Geri Dön

"Bir dakika sabredemiyor muyuz?"

Türkiye Futbol direktörü Fatih Terim maç öncesinde saygı duruşu ve Yunanistan milli marşı sırasında gelen ıslık sesleriyle ilgili olarak 'Bize ülkemize olmasını istemediğimiz bir şeyi ne olursunuz başkasına yapmayalım. Bu ıslık nereden çıktı? Lütfen ne, oluyor bize?' dedi Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Yunanistan ile oynanan hazırlık maçının ardından açıklamalarda bulundu.

"Bir dakika sabredemiyor muyuz?"

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Yunanistan ile 0-0 berabere kalınan maçın ardından önemli açıklamalarda bulundu. Tecrübeli çalıştırıcı, tribünlerin, Yunanistan Milli Marşı'nın okunmasını ve Paris'teki terör saldırılarında yaşamlarını yitirenler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşunu, ıslıklamasını eleştirdi.

Fatih Terim'in maç sonu ilk açıklamaları şöyle:

"Bugün dünya komşular günüymüş, biz de komşumuz Yunanistan ile oynadık. Defans adına hiç gol pozisyonu vermemek çok önemli. Yunanistan'ın aldığı neticeler, Yunanistan'ın değerini değiştirmez, önemli bir takım. Arkadaşlarımız hazırlık maçı olmasına rağmen ciddi oynadılar. Kontrol tamamen bizdeydi. Pozisyonlar da bulduk, olmadı. Geçen sene 16 Kasım'da biz Arena'da, Kazakistan'ı 3-1 yendik. 3-4 gün önce de Brezilya maçından çıkmıştık. O gündür mağlubiyet olmadığı gibi, çok önemli galibiyetler var."

"Aslan gibi bir milli takım var"

"Adeta şahlanan, ülkesini aslan gibi temsil eden bir milli takım var, Fransa'ya direkt giden bir milli takım var. Galibiyet ile kapatmak isterdik ama, hepsini sevgi saygıyla anıyorum ve ülkenin bu çocuklara sahip çıkmasını istiyorum. Bugün ülkenin kendileriyle gurur duyacak bir milli takımı var. Bu arenada mağlup olmamak, herkesin gıpta ile izlediği ülkeleri devirmek kolay değil. Bu kadar stres ile oynamak çok önemle üzerinde durulması gereken bir şey. Burada emek var, özveri var, gerektiği zaman sakat sakat oynamak var, var oğlu var."

"Ahmet (Çalık) kusursuz oynadı"

"Bugün de müthiş bir pas yüzdesi ile, set oyununu sabırla deneyen bir milli takım vardı, olmadı, olmasın. Bu rekorlar kolay olmuyor. Güven arttırıyor kendine. Bugün birçok genç arkadaşımızı koyduk. Ahmet bugün defansta herhalde kusursuz oynadı. Mehmet Topal ile ikisi çok güzel oynadı. Ahmet'in ilk milli maçı olduğu için aferin ona. İnşallah eksiklerini de gidererek daha iyi olacak. Okay var, ilk defa milli oldu. Baktığımızda Belçika'yı, Hollanda'yı, Almanya'yı sorduğumuz zaman 'müthiş çıkıştalar' denilirdi. Şimdi U19 takımımız elit tura kaldı, U17 de öyle. A Milli Takımımız da Fransa'ya gitti. Bunu da yerli yerine koymak lazım."

"Yunus (Mallı) daha iyi şeyler yapacak"

"Yunus'u direkt santrafora koydum. Bize adapte olacak. Dar alanda meziyetli bir oyuncu. Uzun yıllar buraya gelinceye kadar Alman altyapılarının hepsinde oynamış. Daha iyi şeyler yapacak inşallah."

Fatih Terim'in basın toplantısındaki açıklamaları ise şöyle:

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Yunanistan ile 0-0 berabere kalmalarına karşın sergilenen mücadelenin kendisini mutlu ettiğini söyledi. Müsabakanın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulunan Fatih Terim, yaptıklarının karşılığını almaktan memnun olduklarını belirterek, "Benim taktik anlayışımı yıllardır biliyorsunuz. Oyuncularımız çok çabuk adapte oldular" dedi.

Birçok oyuncusunu farklı mevkilerde denediğini aktaran tecrübeli teknik adam, "Mehmet Topal stoper oynadı ve sahanın en iyilerindendi. Oyuncu değiştirmeden oyunu değiştirmemiz anlamında önemli oyuncularımızdan biri. Ozan Tufan birçok pozisyonda oynuyor ve çok da memnunum. Oğuzhan Özyakup kendi kulübünden biraz daha değişik oynuyor. Sadece biraz daha atağa yardım edilmesi lazım. Bizim planımız da bunun üzerine" diye konuştu.

Arda Turan için ayrıca bir şeyler söylemek istediğini dile getiren Fatih Terim şunları kaydetti:

"Kendisi takımında hiç oynamıyor ama ben oynatıyorum. Özellikle oyundan çıkarmıyorum da. Kolay değil ve müthiş bir özveriyle oynuyor. Tüm oyuncularım anlayışımızı net olarak algılamışlar. En az toplantı yaptığım, antrenmanlarda taktik çalışmalarımızın ezbere olduğu bir dönemdeyiz. Bir kulüp takımı gibiyiz ve bazen daha da öndeyiz. Çoğu zaman milli takımlar kulüplere hizmet eder, oyuncu verir ama milli takım da burada hazırlayıp göndermeye başladı. Bu karşılıklı alışveriş daima iyi netice vermiştir. Biz iyi bir takımız ve çabuk oynuyoruz. Ümit ederim Fransa'da bunun meyvelerini alırız."

Yunanistan'ın kadrosunda, Avrupa'nın birçok ülkesinde forma giyen oyuncu bulunduğunu ifade eden tecrübeli çalıştırıcı, "Böyle tehlikeli bir takım karşısında oyuna yüzde 60-65 hükmedebilmek, varyasyonlar deneyebilmek, daha da önemlisi, pozisyon vermeden bunu başarabilmek önemli bir şey. Kazanabilir miydik? Evet. Kaybedebilir miydik? Öyle görünmüyor. Volkan Babacan'ı rahatsız eden bir top hatırlamıyorum" şeklinde konuştu.

"Blok halinde başarılıyız"

Fatih Terim, sadece A Milli Takım'ın değil, alt yaş kategorilerindeki milli takımların da başarılı olduğunu vurguladı. Dünyadaki milli takım teknik direktörlerinin çok fazla süreleri olmadığını anlatan Terim, "Biz, sportif anlamda iyi gidersek, diğer projelerimizi de kestirmeden yoluna koyabiliriz diye düşündük. A Milli Takım, 2016 Avrupa Şampiyonası finallerine kaldı. 21 Yaş Altı Milli Takımı da büyük ihtimalle finallere katılacak. 19 ve 17 yaş altı takımlarımız elit turda. Avrupa'yı anlatırken hep siparişle bahsederiz. Şimdi blok halinde biz de başarılıyız. Kısa bir süre geçti ve yaklaşık 2 yıl geride kaldı. Çok şükür hallettik" ifadelerini kullandı.

Milli takımın Brezilya'ya yenildiği ve ardından 16 Kasım 2014 tarihinde Kazakistan'la 1-1 berabere kaldığı maçları hatırlatan Fatih Terim, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, oradan başlayan bir başkaldırı ve futbol isyanıdır. Bugün 17 Kasım 2015. Dolu dolu 1 sene olmuş. Bu 1 sene içerisinde 7 grup maçı ve 4 hazırlık maçı olmak üzere hiç yenilmeden geldik. Müthiş bir başarı öyküsü. İnşallah hiç yenilmeyiz ama süremiz kısa ve şu anda kırılgan bir takım değiliz. Gol yediğimizde ona da reaksiyon gösterebiliyoruz. Telaşı, paniği bir tarafa bırakıp, çabuk oynayıp, çabuk düşünebiliyoruz. Aynı zamanda sabırlı oynamayı, bugünkü gibi bir çok varyasyonla oynamayı öğrendik. Futbolcularım, oyunun kontrolünün ellerinde olmasından memnunlar."

Milli takımın en kritik döneminde yabancı oyuncu serbestliğini getirdiklerini de hatırlatan Fatih Terim, "Benim argümanlarımdan bir tanesi, dünya kupalarında ve Avrupa şampiyonalarında başarılı olmuş ülkelerde bu serbestliğin bulunmasıydı. Bizim de bu durumdan çekinmediğimizi söylemiştik. Çok Şükür ilk ayağında başarılı olduk. Yasakların kalktığı dönemde, şans bulamayan oyuncuların Avrupa ülkelerine gitmeyi tercih edeceklerini söylemiştim. Bu sayılar artıyor ve ocak ayında daha da artacağını düşünüyorum. Çok kısa süre içerisinde çok şey becermişiz. Bu süreçte neler yaşandığını, Allah nasip ederse 5 Ocak'ta sizlerle paylaşacağım" şeklinde görüş belirtti.

Avrupa şampiyonası hazırlık programı

Fatih Terim, 2016 Avrupa Şampiyonası finalleri öncesi hazırlık planlamalarını basın mensuplarıyla paylaştı. Mart ayında 2 hazırlık maçı oynamayı planladıklarını dile getiren Terim, mümkün olması durumunda haziran ayında da 2 veya 3 müsabaka yapmak istediklerini anlattı.

İlk hazırlık dönemini futbolcu ailelerinin de katılımıyla 2-3 gün süresince İstanbul'da geçirmek istediklerini, ardından yurt dışına çıkacaklarını vurgulayan Terim, "Daha sonra da Fransa'ya geçeceğiz. Uzun müddet kalmak istiyorsak, rakip ayırmaksızın iyi maçlar çıkartmak durumundayız. Tercih olarak herhangi bir ülkeyi söylemiyorum ama açılış maçını oynayabilmek adına Fransa ile aynı grupta bulunabiliriz. Biz uzun müddet orada kalmak niyetindeyiz. Bir önceki gidişimizde 27-28 gün kalmıştık, Bu sefer inşallah 1 ay kalırız" diye konuştu.

Milli marş ve saygı duruşunun ıslıklanmasına tepki

Tecrübeli çalıştırıcı, tribünlerin, Yunanistan Milli Marşı'nın okunmasını ve Paris'teki terör saldırılarında yaşamlarını yitirenler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşunu, ıslıklamasını eleştirdi. Bu durumun kendisini çok üzdüğünü kaydeden Terim, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yunanistan'ın milli marşı okunuyor ve ıslıklanıyor. Bize olmasını istemediğimiz bir şeyi ne olur bir başkasına yapmayalım. Bu ıslık nereden çıktı? Hoş olmuyor. Allah'tan susturduk. Bizim en büyük hasletlerimizden biri, komşularımıza saygı göstermektir. Biz de komşumuzla oynadık. Hiç yakışmıyor bize. Ölmüş insanlar için saygı duruşu yapıyoruz. Bir dakika sabredemiyor muyuz? Sonra dışarı gittiğimizde bunu izah edemiyoruz. Niye ülkemize bunun için kötü baksınlar. Bugün terör tehlikesi nedeniyle 2 maç iptal edilmiş. Hem de Almanya-Hollanda, Belçika-İspanya maçları. Çocuk oyuncağı değil. Önemli bir şey. Terör tehdidi üzücü ve düşündürücü. Böyle bir ortamda tam tersini yapmalıyız. Böyle yapmazsak, sporun teröre kurban edilmesini önleyebiliriz. Barış ve kardeşlik için kullanılabilecek en önemli enstrüman spordur."

Gençlerbirliği, teknik direktör Metin Diyadin ve sportif direktör Baki Mercimek ile sözleşme imzaladı
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet