Geri Dön

Esat Delihasan: "Sekiz kategorinin tamamında olimpiyat vizesi almayı  hedefliyoruz"

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat  Delihasan, 2021 yılına ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda rengi ne  olursu olsun madalya kazanmak istediklerini belirterek, "Sekiz kategorinin  tamamında olimpiyat vizesi almayı hedefliyoruz." dedi.

Esat Delihasan: "Sekiz kategorinin tamamında olimpiyat vizesi almayı  hedefliyoruz"

Delihasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 Temmuz 2018'de başlayan  kota müsabakalarında hedeflerini büyük ölçüde gerçekleştirdiklerini söyledi.

2021 yılı için ana hedeflerinin 2020 Tokyo Olimpiyatları olacağını  anlatan Delihasan, "Önümüzdeki aylarda yapılacak kota müsabakalarında sekiz  kategorinin tamamında olimpiyat vizesi almayı hedefliyoruz. Karate branşı olarak  olimpiyatlarda hedefimiz rengi ne olursa olsun ülkemize madalya kazandırmak.  Türkiye'de dünya ve Avrupa Şampiyonaları'nda takım halinde kadınlar ve erkeklerde  şampiyon olabilen tek branş karate. Bu başarılarımızı Tokyo Olimpiyat  Oyunları'nda taçlandırmak istiyoruz." diye konuştu.

"2020 yılının ilk aylarındaki organizasyonlarda başarı geleneğimizi  sürdürdük"

Delihasan, dünya karatesindeki Türkiye gerçeğini artık herkesin kabul  ettiğine dikkati çekerek, "Avrupa'dan Güney Amerika’ya birçok ülke milli  takımımızla ortak kamp yapmak istiyor. Ukrayna ile geçtiğimiz yıl Antalya’da bir  kamp gerçekleştirdik. Diğer talepleri salgın nedeniyle erteliyoruz. Antrenör ve  sporcularımızın yurt dışında yaptığı eğitim ve seminerlerin çok büyük ilgi  görmesi de Türk karatesi açısından çok sevindirici." ifadelerini kullandı.

Göreve başladıkları ilk günden bu yana her zaman sürdürülebilir  başarıyı hedeflediklerini vurgulayan Delihasan, şöyle devam etti:

"2019 yılını dünya sıralamasında ilk sırada tamamlayan Türk karatesi  2020 yılının ilk aylarında düzenlenen organizasyonlarda da başarı geleneğini  sürdürdü. 2020 yılının ilk organizasyonu olan ve Tokyo 2020 için kota puanı veren  Karate 1 A Serisi'nin Santiago etabında milli karatecilerimiz, dört altın, üç  gümüş ve beş bronz madalya kazanmayı başardı. Milli takımımız yine 24-26 Ocak  tarihlerinde Fransa’nın başkenti Paris'te yapılan Karate 1 Premier Lig'in ilk  ayağını da dört altın, bir gümüş ve iki bronz madalya ile bitirdi."

"Mayıs ayı başında on-line kata turnuvası yaparak bir ilki  gerçekleştirdik"

Esat Delihasan, karatede sezonun en önemli organizasyonlarından olan  Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Karate Şampiyonası'nda organizasyonun en çok  madalya kazanan ülkesinin Türkiye olduğunu söyledi.

Söz konusu şampiyonaya 54 ülkeden bin 157 sporcunun katıldığını  anımsatan Delihasan, "7-9 Şubat tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti  Budapeşte’de düzenlenen şampiyonada milli takımımız, altı altın, üç gümüş ve altı  bronz madalya kazandı. Bu şampiyonada hem genel klasmanda ilk sırayı aldık, hem  de organizasyonun en çok madalya kazanan ülkesi olduk." değerlendirmesinde  bulundu.

Türk sporunun en aktif federasyonlardan birisi olduklarını vurgulayan  Delihasan, şunları kaydetti:

"Mayıs ayı başında on-line kata turnuvası yaparak bir ilki  gerçekleştirdik. Ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında  dünya karatesinin normalleşme dönemindeki ilk turnuvası olan Türkiye Kata  Şampiyonası'nı düzenledik. Bu organizasyon nedeniyle Dünya Karate Federasyonu,  'başarıyla tamamlandı' sözleriyle Türk karatesinin bir ilki gerçekleştirdiğini  resmi web sitesinden duyurdu. Türkiye Karate Federasyonu, 27-30 Ağustos  tarihlerinde de Sakarya'da düzenlediği Türkiye Kulüpler Karate Şampiyonası ile  bir kez daha tüm dünyaya örnek oldu. "

Fuat Çapa: "Galibiyetten dolayı mutluyuz"



YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet