Fevzi Aksoy

Fevzi Aksoy

faksoy@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Bir okulun çok büyük bir dershanesini düşününüz. Dershanenin bir tarafında etrafı camlarla çevrili bir oda var. Burada büyük hoca Namık Sevik oturuyor. Salonun karşısında ise diğer bir camlı oda daha var. Burada da İsmet Tongo oturuyor. Bu koca salon o zaman ki Milliyet Gazetesi’nin Namık Sevik Spor Akademisi’ydi. Buralardan kimler geçmedi ki: Diplomatlar, profesörler, valiler, polis müdürleri, milletvekilleri ve bakanlar... Herkes Türk sporunun kokusunu burada alırlardı.
Namık ağabey ve İsmet camlı odalarında bu şöhretleri ağırlarlar, Türk ve dünya sporunu burada pişirirlerdi. Koca salonun ön sıralarında kimler oturmuyorlardı ki! Şansallar, Nezihler: Geleceğin sonraki meşhur spor müdürleri. İsmet’in etrafında oturanlar ise gelecekteki spor sayfalarını süsleyecek gençlerdi.
Namık ağabey ve İsmet kardeşim kendi odalarından adeta birbirlerini kontrol eder ve şaşılacak bir sentez ortaya çıkarırlardı. Milliyet’in o zamanlar bir özelliği vardı. İç sayfaların önemli haberleri gazetenin en arka sayfasında neşredilirdi. O yüzden Milliyet, en arka sayfadan okunmaya başlar denirdi. Bu satırlarla İsmet Tongo’yu sevgi ve saygıyla anarken, beraber geçirdiğimiz bu unutulmaz Milliyet günlerini bir daha içimizde yaşatmak istedik.