Geri Dön

Eda Yıldırım'ın hedefi olimpiyat altını

Depremden kurtulup dünya şampiyonu olan Eda Yıldırım olimpiyatta altın madalyayı hedefliyor.

Eda Yıldırım'ın hedefi olimpiyat altını

Van depreminde enkaz altında kalan, depremden sonra ailesiyle Samsun'a yerleşen, gülle atmada Türkiyenin ardından 2019da IPC Para Atletizm Gençler Dünya Şampiyonası'nda birinci, Dünya Para Atletizm Grand Prix'sinde de gümüş madalyanın sahibi olan özel sporcu Eda Yıldırım'ın (17) şimdiki hedefi, Tokyo Olimpiyatları'nda ay-yıldızlı bayrağı göndere çekmek. Öğretmeninin yönlendirmesiyle 6 yıl önce tanıştığı gülleyle başarıdan başarıya koşan Yıldırım, "30lu yaşlarda rakiplerim var, onların yanında kendimi daha güçlü hissediyorum. Onlar gülle attıkça ben daha çok hırslanıyorum" dedi.

2011 yılında meydana gelen Van depreminde göçük altında kalan Eda Yıldırım, depremden sonra ailesiyle birlikte Samsun'a taşındı. Futbol ve atletizmle ilgilenen Yıldırım, resim öğretmeninin yönlendirmesiyle 2015 yılında gülleyle tanıştı. Kısa sürede başarılarıyla dikkat çeken genç sporcu, katıldığı ilk şampiyona olan Özel Sporcular Türkiye Şampiyonası'ndan gülle atmada, altın madalya kazanarak şampiyon oldu. Uluslararası Paralimpik Komite tarafından 2019 yılında İsviçre'nin Notvil şehrinde düzenlenen 2019 IPC Para Atletizm Gençler Dünya Şampiyonası'nda milli sporcu Eda Yıldırım, gülle atmada Türkiye'yi temsil etti, 12.05 metrelik derecesiyle yıldızlar kategorisinde şampiyon olarak altın madalya kazandı. Geçen hafta Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde düzenlenen 2021 Dünya Para Atletizm Grand Prix'sinde de yarışan Eda Yıldırım, gülle atma müsabakalarında ilk iki sırayı aldı. Yıldırım 12,19'luk derecesiyle gümüş madalya kazanıp, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları A barajını geçti. Öğretmeninin yönlendirmesiyle tanıştığı gülle atmada, başarıdan başarıya koşan özel sporcunun şimdiki hedefi, koronavirüs salgını nedeniyle 2021'e ertelenen Tokyo Olimpiyatları'nda ay- yıldızlı bayrağı göndere çekmek.

"HEDEFLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN ÇOK ÇALIŞIYORUZ"

Tokyo Olimpiyatlarına gidebilmek için ciddi antrenmanlar yapan genç sporcunun en büyük hedefi ise 2024 Paralimpik Olimpiyatlarında hem madalya almak hem de Türk bayrağını dalgalandırmak. Hedeflerine ulaşmak için çalıştığını belirten Yıldırım, "2011 Van depremini yaşadık, ben enkazın altından çıkarıldım. Depremin ardından ailemle birlikte Samsuna taşındık. 23 Nisan Ortaokulunda eğitim gördüğüm dönemde Resim Öğretmenim Vildan Göz sayesinde Aytunç Gözle ardından da sporla tanıştım. Sporla tanıştıktan sonra antrenörlerimle birlikte ciddi antrenmanlar yaptık ve 2019 yılında Dünya Yıldızlar Şampiyonasında birinci oldum. Aslında bizim hedefimizdi ve orada ismim açıklandığında gurur duydum, duygularım karmakarışık olmuştu. İstiklal Marşını okuttum ve aynı zamanda rekor kırdım. Geçen hafta da Dubaide düzenlenen yarışmalara katıldık. Benim bir hedefim vardı, olimpiyat kotasına girmek ve olimpik, paralimpik oyunlarına gitmek. Bunun için A barajını geçtim ama bizim için en önemlisi dünya listesinde 5inci sıraya girmek. Şu an onun için çalışıyorum. 30lu yaşlarda rakiplerim var, onların yanında kendimi daha güçlü hissediyorum. Onlar gülle attıkça ben daha çok hırslanıyorum. Hedeflerimizi gerçekleştirmek için çok çalışıyoruz. Benim en büyük hedefim, 2024 Paralimpik Olimpiyatlarında hem madalya almak hem de bayrağımızı dalgalandırmak" dedi.

"OLİMPİYATTA BAYRAĞIMIZI DALGALANDIRMAK İSTİYORUZ"

Eda Yıldırımın antrenörü Sinem Yıldırım, "4 yıldır Eda ile birlikte çalışıyoruz. Kendisi özel bir sporcu. Hem kendim spor yapıyorum hem de antrenörlük yapıyorum. Eda, Van depreminden sonra Samsuna geldi ve okulunda öğretmenleri tarafından fark edildi. Daha sonra 'gülleci olabilir' düşüncesiyle ilgili kişilerle görüşmeler yapıldı. Bugüne kadar ciddi çalışmalar yaptık ve en büyük başarımız, İsviçrede yapmış olduğumuz Dünya Yıldızlar Şampiyonasında Edanın birinci olmasıdır, bu yarışlarda ayrıca Dünya Yıldızlar Rekorunu da kırdı. Eda ayrıca Atletizm Federasyonunda da yarışıyor. Geçen hafta Dubaide düzenlenen yarışmalara da katıldık ve çok şükür Olimpiyat A Barajını geçtik. 2019 yılında Tunusta 10.98lik bir derecesi vardı, bu derece Dubaide 12.19 metreye çıktı. Eda daha çok küçük, olimpiyatı şu an hedefliyor olmamız bile bizim için çok büyük bir başarıdır. Şimdi tek hedefimiz, Edayı dünya sıralamasında daha önlere taşımak. Bu amaç doğrultusunda çalışıyoruz. İnşallah bir gün olimpiyatlarda yarışırsak, olimpiyatta kürsüde olmak ve bayrağımızı dalgalandırmak istiyoruz. Edanın 30lu yaşlarda rakipleri var. Mart ayında Fransaya gideceğiz, hedeflerimiz için çalışıyoruz" diye konuştu.

Eda Yıldırımın hedefi olimpiyat altını

Beşiktaş'tan maç günü paylaşımı!
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet