Geri Dön

Bakan Kılıç'tan Türk futboluna 210 milyon liralık müjde

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'tan Türk futboluna 210 milyon liralık para müjdesi.

Bakan Kılıç'tan Türk futboluna 210 milyon liralık müjde

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı İlhan Cavcav ile görüşen Kılıç'ın, Türk futboluna 210 milyon liralık sıcak para müjdesi verdiği ifade edildi..
Yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle;
"Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'ndan futbol kulüplerine büyük destek geldi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Türk sporuna katkısı artarak devam ediyor. Spor Toto Süper Lig isim halkı bedeli olarak Türk futboluna 125 milyon dolar destek veren Bakanlık, iki yıldan beri geleneksel hale getirdiği sezon öncesi Anadolu kulüplerine desteğini bu yıl da artırarak devam ettirdi.

ANADOLU KULÜPLERİNE 7 MİLYON LİRALIK KAYNAK
Spor Toto Teşkilat Başkanlığı 2013-2014 futbol sezonu öncesi Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden kulüplere takım başı 500 bin lira tutarında toplam 7 milyon lira kaynak aktardı. Bu ödemeden Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor feragat etti. 7 milyonluk sezon öncesi destek Anadolu kulüplerine gidecek.

İSİM HAKKI BEDELİNDE 12 MİLYON LİRALIK ARTIŞ
Geçtiğimiz yıl futbola 18 milyon lira yardım yapan Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, 2010-2011 sezonunda Süper Lig'in isim hakkını yıllık 125 milyon dolar karşılığında 5 yıllığına almıştı. Bu yıl isim hakkında 12 milyon liralık bir artış gerçekleşerek 5 yılda futbola gidecek rakam 188 milyon liradan 210 milyon liraya çıktı.

GALİBİYET BAŞINA 120 BİN LİRA
Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'nın futbol kulüplerine sezon öncesi verdiği destek bununla da sınırlı değil. Başkanlık yeni sezonla birlikte futbol kulüplerinin mücadele ettikleri liglerde maç başına aldıkları primlerde de artışa gitti.
Buna göre Spor Toto Süper Lig'de mücadeleden kulüpler 2012-2013 futbol sezonunda mağlup olduklarında 60 bin lira gelir elde ederken 2013-2014 sezonunda bu rakam 70 bin liraya yükseldi. Kulüpler geçtiğimiz sezon beraberlik başına 80 bin lira prim alırken, 2013-2014 futbol sezonunda bu rakam 10 bin lira artarak 90 bin liraya yükseldi. Yine 2012-2013 sezonunda Spor Toto Süper Lig'de boy gösteren takımlar galibiyet başına 100 bin lira alırken, 2013-2014 sezonu ile birlikte bu rakam 20 bin lira artarak 120 bin liraya yükseldi.

AVRUPA'DA MAĞLUBİYETE BİLE ÖDÜL
Bakanlık Türk takımlarının Avrupa'da daha fazla mücadele edebilmesini teşvik için mağlubiyetlerine bile prim desteği verme kararı aldı. Buna göre Avrupa'da mücadele eden Türk takımları mağlup olsalar bile 100 bin lira prim alacaklar. Avrupa Kupası maçlarında 2012-2013 futbol sezonunda beraberliğe 80 bin lira ödenirken, 2013-2014 sezonunda bu rakam tam 70 bin lira artarak 150 bin liraya yükseldi. Geçtiğimiz sezon Avrupa Kupası maçlarında kulüpler galibiyet başına 100 bin lira kazanırken bu rakam yüzde yüz artarak 200 bin lira oldu.

PTT 1. LİGDEKİ TAKIMLARIN DA GELİRLERİ ARTTI
PTT Birinci lig'de mücadele eden kulüpler mağlubiyetleri halinde 30 bin lira elde ederken bu sezon 35 bin lirayı kasalarına koyacaklar. Kulüplerin beraberlik başına aldıkları 40 bin lira ise yeni sezonda 45 bin lira oldu. Ev sahibi takımlar geçtiğimiz yıl kendi sahalarında kazandıkları maç sonunda 50 bin lirayı hak ederken bu sezon bu rakam 55 bin lira oldu. PTT Birinci Lig'de mücadele eden kulüplerin geçen yıl deplasmanda galip geldikleri maç başına kasalarına 60 bin lira girerken bu sezon deplasman galibiyetlerine 65 bin lira ödenecek.
Spor Toto 2. Lig'de takımlar yine mağlubiyetleri halinde 30 bin lira kazanırken bu rakam yeni sezonda 35 bin liraya yükseltildi. Beraberlik başına kulüpler geçtiğimiz sezon 40 bin lira alırken bu sezon 45 bin lira elde edecekler. Ev sahibi takımların kendi sahalarında galip geldiklerinde aldıkları 50 bin lira bu sezon 55 bin liraya yükselirken, deplasman galibiyetlerinde de 60 bin liralık ödül 65 bin liraya yükseldi.
Spor Toto 3. Lig'de alınan mağlubiyetlere ödenen rakam geçtiğimiz sezon 30 bin lira iken bu sezon 35 bin lira oldu. Takımların aldıkları beraberliklere geçtiğimiz sezon 40 bin lira verilirken bu sezon kulüpler beraberlik başına 45 bin lirayı kasalarına koyacaklar. Ev sahibi takımların kendi sahalarında aldıkları galibiyetlere verilen rakam 50 bin liradan 55 bin liraya yükselirken deplasmanda kazanılan maç sonunda bu sezon kulüpler 65 bin lira elde edecekler.
Bölgesel Amatör Lig'de de mağlubiyete ödenen rakam bu sezon 30 bin liradan 35 bin liraya yükseltildi. Beraberliğe ödenen rakam yeni sezonda 45 bin lira olurken, ev sahibi takım kendi sahasında galip geldiği her maçta 55 bin lira, deplasmanda alınan galibiyette ise takımlar 65 bin lira elde edecekler.

CAVCAV'DAN SPOR KULÜPLERİ YASASINA DESTEK SÖZÜ
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı İlhan Cavcav'la yaptıkları görüşmede jest yaparak, vakfa 500 milyon liralık destek verdi. Görüşmede Spor Kulüpleri Yasası da ele alındı. Spor Kulüplerinin Dernekler Yasasıyla yönetilmesini kabullenemediğini ifaden eden Bakan Kılıç'a Cavcav Spor Kulüpleri Yasasını en kısa sürede hazırlayacakları sözünü verdi.

Ozan Tufan resmen Hull City'de
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber