Geri Dön
EmlakÇeperde müstakil merkezde yeni bina

Çeperde müstakil merkezde yeni bina

Pandemi sürecinde konut tercihleri değişti. Üst gelir grubundaki beyaz yakalıları ise bir yandan şehir içinde müstakil konut, bir yandan da merkezi alanlara talep artırdı.

Çeperde müstakil merkezde yeni bina

Üst gelir grubundaki beyaz yakalıların konut tercihleri pandemi süreciyle birlikte yeniden şekillendi. Bu açıdan iki alandaki talep artışı dikkat çekti. TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kolcuoğlu, “Üst gelir grubu beyaz yakalıların pandemi ile başlayan süreçteki eğilimleri 2 farklı eksende oluştuğu gözlenmektedir. İlki kent çeperine çıkarak özelikle az katlı, bahçeli müstakil evlere olan talep şeklindedir. Bu anlamda öne çıkan bölgeler; Zekeriyaköy, Beykoz, Ömerli, Göktürk, Bahçeşehir, Çekmeköy ve Şile şeklinde sıralanabilir. Özellikle çocuklu aileler için bu bölgelerin pandemi döneminde cazip hale geldiğini söyleyebiliriz” dedi. Bu bölgelerdeki konutlar için kira ve satış değeri değişimleri geçtiğimiz 1 yıla göre yaklaşık yüzde 40- yüzde 50 arası artış gösterdi.

Merkezde yaşam

Salgın kısıtlamaları nedeniyle ikinci eğilimin ise kent merkezlerinde, yürüme mesafesinde birçok alana erişme imkanı olan merkezi alanlar olduğunu kaydeden Kolcuoğlu, “Bu trendin daha çok bekar, yeni evli ve çocuksuz aileler tarafından tercih edildiğini görüyoruz. Bu anlamda da Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Kadıköy gibi ilçelerin öne çıktığını, yeni binaların ise deprem endişesi kaynaklı daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Merkezi bölgelerin ayrıca yabancılar tarafından daha çok tercih edildiğini gözlemliyoruz” diye konuştu.

Çeperde müstakil merkezde yeni bina

İstanbul takipte

Gayrimenkul piyasasının sunduğu potansiyel uluslararası araştırmalarda da dikkat çekmeye devam eden İstanbul, yabancı alıcıların takibinde. İstanbul, İzmir ve Bodrum’un yanı sıra Dusseldorf, Bakü ve Gürcistan’da yer alan ofisleri aracılığıyla Türkiye ve yurt dışındaki gündemin de nabzını tuttuklarını anlatan Aremas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, “İç talebin yoğun olduğu dünya kentlerinde gayrimenkulün değeri orta vadede düşmez. İstanbul da çok ciddi bir iç talep alan, yabancıların merakla izlediği bir şehir ve çok cazip bir merkez. Gayrimenkul yatırımcısına orta vadede gerçek bir gayrimenkul getirisi sunabiliyor” diyor.

‘Değeri yükseliyor’

Moskova, Londra veya New York’ta gayrimenkullerin metrekare fiyatlarının 40-50 bin dolar ya da pound iken, İstanbul’da en üst fiyatların reelde metrekaresi 10-15 bin dolarda olduğunu kaydeden Arslan, İstanbul’un hak ettiği değere ulaşacağını vurguluyor. Yabancı konut alıcılarına ilişkin de değerlendirme yapan Arslan, “Alman konut alıcıları Türkiye’de daha çok Güney ve Ege sahillerini, özellikle Antalya-Alanya, Didim, Fethiye, Bodrum, Foça ve Ayvalık gibi bölgeleri tercih ediyor. Bodrum’da ise daha çok havaalanına yakın olan Güvercinlik ve Güllük taraflarına ilgi duyuyorlar. Bakü’deki müşteri kitlesi de yine zor güvenen bir müşteri kitlesi. Size duydukları güveni boşa çıkarmadığınızda çok sorgulamadan yatırım yapabiliyorlar. Azeri müşteri kitlesi İran müşterisine benzer şekilde iyi bir lokasyonda kaliteli bir ürüne yatırım peşinde” diye konuşuyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler