Antalyaspor Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor!

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor!

07.05.2023 - 09:07 | Son Güncellenme:

Antalyaspor, Spor Toto Süper Lig'in 33'üncü haftasında Beşiktaş ile karşı karşıya geldi. Kritik maçta düdük çalan Mete Kalkavan'ın tartışmalı kararlarını eski hakemler canlı yayında değerlendirdi.

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor

Spor Toto Süper Lig'in 33'üncü haftasında Antalyaspor, Beşiktaş'ı konuk etti. Müsabakada Mete Kalkavan düdük çaldı. Mete Kalkavan'ın yardımcılıklarını Serkan Çimen ile Caner Özaral üstlendi. VAR'da Hakan Ceylan, AVAR'da ise Suat Arslanboğa görev aldı.

Haberin Devamı

Antalyaspor - Beşiktaş maçının tartışmalı hakem kararlarını eski hakemler değerlendirdi. Yayıncı kuruluş beIN Sports'un hakem programı beIN Trio'nun canlı yayında Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Seçim Demirel yorumlarda bulundu.

İşte heyecan dolu müsabakadaki tartışmalı kararlar hakkında yapılan değerlendirmeler...

Dakika 12: Amir Hadziahmetovic'e sarı kart gerekir mi?

Bülent Yıldırım: Burada bir ikili mücadele var. Bu tamamen kazara gelen bir basma. Etkisiz bir basma, basma diye tabir edilmez. Dikkatsiz bir faul. Sarı kart verilmemesi doğru diye düşünüyorum.

Deniz Çoban: 4. hakemin yardım edeceği fikrindeyim. Hakem açısından eleştirmiyorum. Beşiktaşlı oyuncunun kontrolsüz davrandığını düşünüyorum. Çelme takıyor ve tendonuna doğru basıyor. Net bir sarı kart olması gerektiğini düşünüyorum.

Haberin Devamı

Seçim Demirel: Aslında niyeti topla oynamak ama kazara rakibine takılıyor ve o ayak devam edince basıyor görüntüsü var. Ben de burada bir sarı kart düşünmüyorum. Faul yeterli.

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor

Dakika 22: Fernando'ya gösterilen sarı kart

Deniz Çoban: Tartışmaya açık olmayacak şekilde net bir sarı kart.

Bülent Yıldırım: Bu gecikmiş, ayağa basma. Kontrolsüz faulün net bir örneği. Sarı kartın doğru olduğu düşüncesindeyim.

Seçim Demirel: Ayağa basma var kontrolsüz. Çok net bir sarı kart.

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor

Dakika 27: Bünyamin'in penaltı beklediği pozisyon

Bülent Yıldırım: Burada ayağa herhangi bir basma, dize müdahale olmadığı olmadığı fikrindeyim. Welinton ayağını riskli bir yere koydu ama temas görmüyorum. Bence devam kararı doğru. Tam olarak basmıyor, penaltı yok, devam kararının doğru olduğunu düşünüyorum.

Deniz Çoban: Penaltıyı gerektirecek bir hamle yok. Oyuncuya karşı yapılmış kontrolsüz bir hamle yok.

Seçim Demirel: Ortak bir top. 3 oyuncunun da niyeti topla oynamak, 3 oyuncu da topa ayağını uzatıyor. Herhangi bir oyuncunun, herhangi bir oyuncuya hareketlerini kısıtlayacak, penaltıyı gerektirecek bir müdahalesi yok. Herhangi bir ayağa basması da söz konusu değil. Devam kararı doğru.

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor

Dakika 30: Welinton'un Haji Wright'a müdahalesi sonrası avantajın ardından kart gerekiyor mu?

Haberin Devamı

Deniz Çoban: Bu kadar olur, 30. dakikadayız, aşağı yukarı tüm pozisyonlar 4. hakemin önünde oluyor. Bu pozisyon benim için net bir sarı kart. Avantaj sonrası mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Kontrolsüz hareketten, sportmenliğe aykırı hareketten sarı kart çıkacaktır. Hakem için ölü noktalarda birisi ama 4. hakemin önünde. 4. hakemin uyarması lazım. Net bir sarı kartlı ihlal olduğunu düşünüyorum.

Bülent Yıldırım: Avantajın oynatılması doğru ama dönüşte Welinton'un sarı kart görmesi gerekiyordu.

Seçim Demirel: Ben de kesinlikle sarı kart olması gerektiğini düşünüyorum. Hakem belki kaçırabilir ama el yüze geliyor. Net bir sarı kart gerekiyordu burada.

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor

Dakika 31: Cenk'in Bünyamin'e müdahalesi ve Saiss'ın Wright'a faulü. Sarı kartı bulunan Fernando'nun serbest vuruşu hemen kullanması?

Bülent Yıldırım: İki oyuncuyu da topa doğru müdahale etmeye çalışıyor. Küçük bir ayağa temas var. Hakem görüyor, hakim. Haji Wright'a Saiss'ın yaptığı ayağının üstüyle net bir faul. Bu pozisyon faul. Hakemin faul vermesi son derece doğru. Karta da gerek yok, ondan yana da sıkıntı yok. Bu tarz durumlarda, hakem önce ihlalin olduğu noktaya sprey sıktı, sonra barajın bulunması gereken yere geldi, oraya da sıktı. İlk anda yapması gereken şey, eğer baraj kurduysa ve iki tane noktayı işaretlediyse, Fernando'ya düdüğümü bekle demesi gerekiyordu. İhlal yerini işaretleriniz, barajı işaretlersiniz, bunları yaparken serbest vuruşu kullanacak oyuncuya düdüğünü gösterirsiniz. Bunu göstermenizin nedeni, buradaki prosedürün tamamını yönetecek kişi benim. Ben düdük çalmadan kullanırsanız, prosedürel sarı kartı gerektirir. Buradaki sıkıntı, Fernando'nun almış olduğu net bir sarı kart var. Hakem yerine giderken, beklenmedik anda Fernando atışı kullanıyor. Nuri Hoca, "Eyvah" diyor çünkü bu kuralı biliyor. Erken kullanım söz konusu. Hakem hukuku ne gerektiriyor, ikinci sarı karttan Fernando'nun ihracı gerekiyor. Burada prosedür atlanmış.

Haberin Devamı

Deniz Çoban: Cenk'in pozisyonunda sarı kart olduğunu düşünüyorum. Top önündeyken, orada bir topa yaptığı hamle gecikiyor. Bir darbesi olduğunu düşünüyorum. İlk etapta avantaj oynatmış olsa bile ilk hareketin sarı kart olması gerektiği fikrindeyim. Saiss'ın Wright'a müdahalesinde faul doğru. Cenk'in hareketinin sarı kart olduğunu düşünüyorum. Çok tehlikeli bir basma olduğu fikrindeyim. Burada sarı kart gösterse daha doğru olurdu. Serbest vuruş yönetiminin baştan sona sorunlu bir yönetim olduğu fikrindeyim. Fernando, hakem düdüğümü bekle derken, önüne doğru eğilmiş topla ilgileniyor. Belki de hakemin dediğini görmüyor ya da duymuyor. Mete Kalkavan tecrübesinden şu beklenir, oyuncunun sağlıklı olarak onu görmesi için onun dikkatini çekmesi gerekir. Düdüğünü açık bir şekilde, serbest vuruşu kullanacak oyuncuya gösteriyor. Daha sonra barajı adımlayarak gidiyor. Bu sırada oyuncu tekrar topu eline alıyor, aslında almaması gerekiyor. Topun yerde sabit olması lazım. Mete Kalkavan'ın haberi yok, oyuncunun topu eline aldığından. Barajı çizdirdikten sonra sırtını dönerek yer almaya gidiyor Mete Kalkavan. Başından sonuna sorunlu devam eden serbest vuruş yönetiminin sonunda, bir oyuncu hakemin izni olmadan başlıyor. Bu oyuncunun sarı kart var. Normal şartlarda bu oyuncunun ihracı bekleniyor. Bu kadar basit bir konudan oyuncu ihraç mı edilir ama kural, istenen bu. İhracı bu.

Haberin Devamı

Seçim Demirel: Cenk'in pozisyonunda basma var mı, çok net bir şey söyleyemiyor. Hakemin avantaj kararını destekliyorum. Sonrasında yapılan fauldü. Faul atışı sırasında Mete Kalkavan'ın bütün bu serbest vuruşu yönetim şeklinde ciddi anlamda sıkıntı vardı. Oyuncuya açık bir şekilde, göz teması görerek bekle demesi gerekiyordu. Bence sesli bir iletişim kuruluyor burada. Muhtemelen düdüğümü bekle dedi burada, oyuncu burada bu ikaza rağmen erken başladığı için kurallar gereği ikinci sarı karttan ihraç edilmesi gerekiyordu.

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor

Dakika 48: Erdal'ın Gedson'a müdahalesinde faul kararı doğru mu?

Deniz Çoban: Değil.

Bülent Yıldırım: Ben şaşırdım. Topa vursanız, böyle bir giriş yani, dize temas geliyor. Ben de faul olduğunu düşünüyorum.

Seçim Demirel: Kırmızılı oyuncu topla oynuyor ama sonrasında rakibinin dizine bir müdahalesi var. Bir faul olarak değerlendirilse daha doğru olur diye düşünüyorum.

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor

Dakika 52: Saiss'ın Fredy müdahalesinde devam kararı doğru mu?

Bülent Yıldırım: Doğru. İnanılmaz derece hafif bir temastan faydalanıp, kol temasını hissettikten sonra topa gitmeyip sportmenliğe aykırı bir şekilde yere bıraktığını görüyorum Fredy'nin. Burada bir faul ve kart çıkmaz.

Deniz Çoban: Kolay bırakıyor kendisini yere. Ustaca bırakmış. Oyuncuyu da kendisi çekiyor.

Seçim Demirel: Devam kararının doğru olduğunu düşünüyorum.

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor

Dakika 53: Aboubakar kontrol etti ve vuruşunda Veysel'in müdahalesi korner oldu mu?

Deniz Çoban: Top net bir şekilde Veysel'e çarpıyor.

Bülent Yıldırım: Hem fikirim. Bir sıkıntı yok.

Seçim Demirel: Ben de çarptığını görüyorum. O yüzden bir problem yok.

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor

Dakika 58: Doğukan'ın Gedson'a müdahalesinde sarı kart gerekiyor mu?

Bülent Yıldırım: Hiçbir tartışma yok. Sarı kart olması gerektiği fikrindeyim. Topa uzanma şansı yokken Doğukan, riskli bir hamleyle arkadan savuruyor ayağını. Net bir sarı kart olduğunu düşünüyorum. Kontrolsüz bir faul ve sarı kart olmalı.

Deniz Çoban: Oyuncuya arkadan yaptığı müdahalenin sarı kartı gerektirdiğini düşünüyorum.

Seçim Demirel: Kontrolsüz bir hareket var ve sarı kart olmalıydı diye düşünüyoruz.

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor

Dakika 73: Aboubakar'ın penaltı beklediği an

Deniz Çoban: Benim açımdan tartışılacak bir tarafı yok. Oyuncu topu karşısında görmüş, hareketli, amacı bu topu bir şekilde kendine göre ayarlamak. Arkadaki Antalyasporlu oyuncunun tek bir şansı var, beyazlı oyuncunun üzerinden çok fazla yükseğinden geçerse, bu pozisyonda beyazlı oyuncu avantajlı yitirmiş olur. Diğer türlü kırmızı oyuncu, bütün şansını kaybetmiş. Yapabileceği hiçbir şey yok. Aboubakar kendini ayarlamış ve topa doğru hamlesini yaparken, Ömer Toprak şansını kaybettiğini biliyor. Aboubakar'ın hiçbir şekilde denge kuramayacağını biliyor, iki ayağı da yerden kesilmiş, artık oyuncuyu en ufak bir temasın düşüreceği noktada belinden itiyor oyuncuyu. Tartışmasız net bir penaltı ve sarı kartı gerektirir. Bu bir itmedir, itme pozisyonlarında VAR'ın çok fazla hareket alanı yoktur. Oyuncunun bu itmeden ne kadar etkilendiği, etkilenmedi hakemin kontrolündedir. Mete Kalkavan, görüyor, çok net bir şekilde yeterli bulmadım diyor. Benim açımdan net bir penaltı. Bir de sarı kartı gerektirdiğini düşünüyorum. Topsuz alan ihlali. Sportmenlik dışı.

Bülent Yıldırım: Eğer Ömer gelip, omzu koysa, Aboubakar süsleyerek yere düşse devam diyeceğim. Ömer Toprak son derece profesyonel bir şekilde, hızını, topa vurma zamanlamasını çok iyi ayarlayan Aboubakar'ı o kadar doğru bir zamanda itiyor ki... Tam yükselip topa vuracağı esnada, çok küçük ama etkili bir itme yapıyor. Penaltı olduğunu ve sarı kart gerektirdiğini düşünüyorum.

Seçim Demirel: Ben de gördüğüm kareye göre yorum yapmak istiyorum. Aboubakar topla oynamak istiyor. Tek hedefi top. Ömer Toprak'ın hedefi rakibi. Kesinlikle arkadan yapılmış ve topla oynama niyeti olmadan yapılmış bir itme olduğu için ben de penaltı olması gerektiğini düşünüyorum. Bence penaltı daha doğru bir karar olurdu.

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor

Dakika 80: VAR incelemesi ve Bünyamin'e gösterilen kırmızı kart?

Bülent Yıldırım: Bu temas yapıldığı anda, bariz gol şansı kriterlerini değerlendirirken, topun yönü, atağın yönü, kontrol olasılığı, topun hızı, kaleye olan mesafe... Bunlara bakınca bariz gol şansının tüm kriterleri var. Bu pozisyon kırmızı kart. Hakem sanırım topun yönü konusunda bir şüpheye düştü. Bariz gol şansı olduğu fikrindeyim. Kırmızı kart doğru görünüyor benim açımdan.

Deniz Çoban: Benim açımdan da bariz gol şansı. MHK değişmeden önce bariz gol şansı pozisyonlarında yorumların hakemlere bırakılması yönünde tavırları vardı o zamanki yöneticilerin. Bu tarz pozisyonlara karışmıyorlardı.

Seçim Demirel: Bariz gol şansı kriterlerinin oluştuğunu düşünüyorum. Bu bir kırmızı kart.

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor

Dakika 90+1: Cenk Tosun ve Nuri Şahin arasında yaşanan pozisyon?

Bülent Yıldırım: Futbol içinde zaman zaman bunu görüyoruz. Olmasa daha iyi. Gereksiz bir diyalog. İkisinin de tecrübesine yakışmadı. Hakem kart da gösterebilirdi. İki taraf için de bu müdahaleler çok şık görünmüyor.

Deniz Çoban: Kulübeyle - oyuncu arasında olabilecek bir şey değil. Kartsız geçmesini doğru bulmam.

Seçim Demirel: Ben de kartı daha doğru bulurdum.

Antalyaspor - Beşiktaş maçında tartışılan penaltı ve kırmızı kart pozisyonu: İhraç edilmesi gerekiyor