Geri Dön

250 milyon TL'lik stat!

Torku Konyaspor, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 250 milyon liraya yaptırdığı 42 bin seyirci kapasiteli UEFA kriterlerine uygun futbol topu şeklindeki yeni stadında ilk defa yarın akşam Balıkesirspor'la oynayacak.

250 milyon TL'lik stat!

2012 yılının eylül ayında inşaatına başlanan Konya Büyükşehir Stadı, 2 yılda tamamlandı. 100 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 400 bin metrekarelik alana inşa edilen 42 bin kişilik stadyumda spor mağazası, restoran, localar, alışveriş merkezi ve amatör spor kulüplerine tahsis edilecek alanlar yapıldı. Avrupa ve Dünya Kupası maçlarının oynanabileceği ve futbol topu şeklinde yapılan stadyum Torku Konyaspor'un yeşil beyaz renkleriyle donatıldı.

ISITMA SİSTEMİ

Yaklaşık 250 milyon liraya mal olan Konya Büyükşehir Stadı'nın altında 500 araçlık yeraltı, üst bölümde ise 3000 araçlık açık otopark yapıldı. Ambulans ve itfaiyenin rahatlıkla girebileceği 4 ana kapı oluşturuldu. Kışın buzlanmayı önlemek için de stadyum zemine ısıtma sistemi döşendi. 54 locanın bulunduğu tribünlere de ısıtma sistemi kuruldu. Protokol ve basın tribünündeki koltuklar ise deriden yapıldı. Taraftarların rahat hareket etmesi için 14 giriş oluşturulurken, 40 tanede seyirci çıkışı belirlendi. Engelliler de unutulmayarak engelli ve normal asansör ile mescit de yapıldı.

FEDERASYON ONAY VERDİ

Konya Büyükşehir Stadı'nda incelemelerde bulunan Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileri, yeni stadyumunda lig maçlarını oynayabileceği kararını verdi. Federasyon yetkililerinin verdiği kararın ardından Torku Konyaspor yeni stadyumunda ilk kez bu hafta seyircisinin karşısına çıkacak, yeni stadyumunda Balikesirspor'u ağırlayacak.

OLİMPİYAT KÖYÜNE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLECEK

Konya'nın uluslararası maçlarında oynanabileceği anıtsal bir esere kavuştuğunu belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, stadın 60-70 yıllık bir ihtiyaca cevap verecek şekilde yapıldığını kaydetti. Stadyumun tamamen belediyenin kendi imkanlarıyla yapıldığını ifade eden Başkan Akyürek, stadyum çevresine de olimpik yüzme havuzu, su sporlarının yapılabileceği alanlar, tenis kortları ve yürüyüş yolları da yapılarak olimpiyat köyüne dönüştürüleceğini vurguladı.

Mustafa Dalcı: "İyi bir oyunla kazandığımız için çok mutluyum"YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet