Gastronominin turizm ve ekonomiye olan katkısı tartışılmaz. Ülkelerin en iyi pazarlama aracı.
Aynı zamanda toplumun mutluluğuna ve ruh sağlığına da büyük etkisi var tabii.
İşte tam da bu nedenlerden dünya gastronomiye bu kadar önem veriyor.
Biz ise ne yazık ki uluslararası mecralarda şimdiye kadar gastronomiyle çok öne çıkamadık, kendi mutfağımızı dünyaya yeterince tanıtmayı başaramadık; Türk mutfağını markalaştıramadık.
Artık Türkiye’de tam 40 üniversitede gastronomi bölümü var.
Gastronomi eğitimine ciddi bir talep oluştu ve iyi yetişen bir kesim geliyor.
‘MasterChef’ biraz da bu yüzden bu kadar ilgiyle izleniyor.
Gastroekonominin Türkiye’nin ekonomisinde kaldıraç etkisi yapabileceğini, gastronomi ile Türkiye’nin turizmde bir üst lige çıkılabileceğini hep konuşuyoruz.
Neyse ki olumlu adımlar da atılıyor.
Gastromasa, yarın dünyaca ünlü şefleri ve gastronomi meraklılarını İstanbul’da buluşturuyor.
Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek organizasyona dünya gastronomisinin 20 önemli şefi katılıyor.

Bu senenin teması: Tasarım

Gastromasa Konferansı’nın bu yılki teması ‘Tasarım’.
İnovatif fikirleriyle dünya gastronomisinde fark yaratan başarılı şefler özel tekniklerini gösterecek.
Kendi restoranlarında seçecekleri ürünler ile canlı workshop’lar ve tadım etkinlikleri gerçekleştirecek.
The Best Chef Awards tarafından ‘Yılın Şefi’ seçilen Dabiz Munoz’un yanı sıra; dünyaca ünlü şefler; Andoni Luis Aduriz, Antonio Bachour, Vladimir Mukhin ve Michelin yıldızlı şefler; Paolo Casagrande, Diego Guerrero, Jonathan Bernsten, Ricard Camarena, João Rodrigues, Syrco Bakker, Yoji Tokuyoshi ve Paolo Casagrande; Rus Mutfağı’nın yükselen yıldızı Igor Grishechkin, ‘Gault Mille’ ödüllü Kevin Lacote, pastacılık dünyasının sevilen ismi Fabrizio Fiorani, Kontamine İtalyan Mutfağı’nın önemli temsilcisi Yoji Tokuyoshi ile kendine özgü tarzıyla Juanjo López gibi gastronomi dünyasına yön veren ünlü şefler Gastromasa için İstanbul’da olacak.
Umalım, Gastromasa gibi etkinlikler gastronomiye daha çok değer vermemize neden olsun.
Hedef, Türkiye’yi İspanyol, Fransız, İtalyan, Japon ve Çin mutfağı gibi dünyanın en popüler beş dünya mutfağının ligine çıkarmak.
Böylece 150 milyar dolar’lık global gastro turizm pastasından da daha büyük bir dilim alabilmek.

MIX Festival’in son günü...

MIX Festival’in bu yıl beşincisi Zorlu PSM’de gerçekleşiyor. Elektronik, indie ve dans müzik seçkisiyle pek çok performansın yer aldığı festival dün başladı, bugün devam ediyor.
Simon Buret ve Olivier Coursier’den oluşan Fransız pop rock müzik ikilisi AaRON, alternatif müzik sahnesinin son yıllarda öne çıkan ismi! Kosmos, ilk performansını 2018 yılındaki Sonar İstanbul’da sergileyen elektronika sanatçısı Cihangir Aslan, 2021 yılında yayınladığı ‘Bleu’ albümünde yer alan ‘Vérité’ ve ‘Nudes’ isimli parçalarla dijital platformlardaki yerini sağlamlaştıran, elektronik ve bas ağırlıklı olmasına rağmen rahatlatıcı şarkılara sahip Belçika’nın heyecan verici genç sesi Claire Laffut gibi birçok isim festival programının dikkat çeken isimleri arasında yer alıyor.

Kaçırmamakta fayda var.