Geri Dön

"Beckenbauer, rüşvet iddiaları hakkında konuşmalı"

Almanya Federal Meclis Spor Komisyonu Üyesi Mutlu: "Alman futbol efsanesi Beckenbauer'in artık konuşması lazım. Konuşmadığı sürece hem Alman futbolu hem de Alman sporu, büyük zarar görüyor" dedi.

"Beckenbauer, rüşvet iddiaları hakkında konuşmalı"

Almanya Federal Meclisi Spor Komisyonu Üyesi Yeşiller Partili Özcan Mutlu, 2006 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapabilmek için Almanya'nın rüşvet verdiğine ilişkin iddiaların aydınlatılması konusunda, 2006 Dünya Kupası Organizasyon Komitesi Başkanı Franz Beckenbauer'in açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Mutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Almanya'nın şaibeli bir şekilde, para karşılığı bazı FIFA üyeleriyle anlaşma yapıp 2006 Dünya Kupası'nın ev sahipliğini aldığı" iddiasını değerlendirdi.

Söz konusu turnuvanın hem ülke içinde hem de ülke dışında Almanya'nın olumlu reklamı açısından önemli yer teşkil ettiğini anımsatan Mutlu, "O turnuva bile satın alınmış. Henüz bu tam olarak belgelenmedi ancak Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Niersbach'ın istifa etmesi ve 2-3 avukatlık şirketinin olayı incelemesi, bunun da yakın zamanda kanıtlanacağının göstergesi" dedi.

Mutlu, eski FIFA Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi Jack Warner ile anlaşma yaptığının öne sürülmesi sebebiyle asıl hedefin Franz Beckenbauer olması gerektiğini belirterek, "İddialar ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyoruz. Fakat Alman futbol efsanesi Beckenbauer'in artık konuşması lazım. Konuşmadığı sürece hem Alman futbolu hem de Alman sporu, büyük zarar görüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sorular yanıt bekliyor

Mutlu, önemli sorulara yanıtlar verilmesi gerektiğine dikkati çekerek, "6,7 milyon avro FIFA'ya neden ödendi. Bu para nereye gitti. Bunların hepsi açıklanmalı" ifadelerini kullandı.

Yeşiller Partisi'nin, konunun aydınlatılması için mücadeleyi sürdüreceğini söyleyen Mutlu, haziran ayında Başbakan Angela Merkel'e mektup yazdığını söyleyerek, ülkede "rüyalar şampiyonası" olarak nitelendirilen 2006 FIFA Dünya Kupası'na ilişkin söylentilerin bulunduğunu ve bu şampiyonanın şaibe altında kalmaması için başbakanlıkta ve spordan sorumlu bakanlıkta dosyaların incelenmesini istediğini dile getirdi.

"Başbakanlık 'şaibe yok' dedi"

Mutlu, gönderdiği mektup sonrası başbakanlıktan, "İnceledik, bir şaibe yok. Her şey çok güzel, bunun haricinde de incelemeye gerek duymuyoruz" yanıtını aldığını belirtti.

"Bu 5 ay önceydi. 5 ay içinde gerçekler bir bir ortaya çıktı. Bu da Alman futboluna, Alman spor camiasına büyük zarar verdi" diyen Mutlu, "Dünyanın en büyük spor federasyonu bu tür şaibelere göz yummuş, müsaade etmiş ya da bunları yapısal ve kurumsal olarak engellememişse o zaman DFB'nin yapısal reformlara ihtiyacı var demektir" yorumunu yaptı.

"DFB yöneticilerinin tümü istifa etmeli"

Mutlu, tüm DFB yöneticilerinin, federasyon başkanı Niersbach gibi istifa edip yolu açmaları gerektiğini savundu.

Söz konusu iddiaların aydınlatılması adına ne federasyonun ne de başkanın bir şeyler yaptığını söyleyen Mutlu, 3 hafta önce spor komisyonuna davet edilen Niersbach'ın, geldiğini ancak soruları yanıtlamadığını kaydetti.

Beckenbauer'in, Warner ile sözleşme yaptığı ortaya çıktı

Bu arada Beckenbauer'in 2006 Dünya Kupası'nın ev sahibi belli olmadan 4 gün önce dönemin FIFA Başkan Yardımcısı Jack Warner ile bir sözleşme imzaladığı ortaya çıktı.

Almanya Kulüpler Birliği (DFL) Başkanı Reinhardt Rauball ile DFB'nin geçici başkanlığını yürüten Rainer Koch, bu sözleşmede Alman tarafının, çeşitli hizmetleri yerine getireceği sözünün verildiğini ama burada doğrudan para verilmesinin söz konusu olmadığını savundu.

Sözleşmede, daha çok futbol karşılaşması yapılması için anlaşmalar, Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Konfederasyonu'ndaki (CONCACAF) antrenörlerin desteklenmesi veya Warner'a FIFA Dünya Kupası maçları için bilet verilmesi gibi maddelerin yer aldığını açıklayan Koch, bu sözleşmenin yürürlüğe girip girmediğinin ise netlik kazanmadığını belirtti.

Bu belgenin ortaya çıkmasıyla kamuoyu şimdiye kadar "Dünya Kupası için oylar satın alınmadı" sözleri dışında suskunluğunu koruyan Franz Beckenbauer'in, açıklama yapmasını bekliyor.

Alman Spiegel dergisi, 2006 FIFA Dünya Kupası öncesinde Almanya'da kurulan başvuru komitesinin o dönem Adidas şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yapan Robert Louis-Dreyfus aracılığıyla 4 üyenin oylarını satın almak adına FIFA'ya 6,7 milyon euro ödediğini öne sürmüştü.

Louis-Dreyfus'un parayı, 2006 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapılacak ülkenin karar verildiği 6 Temmuz 2000'den önce Almanya'nın başvuru komitesine gizlice borç verdiği ifade edilmişti. 2006 FIFA Dünya Kupası Organizasyon Komitesi'nin başkanlığını yapan Beckenbauer ve DFB Başkanı Niersbach'ın ödemeden haberdar olduğu paylaşılmıştı.

Bu gelişmelerin üzerine Niersbach, federasyon başkanlığından istifa etmişti.

Selçuk İnan: "Bu kez inşallah kazanırız"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber