Geri Dön

Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları kimler, dizi nerede çekiliyor? Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin konusu nedir?

Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları ve konusu ile ilgili ayrıntılar gündemde yer alıyor. Emre Konuk'un yönetmen koltuğunda oturduğu Uyanış Büyük Selçuklu geçtiğimiz hafta ilk bölümü ile ekranlara geldi. Peki Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları kimler, dizi nerede çekiliyor? İşte Uyanış Büyük Selçuklu'nun konusu...

Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları kimler, dizi nerede çekiliyor? Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin konusu nedir?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi 28 Eylül tarihinde 1.bölümü ile TRT1 ekranlarında izleyicilerle buluştu. Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Ekin Koç ve Leyla Lydia Tuğutlu'nun oyuncu kadrosunda yer aldığı Uyanış Büyük Selçuklu dizisi pazartesi akşamları ekranlara geliyor. Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları kimler, konsu nedir? Uyanış Büyük Selçuklu dizi nerede çekiliyor?

UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU OYUNCULARI VE KARAKTERLERİ

Buğra Gülsoy- MELİKŞAH

Hatice Şendil- TERKEN HATUN

Ekin Koç- SENCER

Leyla Lydia Tuğutlu - ELÇİN HATUN

Mehmet Özgür- NİZAMÜLMÜLK

Sevda Erginci- TURNA HATUN

Bülent Alkış- ÖMER HAYYAM

Gürkan Uygun - HASAN SABBAH

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU DİZİSİ NEREDE ÇEKİLİYOR?

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi, İstanbul Beykoz ve Riva'da bulunan ormanlık alana kurulan filmin çekimleri bu bölgede gerçekleştiriliyor.

UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU KONUSU NEDİR?

Aşkla, sırla ve mücadele ile yoğrulmuş destansı bir yolculuk…
Melikşah, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın ölümünün ardından tahta geçer. Aynı gün çok sevdiği Kıpçak hatunu Başulu'yu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için tehlike arz ediyordur. Melikşah için bu durum çok zor olsa da onu bir daha görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk’e teslim eder.

Sultan Melikşah, Sultan Alparslan’dan aldığı Selçuklu Devleti’nin gücünü doruklara çıkarır. Fakat Selçuklu büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde hem de dışında çoğalmaktadır.
Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene kadar da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllarca aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah’ın fedaisi yapar. Nizamülmülk’ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için tüm zorlu görevleri üstlenmeye hazırdır.

Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile mücadele ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete hâkim olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.
Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hâkim olmak isteyen Terken’in kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer’in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk…

 

Akasya Asıltürkmen yüzünü uzaylılara benzettiOyuncu Akasya Asıltürkmen de göz kapağını kaldırtarak estetik yaptıran ünlüler kervanına katılmıştı. Asıltürkmen, bandajlarını çıkardıktan sonraki halini, "Uzaylı filtresinden cute baby’e geçerim inşallah" diyerek ti’ye aldı.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet