Geri Dön

Böylesi pistlerde görülmedi! Moto GP'de akıl almaz olay

MotoGP’de 2022 takviminin dokuzuncu yarışı Barcelona-Catalunya Pisti’nde yapıldı. Yarışın son turunda yaşanan akıl almaz olay ise damga vurdu

Böylesi pistlerde görülmedi! Moto GP'de akıl almaz olay

MotoGP’de 2022 takviminin dokuzuncu yarışı, İspanya’nın Katalunya Bölgesi’ndeki 4,7 kilometrelik Circuit de Barcelona-Catalunya Pisti’nde koşuldu. 

Quartararo, 3. cepten başladığı yarışta damalı bayrağı ilk sırada görerek sezonun 2'nci, kariyerinin 10. galibiyetini elde etti.

Bitiş çizgisini Quartararo'dan 6.4 saniye sonra geçen Jorge Martin (Prima Pramac) 2'nci, liderin 8.3 saniye gerisindeki Johann Zarco (Prima Pramac) ise 3. sırayı aldı.

SON TURDA AKIL ALMAZ OLAY
Yarışın son turuna girilirken Fabio Quartararo yakaladığı tempo ile arkasındakilere büyük fark attı. Yarışın ikincisi Aleix Espargaro son tura girilirken yavaşladı. Herkes Espargaro'nun mekanik bir sorun yaşadığını ve yarışı tamamlayamayacağını düşündü. Espargaro'nun bir anda hızlanması gerçeği ortaya çıkardı.

Böylesi pistlerde görülmedi Moto GPde akıl almaz olay

YARIŞ BİTTİ SANDI
Yarışı 2. götüren Aleix Espargaro son tura girildiğinde yarış bitti sandı ve seyircileri selamladı. Fakat arkasından gelenlerin hız kesmediğini gören Espargaro kaybettiği sıraları kazanmak için yeniden gaza bastı fakat çok geç kalmıştı.

"NE YAPTIN ALEIX!"
Yarışı anlatan spiker ise olay esnasında büyük şaşkınlık yaşadı. O anların yaşandığı esnada; 'Espargaro yarışı bırakmak zorunda kalacak. Hayır, yarışın bittiğini düşünüyor muhtemelen.. Bu mekanik bir sıkıntı değil! Aleix ne yaptın! Aleix ne yaptın! Yarışı birri zannedip seyirciyi selamlıyordu orada. Podyumu elinin tersiyle itti Espargaro. Akıl alır gibi değil" ifadelerini kullandı.

Böylesi pistlerde görülmedi Moto GPde akıl almaz olay

"BÜYÜK ŞOK YAŞADI, YIKILDI"
Büyük şok yaşayan Aleix Espargaro yarıştan sonra adeta yıkıldı. Damalı bayrağı beşinci olarak geçen sürücü üzüntüden pisti turlamadı ve motorunu durdurarak başını motosiklete yasladı. Daha sonrasında pit alanına gelen Espargaro'nun üzüntüsü devam etti.

Geçen yılın şampiyonu Quartararo, puanını 147'ye yükselterek pilotlar klasmanındaki liderliğini sürdürdü.

PUAN DURUMU
1. Fabio Quartararo (Fransa): 147 puan
2. Aleix Espargaro (İspanya): 125
3. Enea Bastianini (İtalya): 94
4. Johann Zarco (Fransa): 91
5. Francesco Bagnaia (İtalya): 81

İTALYA'DA 3. OLDU
Şampiyonanın sekizinci ayağı, İtalya’nın Mugello şehrinde koşuldu. Francesco Bagnaia, beşinci sıradan başladığı yarışı kazanarak, Ducati’nin evinde zafere ulaştı. Bitiş çizgisini Bagnaia’dan 0.6 saniye sonra geçen Monster Energy Yamaha’dan Fabio Quartararo ikinci, liderin 1.9 saniye gerisindeki Aprilia’dan Aleix Espargaro ise üçüncü sırayı aldı.

Böylesi pistlerde görülmedi Moto GPde akıl almaz olay

YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber