Geri Dön

18 yaşındaki liseli Raducanu'nun peri masalı!

Tenisteki en büyük peri masalı, bir tenisçinin ilk kez, elemelerden gelerek grand slam kazanmasına sahne olan ABD Açık’ta yazıldı. Fernandez’i mağlup ederek kupayı kaldıran 18 yaşındaki liseli Raducanu, ‘Britanya sporunun yeni kraliçesi’ olarak nitelendirildi

18 yaşındaki liseli Raducanu'nun peri masalı!

ONUR DİNÇER

ABD Açık, tek kadınlarda tarihi bir sona sahne oldu. Arthur Ashe Stadyumu’nda on binlerin önünde oynanan finalde 18 yaşındaki Britanyalı Emma Raducanu, 19 yaşındaki Kanadalı Fernandez’e karşı 6-4, 6-3’lük setlerle şampiyon oldu.

Henüz ikinci grand slamine katılan Raducanu, muhtemelen bundan bir sene önce, bugün erişeceği konumu hayal bile edememiştir… Lise eğitimini tamamlamak ile sporculuğunu sürdürmek arasındaki ikilem üzerine ailesiyle münakaşalarından kısa bir süre sonra; ne elemelerden gelip bir grand slam kazanan tarihteki ilk tenisçi olacağını; ne de 44 yıl sonra grand slam kazanan ilk Britanyalı kadın tenisçi olacağını düşünememiştir.
Rumen bir baba, Çinli bir annenin kızı olarak Kanada’da doğup 2 yaşındayken ailesiyle birlikte göçtüğü İngiltere’de bir pazar sabahı, bütün gazetelerin manşetinde kendisinin fotoğraflarının olacağını, bir anda ülkenin en önemli meselesi haline geleceğini de aklına getirmiş olamaz. Tahayyül bile edemeyeceği şeyler arasında kraliçe ile başbakanın, spor ve müzik camiasının ünlülerinin kendisine mesaj yetiştirme telaşı içine girecekleri de vardır muhakkak… Ve elbette cep harçlığıyla hayatını sürdüren bir genç kızken, bir anda, dev turnuvanın ödül parası olan 2.5 milyon doların sahibi olacağı da…
Kadınlar tenisi, peri masalları için çok bereketli bir kaynak ama bu seferki, spor tarihinin değirmenine tenisten su taşımasıyla da bambaşka oldu. Dünya 150.’si bir raketin elemelerde üç, ana tabloda bir çok favorinin de içinde yer aldığı yedi rakibini geçerek kupaya uzanması görülmüş şey değildi sonuçta. ‘Britanya sporunun yeni kraliçesi’ yakıştırması, hiç de aceleye getirilmiş olmadı bu yüzden.

İngiltere’de saygı duruşu
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Emma Raducanu için bir tebrik mesajı yayınladı. Kraliyetin resmi sitesinde yayınlanan açık mektupta ‘Böylesine genç bir yaşta elde edilmiş çarpıcı bir başarı. Bu muzzam performansının yeni nesil tenisçilere ilham olacağından şüphem yok’ satırları yar aldı.
İngiltere Başbakanı Boris Johnson da ‘Sana kucak dolusu tebrikler Emma. Hepimiz seninle büyük gurur duyuyoruz’ diye yazdı. Ünlü müzik grubu Oasis’in eski üyesi Liam Gallagher, Raducanu için “Tanrısal bir yetenek” nitelemesi yaptı, eski İngiliz futbolcu Gary Lineker de, dünya sıralamasında 23 numaraya yükselecek raket için paylaşımda bulundu.

Ronaldo’nun şovunu çaldı!
İngiltere’de dün yayınlanan gazetelerin birinci sayfaları, Raducanu’nun tarihi zaferine ayrıldı. Ülkenin 1 numaralı sporu futbolun yıldızı Ronaldo’nun yeniden döndüğü ülkedeki ilk maçında dev bir gösteri sunmasına karşın, genç tenisçi futbolun pabucunu dama attı.
Daily Mail ‘Ülkede hayat adeta durdu, milyonlar Emma ile coştu,’ başlığını atarken, Daily Express’in manşetinde ‘Britanyalı Raducanu ABD Açık’ı kazandı, Kraliçe kutlamada ilk sırayı aldı’ ifadelerine yer verdi. Daily Telegraph’ta ‘Ve başardı! Raducanu Britanya’nın yeni kahramanı oldu’ denildi.

Burak İnce Arminia Bielefeld'e transfer oldu
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber