Diğer Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda destan yazdık! Altın madalyalar peş peşe geldi

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda destan yazdık! Altın madalyalar peş peşe geldi

20.05.2022 - 18:19 | Son Güncellenme:

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda sporcularımızdan altın madalya haberleri peş peşe geldi. Milli sporcularımız Ayşe Çağırır, Buse Naz Çakıroğlu, Hatice Akbaş, Busenaz Sürmeneli ve Şennur Demir kendi sikletlerinde şampiyon oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda tarih yazan kadın sporcularımızı tebrik etti. Bakan Kasapoğlu, şampiyon sporcularımızı yalnız bırakmadı.

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonasında destan yazdık Altın madalyalar peş peşe geldi

Milli boksörlerimiz, Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda tarih yazdı. Sporcularımızdan Ayşe Çağırır, Buse Naz Çakıroğlu, Hatice Akbaş, Busenaz Sürmeneli ve Şennur Demir dünya şampiyonu olarak organizasyonu tamamladı.

Haberin Devamı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TEBRİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda madalya kazanan milli sporcularımızı tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tebrik mesajında, "Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 5 altın 2 bronz madalya ile tarih yazan, takım hâlinde şampiyon olan millî sporcularımızı şahsım ve milletim adına yürekten tebrik ediyorum. Şimdi, inşallah hedef Paris Olimpiyatları" ifadelerini kullandı.

İstanbul’da düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası 50 kilo finalinde Kolombiyalı rakibi Ingrit Valencia Victoria’yı mağlup ederek altın madalya kazanan milli boksör Buse Naz Çakıroğlu, karşılaşmanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çok zorlu bir sürecin ardından şampiyonluğu kazandığı için çok mutlu olduğunu belirten Çakıroğlu, “Çok mutluyum. Destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Ev sahibi olduğumuz için daha stresliydik ama desteklerle birlikte attık. Çok fazla dışarıya yansıtmasam da 3 hafta önce koronavirüs geçirdim. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak beni çok zorladı. Burada da takım arkadaşlarım ve antrenörlerim çok destek oldu. Onun üzerine bu şampiyonluğu alınca daha mutlu oldum. Gerçekten çok zor bir dönem geçirdim. İnşallah darısı bundan sonraki maçlara” diye konuştu.

Haberin Devamı

BAKAN KASAPOĞLU: TÜRKİYE'NİN ADINI ZİRVEYE KAZIDILAR

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Bize Gençlik Haftası'nda, 19 Mayıs'ın hemen ertesinde çok büyük bir mutluluğu yaşattılar. 5 altın ve 2 bronzla hem madalya rekoru kırdılar hem de dünya şampiyonluğuyla kadın boksunda Türkiye'nin adını zirveye yazmadılar, kazıdılar” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Uluslararası Boks Birliği (IBA) tarafından Türkiye'nin ev sahipliğinde Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri'nde düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda 5 altın, 2 bronz madalya kazanan ay-yıldızlı sporcularla bir araya gelerek, madalya törenleri sonrası sporcuları tebrik etti. Kasapoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Gurur tablosu. Gençlerimizin, kadın sporcularımızın ülkemize yaşattığı gurur tablosu bizler için çok büyük bir mutluluk. Tüm sporcularımızı gönülden tebrik ediyorum. Onlar bize Gençlik Haftası'nda, 19 Mayıs'ın hemen ertesinde çok büyük bir mutluluğu yaşattılar. 5 altın, 2 bronzla hem madalya rekoru kırdılar hem de dünya şampiyonluğuyla kadın boksunda Türkiye'nin adını zirveye yazmadılar, kazıdılar. Hem kendilerini hem de onlarda emeği olan hocalarını ve ailelerini tebrik ediyorum. Türkiye her alanda olduğu gibi sporda da zirveye oynuyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gelinen nokta hepimizi gururlandırıyor. Bu resimle, bu tabloyla gurur duyuyorum. Daha güçlü, daha başarılı yarınlara yürüyeceğiz. Milletimizi mutlu kıldıkları için her birine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

“BURADA ŞAMPİYON OLMAMIZ PARİS İÇİN BİR UMUT IŞIĞI OLDU”

Bundan sonraki hedefleri hakkında da konuşan milli boksör, “Önümüzde Akdeniz oyunları ve Avrupa Şampiyonası var. Bunların hepsi tabii ki Paris Olimpiyatları için. Burada şampiyon olmamız Paris için bir umut ışığı oldu. İnşallah orada da altın madalya almak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Tribündeki atmosfer hakkında da düşüncelerini paylaşan Çakıroğlu, “Onları gördükçe heyecanlanıyorum. Ben puan aldıkça onlar bağırıyor. Ben de daha çok puan almaya çalışıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonasında destan yazdık Altın madalyalar peş peşe geldi

İstanbul’da düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası 54 kilo finalinde Rumen rakibi Lacramioara Perijoc’u mağlup ederek altın madalya kazanan milli boksör Hatice Akbaş, karşılaşmanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Altın madalya kazandığı için çok mutlu olduğunu belirten Akbaş, “Ülkemde altın madalya kazandım. Yaşım hala çok genç. Buna rağmen güzel bir sonuç elde ettiğimi düşünüyorum. Arkamda duran milli takım antrenörlerimin ve babamın bana inancı tamdı. Ben de bu inancı geri çevirmedim. Destekleyen herkese çok teşekkür ederim. İstiklal Marşımızı okutacağız, çok mutluyum. Bakanımıza teşekkür ediyorum bizi çok destekledi. Kulüp başkanımız Ali Koç ve şube sorumlumuza teşekkür ederim” diye konuştu.

Haberin Devamı

Türkiye’nin kadın boksunda her geçen gün daha iyi bir noktaya geldiğini belirten Hatice Akbaş, “Ülkemiz gitgide yükseliyor ve inşallah böyle devam ederiz. Takım olarak hedefimiz Paris Olimpiyatları. İnşallah bu performansı orada da gösteririz” diyerek sözlerini noktaladı.

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonasında destan yazdık Altın madalyalar peş peşe geldi

İstanbul’da düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası 66 kilo finalinde Kanadalı rakibi Charlie Cavanagh’ı mağlup ederek altın madalya kazanan milli boksör Busenaz Sürmeneli, karşılaşmanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yeni sıklette madalyanın peşinde koştuklarını ve bunu başardıklarını belirten Sürmeneli, “Karşılaşmadığım rakiplerle karşılaştım. Çok büyük tecrübe benim için. Buraya yeni sıkletlerde yeni umutlarla geldik. Allah çalışana, kalbi güzel olana veriyor. Çok sabrettim, çok aç uyudum, çok susadım. Dün maçları izledim, antrenman yaptım. Maçları izledikten sonra tartıldım. 200 gramım vardı, oturdum ağladım. Yemek yemek istiyordum, yiyemiyordum. Kendime, ‘Sabret, yarın altın madalyadan sonra hepsini unutacaksın’ dedim. Unutmadım ama biraz hatırlıyorum. Şu İstiklal Marşını okutmak, her şeyi unutturuyor. Güzel oldu. Ülkemizde İstiklal Marşını okutmak nasip olacak bize. Bu akşam arkadaşlarımla, ailemle yemeğe gitmek istiyorum. Çünkü onları özledim. 2 aydır Trabzon’a gitmiyorum” diye konuştu.

“BENİM HIRÇINLIĞIM SÜRDÜKÇE O ŞAMPİYONLUKLAR HER ZAMAN GELECEK”

2024 Paris Olimpiyatları’nda tekrar altın madalya kazanmak istediğini belirten milli boksör, “Benim hırçınlığım sürdükçe o şampiyonluklar her zaman gelecek. İnanan, çok çalışan, kafası mental olarak iyi olan bir Buse’yi ringde kimsenin yenebileceğini düşünmüyorum. Daha çok başarıların geleceğini düşünüyorum. Önümüzdeki hedefimiz 2024 Olimpiyatları. 2’nci olimpiyat altın madalyamızı alıp ülkemize hediye etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“DÜNYADA İZLEYEN KİŞİLERE GÖSTERMEK İSTİYORUM Kİ BURADA BİR TÜRK KIZI VAR”

Seyircilere destekleri için teşekkür eden Busenaz Sürmeneli, “Buraya gelen seyircilere zevk aldırmak istiyorum. Çıkışlar ve güzel vuruşlar yapıyorum. Onlara boksun ne kadar güzel bir spor olduğunu, neler yapabileceğimi göstermek istiyorum. Bizi sadece Türkiye izlemiyor. Dünyada izleyen kişilere göstermek istiyorum ki burada bir Türk kızı var, deli ve agresif. Umarım onlara seyretmişimdir” şeklinde konuştu.

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonasında destan yazdık Altın madalyalar peş peşe geldi

İstanbul’da düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası 81 kilo finalinde milli boksör Şennur Demir, Khaija Mardi’yi mağlup ederek altın madalya kazandı.

Karşılaşmanın ardından Şennur Demir, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çok heyecanlı olduğunu ve bu şampiyonluğu yıllardır beklediğini belirten Demir, “Çok heyecanlıyım. Sanki 39 yıldır bu anı bekliyormuşum. Ben gerçekten son nefesime, terimin son damlasına kadar mücadele ettim. 27-28 yaşında spora başladım, yıllardır bu anın hayalini kurdum. Bir sürü sakatlık geçirdim, bırakma evresine geldim. Yaşım çok olduğu için bırakmamı söyleyen çok kişi oldu. Ben 34 yaşında Dünya 3’üncüsü oldum, 36 yaşında ise Dünya 2’ncisiydim. 39 yaşında Dünya Şampiyonu oldum. Hiç kimse inandığı şeylerden vazgeçmesin. Ben inandım. Çok şükür Allah nasip etti” diye konuştu.

“BUNU BİZ TÜRKİYE OLARAK HAK ETTİK”

Kadın Milli Boks Takımı Kaptanı olarak her daim takım arkadaşlarına destek olduğunu aktaran tecrübeli boksör, “Ben milli takım kaptanıyım. Ben en mutsuz olduğum anda bile bütün arkadaşlarıma güldüm. Beni üzgün görürlerse takımımın da morali bozulur diye ben hep güldüm. Hep arkadaşlarıma destek oldum. Hepsine teşekkür ediyorum. Okulum sabah bana bir video göndermiş. Öğrencilerime, hocalara teşekkür ediyorum. Bunu biz Türkiye olarak hak ettik. Basın mensupları olmazsa bizi kimse bilmez. Basın, bizim elimiz, kolumuz, gözümüz. Sizin sayenizde 80 milyon kişi finale çıkıyoruz, 80 milyon kişi seviniyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonasında destan yazdık Altın madalyalar peş peşe geldi

Iniesta'nın Barça formasıyla son maçı