Geri Dön

Avrupa da bıktı

Avrupa’da futbolda şiddetin giderek artmasıyla Almanya, İngiltere ve Danimarka gibi ülkeler yeni önlemler almaya başladı.

Avrupa da bıktı

İRFAN KURTULMUŞ

Almanya’da, 1 ve 2. liginin temsilcileriyle yapılan toplantıdan güvenlik önlemlerini sıkılaştırma kararı çıktı. Stada girişlerdeki üst aramalarından, güvenlik kameralarındaki iyileştirmelere ve polisin etkinliğini artırmaya kadar birçok asayiş tedbirinde ilerlemeleri öngören yeni düzenleme için görüş birliğine varıldı.
Ancak bu karar Alman taraftarları memnun etmedi. Frankfurt’ta toplantının yapıldığı otelin dışında bir araya gelen ve durumu protesto eden taraftarlar futbola yapılan müdahaleye karşı çıktılar. Bundesliga’da geçtiğimiz hafta karşılaşmalarda taraftarlarca susma eylemi de yapılırken, bu protestoların artarak süreceği bildirildi. Taraftar sözcüsü Markhardt “Bu iş burada bitmez. Direneceğiz. Maçları boykot etmeyi bile düşünüyoruz” dedi.
Öte yandan İngiltere’de de hükümetin futbol kulüplerine çağrıda bulunduğu ve son zamanlarda artan tribün olayları nedeniyle kendilerine çeki düzen vermeleri ve yeni tedbirleri uygulamaya koymaları konusunda çağrıda bulunduğu bildirildi.

Danimarka’da yeni yasa
Danimarka Adalet Bakanlığı, Futbol Federasyonu, Polis, Fair Taraftar Grupları ve Lig’ler Birliğin ortaklaşa hazırladığı, “Danimarka uzun yıllara dayalı gelenekleri, haftasonları stadlarda buluşup futbolcular ile takımlarını destekleyen, tribün atmosferinden mutluluk yaşayan ve büyük futbol sevgisi olan bir ülkedir” ön sözüyle hazırlanan ve 21 ana maddeden oluşan yeni yasayla olay çıkaranlara savaş açıldı. Önlemler arasında, olay çıkaranlara verilen maçlara gidememe cezaları arttırılırken, özel güvenlikçilere daha fazla yetki ile eğitim ve kulüplerle polis arasında sıkı efektif işbirliği yer alıyor.
Danimarka Adalet Bakanı Morten Bödskov, bundan böyle polisin bağlı bulunduğu bölge ve kentlerin takımları deplasman maçlarına gittiklerinde polisin de onlarla birlikte gideceklerini açıkladı. Bödskov ayrıca, bugünkü tabloda her bir lig karşılaşmasında suç işleyen kişi sayısının 3.6 olduğunu, yeni yasayla bu rakamı aşağıya çekmeyi ve futbol şiddetini en asgariye indirmeyi hedeflediklerini belirtti.
Alınan önlemlerle, stadda ya da tribünlerde olay çıkaranlara verilen maçlara 6 ay girememe cezası 3 yıla, stat çevresine yaklaşamama mesafesi 500 metreden 3 km’ye çıkarılırken bunlara uymayanların cezaları anında arttırılacak. Polis, toplumsal sorunlar yaratacak bazı özel durumlar ile bireysel güvenlik konularını gerektiren durumlarda maçların başlama saatini değiştirebilme yetkisine sahip olacak.
Kulüplere, bundan böyle karşılaşmalar öncesi alınacak güvenlik önlemelerini polisle iştişare etme zorunluluğu getirilirken, polis ceza almış taraftar ya da taraftarların fotoğraflarını teşhir etmekle birlikte bunların isim listelerini kulüp ve stat görevlilerine 72 saat önceden bildirecek.

Karantina günlükleri: Gareth Bale'den usta işi vuruş ancak bu kez futbol değil...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber