Geri Dön
PazarMikroçip implantla ödeme

Mikroçip implantla ödeme

İnsan vücuduna implante edilen mikroçiple temassız ödeme gitgide yaygınlaşıyor.

Mikroçip implantla ödeme

Bir insana ilk kez mikroçip implante edilmesinin üzerinden 24 yıl geçti. Bu süreçte ama özellikle de son 10 yılda ilerleyen teknoloji ise farklı işlevlere sahip mikroçipleri günlük hayatın bir parçasına dönüştürdü bile. İngiliz-Polonya firması Walletmor’un geçen yıl satışa sunduğu yerleştirilebilir ödeme çipleri bunlardan biri.

Temassız ödemenin kabul edildiği her yerde kullanılabilir özelliğe sahip bu çip, bir gramdan daha hafif ve bir pirinç tanesinden biraz daha büyük. Küçük bir mikroçip ve doğal kaynaklı bir malzeme olan biyopolimer içine yerleştirilmiş bir antenden oluşan çip, basit bir prosedürle deri altına yerleştirilerek kullanılıyor ve şimdiye dek 500’den fazla kişiye implante edilmiş durumda. BBC’nin haberine göre, onlardan biri de Hollandalı güvenlik görevlisi Patrick Paumen. Bir dükkanda veya restoranda herhangi bir şey için ödeme yapmak için yalnızca mikroçipin yerleştirildiği sol elini kullanıyor ve her seferinde etrafında şaşkınlık yaratıyor.

2021’de İngiltere ve Avrupa Birliği’nde 4 binden fazla kişiyle yapılan bir anket, kişilerin yüzde 51’inin vücuduna çip yerleştirmeyi düşünebileceğini ortaya koymuştu. Bununla birlikte rapor, çipler konusunda kişisel veri güvenliğinin de büyük bir endişe kaynağı olarak görüldüğünü saptadı. Benzer biçimde uzmanlar, bu tür gelişmiş gömülü çiplerin geleceği konusunda temkinli.