Geri Dön

Burdur'a 'spor salonu' müjdesi

Haziran ayında 2. kez düzenlenecek olan Burdur Göller Arası Basketbol Turnuvası’nın tanıtımı ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleşti, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, illerinde bir spor salonu yapacaklarının müjdesini verdi

Burdur'a 'spor salonu' müjdesi

Burdur’da bu yıl 2. kez düzenlenecek olan Göller Arası Basketbol Turnuvası’nın tanıtım toplantısı, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, bu sezon aktif basketbolculuk hayatını bitiren milli oyuncu Ermal Kurtoğlu, eski coach ve idareci Murat Özyer, basketbol yazarları Gökhan Türe, Gökhan German ve Ümit Avcı’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Burdur’da kuruyan göllere dikkat çekmek amacıyla organize edilen ve Türkiye’nin göle kıyısı olan farklı il ve ilçelerinden takımların katılımıyla ilki geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Göller Arası Turnuva’nın ikincisi, Uluslar arası formatta 22-24 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

Avrupa ülkelerinden katılacak takımlarla birlikte bu yıl çıtayı daha yukarıya koymayı hedeflediklerini söyleyen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur halkına bir de salon sözü verdi. Araziyi tahsis etmelerine rağmen ihtiyaçları olan salonun maalesef Gençlik Spor Genel Müdürlüğü tarafından bir türlü yapılmadığını söyleyen Ercengiz, bunu da kendilerinin üstleneceğini ve tesis planlarının 2019 bütçelerine konduğunu açıkladı.

Sporu alışkanlık yapmalıyız

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, amaçlarının kuruyan göllere dikkati çekmek olduğunun altını çizerek, "Sporun birleştirici gücünü kullanmak istiyoruz. Burdur halkının farklı bir etkinliğin içinde olmasını sağlayarak, gençlerimizi de bilgisayar dünyasından çıkarıp onların fiziksel bir aktivitenin içinde yer almasına ön ayak olmayı hedefliyoruz." dedi.

Ercengiz, kendisi için en büyük kazancın 40-50 çocuğun ve gencin basketbola ilgisini çekmek olduğunu vurgulayarak sporun her yaşta yapılması gerektiğini söylerken "Sporu alışkanlık haline getirmenin insan ömrünün uzamasına, kötü alışkanlıklardan uzak kalmaya ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını görebiliriz. Spor yapıldıkça ilaca ve sağlığa harcanan paranın azaldığını göreceksiniz. Gelişmiş ülkelerde insanları spor yapmaya yönelten bir çok teşvik var. Bizim yerel yönetimler olarak görevlerimizden biri de bu alışkanlıkları çocuk yaşta kazandırmak ve ilerleyen yaşa bir disiplin olarak götürmek. Uluslararası ikincisini düzenleyeceğimiz bu turnuvanın Burdur'daki genç nüfus tarafından daha çok ilgi çekeceğini düşünüyorum. Geçen seneden bir takım dersler çıkardık, eksikliklerimizi gördük. Turnuvada ilgiyi daha çok nasıl arttırabiliriz? Daha çok sporcuyu nasıl getirebiliriz, bunların dersine iyi çalıştık."

Ermal’in büyük gururu

Eski milli basketbolcu Ermal Kurtoğlu da geçen yıl turnuvaya gelmelerinin asıl amacının bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Amacımız, Burdur Gölü'nün ve birçok gölün yaşadığı sorunları kamuoyunda uyandırmak. Ümit ederim ki buna ufakta olsa bir katkımız olmuştur. Yurt dışına Türkiye'de de böyle projelerin olduğunu duyurmak, Türkiye açısından çok güzel bir şey. Türkiye çok güzel bir coğrafyaya sahip, umarım ki yurt dışından gelecek misafirler de bunu görecektir. Basketbol oynarken kupalar kazandım, şampiyonluklar yaşadım ama inanın onlar kadar değerli olan bir şeyi burada yaşadım. Sayın Başkan çocuğunun ve arkadaşlarının geçen yılki organizasyon sonrası basketbola başladıklarını söyledi. Böyle bir şeye katkıda bulunmak gurur verici" diye konuştu.

Toplantı, konukların dinleyicilerin sorularını cevaplamasıyla tamamlandı.

Cihat Arslan: "Herkesin acı çekmesi lazım"
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber