Geri Dön

Bayrak Koşuları Nelerdir? Kaça Metredir Ve Kaça Ayrılır?

Atletizm en eski spor türlerinden birisidir. İnsanlık tarihine bakıldığında eski Yunan'da olduğu gibi başka medeniyetlerde de benzer atletizm sporlarının olduğu ve müsabakaların yapıldığı anlaşılmaktadır. Günlük yaşamda, arkadaş sohbetlerinde yahut televizyon haberlerinde sık sık bayrak koşusu kavramı ile karşılaşılmaktadır. Sosyal medya kullanımının artması ile artık her türlü spor etkinliği ya da sportif konu ve alanlarda sosyal mecralarda konuşulmaktadır. Bayrak koşusu tam olarak neyi ifade etmektedir, bu soru insanların kafasını meşgul etmektedir. İşte, bayrak koşusu nedir, bayrak koşuları nelerdir, bayrak koşuları kaç metredir gibi bu ve konu ile ilgili benzer sorulara cevap olacak bilgileri sizler için derledik.

Bayrak Koşuları Nelerdir? Kaça Metredir Ve Kaça Ayrılır?

Bayrak koşusu, atletizm başlığı altında yer alan, hem kadın hem erkeklerin bir sportif faaliyet çeşididir.

Bayrak Koşuları Nelerdir? Kaç Metredir ve Kaça Ayrılır?

Bugünkü şekliyle yapılan bayrak koşularının temeli Antik Yunan'a dayanmaktadır. Bayrak koşuları Antik Yunan'da meşale ile yapılmaktaydı. Fakat modern atletizm yarışmalarında ilk kez 1896 yılında Atina Olimpiyatları'nda yer bulmuştur.

Bayrak koşularının bugünkü disiplini şöyledir; bu koşular takımlarla yapılır, yani bireysel bir spor değildir. Örneğin; maraton koşmak ya da 100 metre koşmak şeklinde bir koşu sporu değildir. Bayrak koşusunda 2 takım vardır. Her bir takım 4 kişiden oluşur. Bayrak yarışı türlerini şu şekilde sınıflandırmak mümkündür:

Bayrak yarışları 2 kategoride yapılır: 4 x 100 metre

4 x 400 metre

Bir de olimpik olmayan İsveç bayrak kategorilerinde bayrak yarışmaları yapılmaktadır. Bunlar 4 x 200 metre 4 x 800 metre 4 x 1500 metre ve 100-200-300-400 metre karışımı koşularıdır

Bunun dışında bir de sadece Balkan ülkeleri arasında yapılan adı da "Balkan Bayrak " yarışı olan koşular vardır. Burada koşulan metreler ise: 800 metre, 400 metre, 200 metre ve 100 metredir

Aykut Kocaman: "Benim adıma olumlu şeylerin daha fazla olduğu bir oyun vardı"
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet