İçten patlamalı F.Bahçe!..

Haberin Devamı

Samsun ve Alanya mağlubiyetlerini de kapsayan Kupa’dan eleniş ile düne kadar gelen hayli uzun süreçte, altı galibiyet almış olsa da öksürüyor, tıksırıyor, tekliyordu Fenerbahçe motoru!.. Mersin’de Hatayspor’u rahatça geçtiyse “her şey düzeldi” anlamına gelmemeli; zira, Fenerbahçe’ye yol veren “iki takım arasındaki sıklet farkının hakkını veren” Hatayspor’du aslında!..
İlk yarısı 2-0 Fenerbahçe üstünlüğü ile geçen ve öyle biten maçta, Fenerbahçe müthiş bir tempo yapmadı, önde basmadı, Ferdi’nin klasikleşen üstün performansı dışında merkezi - kanatları amansız bir şekilde kullanmadı… Ama karşısında üstüne gelmekten, basmaktan çekinen, Fenerbahçe’yi uzun toplarla geri koşturmayı bile ıskalayan veya mecali olmayan bir Hatayspor vardı. En azından ilk yarı itibarıyla.
Sezonu roman konusu olacak Hatayspor “olması gerektiği” gibiydi… Süper Lig’in en iyi potansiyeline sahip Fenerbahçe, “olması gerektiği gibi değildi” yine! Tatsız bir maçtı vesselam…
Hava değişiminin pek iyi gelmediği Osayi, henüz takıma adapte olamadı ama ilk golün de sahibi. Çünkü, ilk ve son kez o pozisyonda beş Fenerbahçeli birden rakip ceza alanına girdi. “Hem var hem yok” deyiminin tam karşılığı Cengiz, Osayi ile birlikte sağ kanadı çalıştırmayı reddetti ama gollerin kahramanlarıydılar kaderin garip cilvesi.
Hatayspor’un kilitlemeye çalıştığı Fenerbahçe’nin nispeten aktif kanadı sola Mert Hakan’ın katkısını, Tadic’in yumuşaklığını dengelemesini unutmamak lazım. Bir de başarılı olamasa bile duraklama devrini bitirmek için büyük gayret içindeki Szymanski’yi…
İkinci yarı Volkan Demirel’in hamleleri ile oyunu dengelemekte değilse bile top sahipliğinde başarılı olan Hatayspor bir yandaydı… Fred’i denemek, İrfan Can ve King’in sakatlığında sağ kanat için yeni arayışlara girmek için 65. dakikayı bekleyen İsmail Kartal diğer yandaydı.
Ne hamlelerse, ikinci yarı sahada hiçbir şey olmadı futbol adına. Fenerbahçe motoru “içten yanmalı” mı, “içten patlamalı” mı belli değil; ne yandı ne patladı. Veya patladı da kimse farkında değil.
Zaten Hatayspor maçının mottosu “üç puanı al, Beşiktaş için duaya başla” idi…