Geri Dön

Fatih Terim'den siyasete yeşil ışık

Bir dergiye konuşan Fatih Terim'in tek kelimelik sorulara samimi cevaplar verdi, birçok konuda açıklama yaptı

Fatih Terim'den siyasete yeşil ışık

Milli Takımlar Eski Teknik Direktörü Fatih Terim, Acıbadem Hayat dergisine konuşarak, özel yaşamından sağlığına, geçirdiği mikrocerrahi ameliyatından gelecekle ilgili planlarına, liderlik anlayışından sigarayı bırakış öyküsüne kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Dünyaca ünlü Teknik Direktör Fatih Terim, hayatıyla ilgili tüm soruları içtenlikle yanıtlarken iyi bir lider olmanın sırları hakkında da açıklamalarda bulundu.

BAŞARININ FORMÜLÜNÜ AÇIKLADI!

Kariyerine önemli başarılar sığdıran Fatih Terim, bu başarısının formülünü Acıbadem Hayat dergisi okurlarıyla paylaştı. Fatih Terim hayatta her şeyin bir bedeli olduğunu ve her iyi şey için emek sarf edilmesi gerekildiğini belirterek, kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen gençlere şu tavsiyelerde bulundu: "Hayatta fark yaratmak zorundasınız. Hedefleri hep büyütmek, yenilemek, buna göre çalışmak önemli. Bazen başarısız olacağınız zamanlar da olacaktır. O gün gününüzde değilsinizdir, formunuzda olmazsınız ama genele baktığınızda aslında başarılısınızdır. Resmin bütününü görme düşüncesinden uzaklaşmamalısınız. Benim için başarı, çalışmak, farklı bakış açıları yakalamak ve bunu pratik hayata geçirebilmekle sağlanır."

İYİ BİR LİDER OLMANIN SIRLARINI PAYLAŞTI

Fatih Terim, iyi bir liderin yaptığı işe hakim olması ve zor anlarda bile dik durması, çalışanlarının da mutluluğunu sağlaması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Çünkü çalışan mutlu olmazsa, iyi bir performans sergileyemez. Bir lider, ekibin tüm sorumluluğunu alan, çabuk ve doğru karar veren, bunları eksiksiz uygulayan, ekibine yetki ve sorumluluk verip, takip eden ve onları stresten uzak, üretken kılan kişidir. Ekibindeki insanların, onun hakkında 'Nasıl olsa o var; gerektiğinde beni korur" diye düşünmesi gerekir… Orkestradaki her sanatçı işin erbabıdır ama o yetenekleri bir araya getirip dışarı kaliteli ve ahenkli bir ses çıkmasını sağlayan da hiç kuşku yok ki orkestra şefidir."

"8 GÜN TEK BAŞIMA BİR ODADA KALDIM"

Kısa bir süre önce, teknedeyken parmağı kopan Fatih Terim'in, başarılı bir operasyonla parmağı dikildi. Fatih Terim, halatı çözerken motorun çalışmasıyla birlikte bir anda parmağının ucunun kopması ve denize düşmesinden sonra gelişen olayları şöyle anlattı:

"Teknedeki arkadaş, şnorkelle dalıp, kendi elini yırtma pahasına parmağımın kopan parçasını buldu. Olay sonrası, futbol federasyonunun sağlık ekibi ve sağlık sektöründeki birçok dostum bana yol gösterdi. Sonuçta Acıbadem Hastanesi'ne gitmeye karar verdim. Doktorum Doç Dr. Ufuk Nalbatoğlu, yardımcısı Dr. Arel Gereli ve tüm ekip, ben hastaneye geldiğimde hazırlanmışlardı. Hepsiyle ilk defa tanışıyorduk. Onlar benden daha dezavantajlıydı, çünkü onlara beni 'sinirli ve gergin' diye anlatmışlar. Bana da sonradan söylediler. Oysa ben ekibe olan güvenim tam olduğu için siz elinizden geleni yapın, başarılı olmazsa dert etmeyin bütün sorumluluğu ben alıyorum, dedim. Sonuç, gördüğünüz gibi çok başarılı oldu. Aslında en kötüsü halat kesiğiymiş çünkü kesik sinirleri, damarları burarak koparırmış ve başarı oranı çok düşük olurmuş. Buna rağmen benim ameliyatım çok başarılı geçti. 'Operasyondan sonraki ilk 72 saat önemli' dediler. Üşütmemek, mikrop kapmamak için 8 gün, tek başıma bir odada kaldım. Müthiş bir hizmet gördüm. Birçok insanın hastane fobisi vardır; ama ben böyle bir şey hiç hissetmedim. Benim durumuma benzer bir durumda, temizlikten tutun da, hasta yakınlarına, basına, doğru ve zamanında bilgi verilmesine kadar her şey çok önemlidir. Acıbadem, çok kısa bir sürede, her açıdan kısa zamanda ortaya iyi yönetilmiş bir iş çıkardı. Tüm ekibe çok teşekkür ederim; ama şunu da söylemeliyim ki, ben de iyi bir hastaydım ve yapmam gerekenler konusunda çok disiplinli davrandım.

FATİH TERİM'DEN SEÇMELER…

Spor: "İstanbul'dayken en çok futbol oynuyorum."

Sağlık: "Düzenli sağlık takibimi yaptırırım ama evhamlı biri değilimdir."

Beslenme: "Yemek seçmem, yemediğim tek şey pişmiş soğandır."

Başarı: "Hayatta fark yaratmak zorundasınız."

Sağlık Sektörü: "Sağlık sektöründe artık futbolda, yaşanabilecek her türlü sağlık sorununu karşılayabilecek bir donanım var."

Hayat: "Hayat bana karamsarlığın gereksiz olduğunu öğretti."

Çocukluk: "Çoğu çocuğun olduğu gibi, benim de rol modelim çalışkanlığı ve inancıyla babamdı."

Sigara: "15 aydır sigara içmiyorum. İrademi kullanarak 'bırakıyorum' dedim ve bıraktım."

Şans: "Şansa hiç inanmam… Bazen beceriksizliğe 'şansızlık' derler. Hiçbir ciddi başarı, tesadüf olamaz."

Çalışkanlık: "Ne kadar yetenekli olursanız olun, disiplinli çalışmadığınızda, yeteri kadar emek sarf etmediğinizde hayat, size dersini verir."

Yeni sezon: "Yeni sezonda yurt dışında çalışmayı düşünüyorum ama belli olmaz."

Politika: "Kafamda ülkeme fayda sağlayabilecek uzun vadeli başka planlar da var. Zamanı gelince bunları kamuoyuyla paylaşırım."

Liderlik: "Liderlik orkestra şefliği gibidir. Orkestradaki her sanatçı işin erbabıdır ama o yetenekleri bir araya getirip dışarı kaliteli ve ahenkli bir ses çıkmasını sağlayan da hiç kuşku yok ki orkestra şefidir."

Rıza Çalımbay'dan hakemlere uyarı
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber