Geri Dön
PazarÖnce kalp sonra beden ikna oluyor

Önce kalp sonra beden ikna oluyor

Cinsel özgürlük temel bir insan hakkı ama cinselliği reddetmek hâlâ radikal bir karar. Oysa cinselliği çok fazla “umursamayanlar” da var: Demiseksüeller

Önce kalp sonra beden ikna oluyor

Çağımızda sekse haddinden fazla anlam yükleniyor olabilir. Fakat seksle “o kadar da” ilgilenmeyen insanlar da var. İlla aseksüel olmak zorunda da değiller. Kendilerine “demiseksüel” ya da seksüellikle aseksüellik arasındaki ayrımın siyahla beyaz kadar açık olmadığını vurgulamak için “gri aseksüel” diyorlar. Biz onlar hakkında pek bir şey bilmesek de onlar internet üzerinden birbirlerine yardım ediyorlar. Çünkü birçoğu zamanında “Bende bir sorun var” diye düşünmüş. Oysa psikologlara göre bir sorunları yok!

“Biri harekete geçerse kaçıp gitmek istiyorum”

Modern medeniyetlerde cinsel özgürlük temel bir insan hakkı olarak kabul ediliyor. Fakat cinselliği reddetmek bu modern medeniyetlerde bile hâlâ radikal bir karar. Demiseksüellerin büyük bir bölümü de toplumun baskısı altında. Bazıları güçlü cinsel dürtüleri olduğunu kabul ediyorlar aslında. Sadece “doğru kişi”yi bekliyorlar. 27 yaşındaki Kanadalı Mike’a kulak verelim: “Çılgınca bir seksi arzu ettiğim zamanlar oluyor fakat bunu herhangi biriyle yaşamak istemiyorum. Biri harekete geçtiği zaman o odadan kaçıp gitmek istiyorum.”

Bir örnek daha verelim:
26 yaşındaki Genevieve uzun sarı saçları olan güzel bir kız. Üç yıldır evli. Okul çağları onun için pek de kolay olmamış. Arkadaşları ona “soğuk nevale” gibi isimler takmış.
O zamanları anlatırken “Hoşlandığım insanlar oldu ama hislerim daha çok romantikti; cinsellikle ilgili değildi” diyor: “Hoşlandığım insanlarla el ele tutuştuğumuzu, saatlerce telefonda konuştuğumuzu hayal ederdim. Daha sonra el ele tutuşma fikri de saçma ve gereksiz gelmeye başladı.”

Genevieve bu nedenle doktora gittiğini de söylüyor. Doktor gülmüş ve “Güzel ve gençsin. Merak etme. Yok bir şeyin” demiş.

“Saatlerini Google’da araştırmayla harcadı”

Genevieve’in “ne olduğunu anlaması” birkaç yılını almış. Daha sonra birinden demiseksüel olabileceğini öğrenmiş ve saatlerini Google’da araştırma yaparak geçirmiş. Genevieve “Sonunda evimi bulmuş gibiydim. Benim gibi hisseden hatta bu duruma bir isim veren insanlar vardı. Bir kültürüm,
bir ailem olmuştu” diyor.

Genevieve üç yıllık bir evliliğin ardından sekse ilgi duymaya başladığını belirtiyor. Eşi James kendisine çok yardımcı olmuş. “İnanılmaz sabırlıydı” diyor:
“Kalbim James’in ruh eşim olduğuna ikna olmuştu. Sonunda bedenim de ikna oldu ve eşimi arzulamaya başladım”

(Wired dergisinin Mart 2015 sayısından derleyen Fırat Karadeniz)

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler