Geri Dön
PazarFilm müzikleri çalan orkestra

Film müzikleri çalan orkestra

Repertuarı film müziklerinden oluşan İstanbul Sinema Senfoni Orkestrası ilk konserini ÇEVKO’nun 17’nci yaş kutlamaları kapsamında veriyor. 4 Kasım’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde davetlilere özel olarak gerçekleştirilecek konserde “Karayip Korsanları”ndan “Görevimiz Tehlike”ye, “Selvi Boylum Al Yazmalım”dan “Pembe Panter”e 10 filmin müzikleri çalınacak

Film müzikleri çalan orkestra

“Filmlerin önüne geçen müzikleri seçtim”
Hakan Ateş (Sanat Yönetmeni)
İstanbul Devlet Operası Orkestrası’nda korno sanatçısıyım. Film müziklerini çalacak bir orkestra kurmak üç yıllık hayalimdi. Türkiye’de bir orkestra düzeninde sadece film müziklerini çalan bir ekip daha yok. Herkes klasik müzik eserlerini çalıyor ya da pop orkestrası olarak sahneye çıkıyor. Böyle bir işe sponsor bulmakta çok zorlandığım için proje hep ileri tarihe ertelendi.

Film müzikleri çalan orkestra
70 kişilik orkestramız, İstanbul’daki özel orkestralarda çalan ve konservatuarlardan yeni mezun olan müzisyenlerden kurulu.

Dev ekranda müziklerini çaldığımız filmleri göstermeyi çok istedik. Gecenin sunucusu Volkan Severcan da bu fikrimizi destekledi ve Warner Bros ile görüştü. Ancak telif hakkının çok yüksek rakamlara çıktığını öğrendik. Bu nedenle filmler gösterilmeyecek. Umarız bir sonraki konserimizde sponsor desteğiyle filmleri de gösterebiliriz.

Film müziklerinin telifini ödedik, tüm orijinal notalar bize Amerika’dan gönderildi. “Selvi Boylum Al Yazmalım”ın bestecisi Cahit Berkay ve “IV. Murat” dizisinin bestecisi Yalçın Tura bizden telif ücreti talep etmedi.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda görevli Özgür Sevinç paramızın yetmediği film müziklerinden bölümler halinde bir kolaj yaptı. Bunu uvertürde çalacağız. Bu şekilde kolaj halinde çalınca bir telif ücreti ödenmiyor.

Bazı film müzikleri filmin önüne geçiyor. Mesela “Schindler’in Listesi”, “James Bond” ve “Görevimiz Tehlike”... Görüntüsünü görmeseniz bile müziği çaldığı anda “Aaa bu bilmem ne filmi” diyebiliyorsunuz. Müziği çaldığı anda filminin adı çıkarılan parçaları seçtim. Konser programını belirlerken popüler film müziklerini seçtim. Nokta atışı yaptım.

“Dinleyiciyi klasik müziğe ısıtmak için film müzikleri konseri iyi bir yöntem olabilir”
Hakan Şensoy (Müzik Direktörü / Şef)
Ben önüme gelen partisyonunu yöneteceğim, orkestra üyeleri de önlerine gelen notaları çalacak. Biz 4 Kasım gecesi sadece tarz değiştirmiş olacağız. Ama işimizi aynı ciddiyetle yapacağız. Dinleyici yine çok sesli müzik duyumu algılayacak ancak bu kez parçalar çok daha popüler tabii ki. Ama şunu da söylemeliyim, orkestra en az diğer klasik müzik eserleri kadar güç pasajlar çalacak.
Daha önce hiç klasik müzik konserine gitmemiş biri için, film müzikleri konseri cezbedici gelecektir. Dinleyiciyi klasik müziğe ısıtmak için iyi bir yöntem olabilir.
Bizim de çok ciddi bir film endüstrimiz var. Ayrıca biz bir Türk orkestrasıyız. Konser repertuarında Türk yapımlarının yer almaması düşünülemezdi. Tanınmış Türk müziği ezgileri de varken bunları repertuarımıza almamız gerektiğine karar verdik. Hakan Ateş’le birlikte gerçekleştireceğimiz ikinci projede sadece Türk filmlerinden, üçüncü projede ise sadece müzikallerden oluşan bir repertuar sunmayı planlıyoruz.


“Bu konserle ekonomi sayfalarından sanat sayfalarına taşınmak istedik”
Dilek Özcanlı (ÇEVKO / Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı İletişim Müdürü)
ÇEVKO’nun 17’nci yaş kutlamaları kapsamında 4 Kasım sabahı, çevre koruma ve ambalaj atıklarının kazandırılması hakkında bir kongre düzenliyoruz. Sanata destek vermek için İstanbul Sinema Senfoni Orkestrası’nı sahneye çıkarıyoruz. Onlara bir fırsat vermek istedik. “İlk kez, bizim yıldönümümüzde sahneye çıkın” dedik.
ÇEVKO hep ekonomi sayfalarında yer buluyor. Bu sponsorluk ve konserle sanat sayfalarına taşınmayı amaçladık.

Konserde hangi filmlerin müzikleri çalınacak?
Karayip Korsanları
Görevimiz Tehlike
007 James Bond
IV. Murat
Selvi Boylum Al Yazmalım
Schindler’in Listesi
Operadaki Hayalet
Gladyatör
Pembe Panter
Batı Yakasının Hikayesi

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler