Emlak Fırsatları Ev Satarken DASK Zorunlu Mu?

Ev Satarken DASK Zorunlu Mu?

Son Güncellenme:

.

Ev Satarken DASK Zorunlu Mu

Coğrafi konumu itibarı ile topraklarının büyük çoğunluğu fay hatları üzerinde bulunan Türkiye’de, az ya da çok şiddetli depremler görülebiliyor. Engellenmesi mümkün olamayan bir doğal afet olan deprem, özellikle nüfusun yoğun olduğu bölgelere yakın merkez üslerinde meydana geldiğinde maalesef büyük can ve mal kayıplarına sebep oluyor. Ne zaman gerçekleşeceği çoğu kez tahmin edilemeyen deprem riskine karşı olumsuzlukları en aza indirebilmek için her vatandaşın alabileceği önlemler bulunuyor. Zelzele sonrası evlerin maddi zararlarını karşılayabilen ve kullanılamaz hale gelmesi durumunda konaklamak için gerekli ücreti karşılayan sigortaları, tüm ev sahipleri yaptırabiliyor. Doğal Afetler Sigorta Kurumu olan DASK, yaptırılması zorunlu olan Deprem Sigortası sayesinde, depremde meydana gelebilecek yangın, patlama, yer kayması ve tsunami gibi olayların yarattığı maddi zararları karşılıyor.

Haberin Devamı

DASK nedir ve neleri kapsamaktadır?

Ev Satarken DASK Zorunlu Mu

Zorunlu Deprem Sigortası olan DASK, deprem sırasında ve sonrasında ortaya çıkabilen zararları, poliçe kapsamında belirtilen sınırlarda nakit olarak karşılıyor. Evinizin bulunduğu binanın temelleri, ana duvarları, bağımsız alanları ayıran ortak duvarlar, bahçe ve istinat duvarları, tavan ve tabanlar, asansörler, merdivenler, çatılar, bacalar ve benzer yapıdaki tamamlayıcı bina bölümlerinin tamamı birlikte veya ayrı ayrı teminat kapsamına alınıyor. Eviniz tamamen değil az miktarda zarar görse bile teminat altında sayılıyor.

DASK neden önemlidir?

Ev Satarken DASK Zorunlu Mu

DASK, sigorta sahiplerinin, olası bir deprem sonrasında evleri zarar görse bile yaşamlarına kaldıkları yerden güvenle devam edebilmelerini sağlıyor. Deprem riskinin çok yüksek olduğu ülkemizde, sizi ve ailenizi garanti altına almak için yıllık olarak yapılan DASK, bu öneminden dolayı mutlaka yaptırılması gereken en önemli sigortaların başında geliyor. Devlet tarafından zorunlu tutulan DASK’ın yaptırılmaması durumunda herhangi bir cezası olmamakla birlikte, depremde zarara ya da ev kaybına uğranması haline birçok haktan yararlanılamıyor. Eğer kiracı iseniz oturduğunuz eve kendi adınıza DASK yaptırmanız mümkün olmuyor. Sadece ev sahibi tarafından yaptırılan sigorta, deprem durumunda yalnızca tapuda hak sahibi olarak görünen kişiye tazminat ödüyor.

Haberin Devamı

DASK ev satarken zorunlu mudur?

Ev Satarken DASK Zorunlu Mu

Afet Sigortaları Kanunu, Deprem Sigortası yaptırmayan kişiler için bazı yaptırımlar uyguluyor. Bunların başında sigorta sahibi olmayanların evleri için alım, satım, kiralama veya tapu tescili işlemleri yaptıramamaları geliyor. Elektrik ve su aboneliklerinin başlatılması da mümkün olamıyor. Ayrıca depremden kaynaklanmış olan herhangi bir hasar da karşılanamıyor. Bu sebeple tapu işlemleri sırasında DASK poliçe kontrolü yapılıyor. Konut kredisi alırken de binalardaki daireler için Zorunlu Deprem Sigortası sorgulaması gerekli tutuluyor. Siz de ev alır veya satarken tüm kredi, banka, tapu, abonelik ve DASK işlemlerinizde yanınızda olacak gayrimenkul firmalarını bulabileceğiniz

milliyetemlak.com

web sitesini ziyaret ederek, kolayca işlemlerinizi halledebilir, evinizi ve sevdiklerinizi depreme karşı güvence altına alabilirsiniz.