Geri Dön

20.45’te Polat Başkan

Galatasaray’ın 33. başkanı 2148 oy alan Adnan Polat oldu. Nazım Durak’a (230) karşı kazandığı zaferi, saatler 20.45’i gösterirken ilan edilen Polat, “Alabileceğim en büyük, en şerefli unvanı aldım. Başkanlık, hayatım boyunca rüyalarımı süslemişti. Bütün gücümüzle sözlerimizi tutmaya çalışacağız” diye konuştu

20.45’te Polat Başkan

Galatasaray’ın Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda başkanlık koltuğuna Adnan Polat oturdu. Galatasaray Lisesi’nde gerçekleştirilen kongrede 2148 oy alan Polat, tek rakibi olan ve 230 oyda kalan Nazım Durak’a büyük fark atarak sarı-kırmızılı kulübün 33. başkanı oldu. Toplam 2653 oyun kullanıldığı kongrede 2437 oy geçerli, 216 oy geçersiz sayıldı. 183 üye ise beyaz oy kullandı. Beyaz oyların eklenmesinden sonra Polat’ın 2026 olan oyu 2148’e, Durak’ın 228 olan oyu da 230’a çıktı.
Kongrede genel istek üzerine kesin sonuçlar, Adnan Polat’ın son şampiyonluktaki sloganı olan 20.45’te açıklandı.
Coşkulu alkışlar arasında kürsüye çıkan Adnan Polat, “Hayatımda alabileceğim en büyük, en şerefli unvanı aldım. Başkanlık bütün hayatım boyunca rüyalarımı, hayallerimi süsleyen bir şeydi. Kongreden önce camiamızdaki birlikteliği göstermenin ilk işareti seçime katılım demiştim. Bu mesaj alındı ve beklenenin çok üstünde bir katılım oldu. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Adnan Polat, “Bu birliktelik mesajının, taraftarlarımıza da yansımasını ve yarınki (bugün) maçta tribünlerin tamamen dolmasını istiyorum. Tabii ki bu oranda katılım ve aldığımız bu yüksek oylar üzerimize çok büyük bir sorumluluk yüklüyor. Bu sorumluluğun bilinciyle vermiş olduğumuz sözleri Galatasaray geleneklerine uygun olarak, var gücümüzle yerine getirmeye çalışacağız. Bizleri yalnız bırakmayın lütfen” ifadelerini kullandı.

‘Vakıfa bağış yapın’
Kutlama için kendisine ve yönetici arkadaşlarına çiçek gönderilmemesini de isteyen Başkan Adnan Polat, “Galatasaraylı ağabeylerim, kardeşlerim bize çiçek gönderecekler. Bize lütfen çiçek göndermeyin, Galatasaray Eğitim Vakfı’na bağışta bulunun. Eğitim vakfımız bu bağışlarla gencecik çiçeklerin yetişmesine yardımcı olacaktır” dedi ve üyelerden yine büyük alkış aldı.
Adnan Polat ve yönetim kurulu üyeleri daha sonra Galatasaray Cemiyeti’ne giderek kongre zaferini kutlarken, Özhan Canaydın da geceye katıldı.

Canaydın: Birlikte çalışacağız
Sarı-kırmızılı kulüpte 6 yıllık başkanlık dönemini noktalayan Özhan Canaydın, öğle saatlerinde Galatasaray Lisesi’ne gelerek, 2 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Büyük ilgi gören Canaydın, “Kongreden sonra yeni başkan ile Galatasaray için çalışacağız. Son iki yılda Adnan Polat tam yetkili çalıştı. Çok kısa zamanda planlarını projelerini hayata sokacaktır” ifadelerini kullandı. Canaydın, kongreden sonra Galatasaray Cemiyeti’ne giderek tuladığı Adnan Polat’ın listesi için, “İyi ekip” yorumunu yaptı.

KONGRE NOTLARI
Fener kutladı
Fenerbahçe, Galatasaray’ın yeni Başkanı Adnan Polat’ı tebrik etti. Sarı-lacivertli kulübün internet sitesinden, yapılan açıklamada, “Ezeli rakibimiz, ebedi dostumuz Galatasaray’da başkanlık görevine seçilen Sayın Adnan Polat’ı tebrik eder, Galatasaray camiasına bu yeni döneminde başarılar dileriz” ifadeleri kullanıldı. TBMM Başkanı Köksal Toptan da, Polat’ı kutladı.

Gözlemci krizi
Kongrede sandık gözlemcisi krizi yüzünden oy verme işi gecikmeli başladı. Başkan adaylarının Divan Başkanlığı’na verdikleri isimlerden bazılarının kulüp üyesi olmaması krize neden oldu. Kongre Divan Başkanı Anıl Büyükeroğlu, başkan adaylarından, yeni gözlemci isimleri isterken, karmaşa nedeniyle üyeler 45 dakika gecikmeyle oy kullandı.


Sicili de hatalı!
Nazım Durak’ın oy kullanması, pusulasına yanlış sicil numarası yazılması nedeniyle sıkıntılı oldu. Durak’ın kendi bastırdığı oy pusulasına sicil numarası 10766 olarak olarak yazılınca, ismi, 7 nolu sandıkta bulunamadı. Bu yanlışlık küçük bir krize neden olurken, Nazım Durak’ın oy kullanamayacağı sanıldı. Ancak Durak yanlışlığın farkına vararak 10647 gerçek sicil numarası ile listede adını bulup, oyunu kullandı.

Şöhretler geçidi
Genel kurula spor, sanat ve siyaset dünyasının ünlü isimleri de katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyespor Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın yanı sıra eski Demokrat Parti Genel Başkanı Mehmet Ağar, eski bakanlardan Fikri Sağlar ile oyuncular Aydemir Akbaş ve Şevket Altuğ kongrede oy kullandı.

Riva’ya engel
Sarı-kırmızılı kulüpte gayrimenkullerin elden çıkarılmasına karşı çıkan muhalif grup, Başkan Adnan Polat’ın, projeleri gerçekleştirmek amacıyla Riva’yı satmasını engellemek için harekete geçti. Muhalefetin, Sportif A.Ş. ile Futbol A.Ş.’nin birleştirilmesi faturasını Riva geliriyle karşılamak isteyen Polat’a engel olmak için daha önce Özhan Canaydın yönetimine verilen yetkinin durdurulması konusunda çalışma yaptığı kaydedildi.

‘Daha ölmediler!’
Başkan adayı Nazım Durak, oy verme işlemi başlamadan önce üyelere hitaben yaptığı konuşmada kulübe ait bazı gayrimenkullerin satılması konusundaki projelerden duyduğu rahatsızlığı dile getirirken, büyük bir gafa imza attı. Durak’ın, “Ali Tanrıyar‘ın, Selahattin Beyazıt’ın kemikleri sızlar” demesi üzerine, salondaki üyeler gülerek, “Daha ölmediler” karşılığını verdi.

Albayrak desteği 
Adnan Polat’ın yönetim kurulu listesinden son anda çıkardığı eski yöneticilerden Abdurrahim Albayrak da dün kongreye gelerek oy kullandı. Yaşadığı büyük hayal kırıklığına rağmen önceki gün açıkladığı gibi oyunu Polat’a veren Albayrak, “Çok zor iki gece geçirdim. Hayatımın en zor anlarıydı diyebilirim. Kendimi çok hazırlamıştım, ama olmadı” dedi.

İŞTE GALATASARAY’IN YENİ YÖNETİMİ


ADNAN POLAT
1953’te Erzurum’da doğdu. İş adamı. Işık Lisesi ve New York Long Island Üniversitesi’ni bitirdi. Evli, iki çocuk babası.

FARUK BİL
1956 doğumlu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Reklamcı. İngilizce, Fransızca biliyor. Evli, bir çocuk babası.

MÜMTAZ TAHİNCİOĞLU
1952 Mardin doğumlu. Londra Üniversitesi’nde okudu. Sanayici. Otomobil Federasyonu Başkanı. Evli ve iki çocuk babası.

MEHMET HELVACI
1960 doğumlu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakultesi mezunu. Evli, iki çocuk babası.

IŞIN ÇELEBİ
1950 doğumlu. ODTÜ Metalurji Mühendisliği’ni bitirdi. 1987’de milletvekili seçildi ve Ekonomiden Sorumlu Bakanlık yaptı. Evli, üç çocuk babası.

ALİ HAŞHAŞ
1953 doğumlu. İÜ Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. Özel sektörde yönetici. Evli ve üç çocuk babası.

SİNAN KILIÇ
1948 doğumlu. Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Evli ve iki çocuk babası. İngilizce ve Almanca biliyor.

HALDUN ÜSTÜNEL
1967 doğumlu. St. Benoit ve Suadiye Lisesi’nin ardından ABD’de Uluslararası İş İdaresi eğitimi gördü. Özel sektörde yönetici. Evli, iki çocuk babası.

MURAT YALÇINDAĞ
1970 doğumlu. Lise mezunu. Nakliyat sektöründe  faaliyet gösteriyor ve İngilizce biliyor.

YİĞİT ŞARDAN
1963 doğumlu. Galatasaray Lisesi ve Robert Kolej’in ardından İTÜ İşletme Fakültesi’nde okudu. Reklam sektöründe çalışıyor. İki çocuk babası. Fransızca, İngilizce biliyor.

CEMAL ÖZGÖRKEY
1959 doğumlu. Galatasaray Lisesi ve ABD Oglethorpe Üniversitesi’ni bitirdi. Özel sektörde çalışıyor. İngilizce, Fransızca konuşuyor.

Yedek üyeler:
Ahmet Dedehayır, Metin Karakaya, Nejat Uygur, Tunca Hazinedaroğlu, Adil Emecan.

Galatasaray, Hajduk Split maçına hazırYAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber