Geri Dön

FIFA, Rusya'yı soruşturuyor

Rusya’nın Türkiye’den futbolcu transferine engel koyması üzerine harekete geçen FIFA, Moskova’nın bu yöndeki kararını inceleme altına aldı.

FIFA, Rusya'yı soruşturuyor

Rusya ile Türkiye arasında düşen uçağın ardından gerilen ikili ilişkilerin futbola yansımaları üzerine FIFA da topa girdi. Rusya Spor Bakanı ve Rusya Futbol Federasyonu Başkanı Vitaliy Mutko geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yeni yıldan sonra Türkiye’den futbolcu transferine izin verilmeyeceğini söylemişti. Rubin Kazan forması giyen Gökdeniz Karadeniz’in durumunda bir değişiklik olmayacağını bildiren Mutko, yeni yılın başından itibaren ise yeni oyuncuların gelmesinin mümkün olmayacağını duyurmuştu.

FIFA konuyla ilgili devreye girdi ve Rusya’nın tavrını incelemeye aldı. Getirilmesi düşünülen kısıtlama ve yasaklar için FIFA’nın, takipçi olacağı belirtildi.

Bu durumun yasal mevzuata uygun olup olmadığı konusunda şüpheler bulunduğu, FIFA talimatlarına aykırı olup olmadığının inceleneceği belirtildi. FIFA’nın, Rusya’nın aldığı kararı yönetmeliklere aykırı bulması halinde, Rusların aldığı kararı bozabileceği ve Türkiye’den oyuncu transferi önündeki engeli kaldırabileceği belirtiliyor.

Reformu görüşüyorlar

Yolsuzluk ve rüşvet suçlamalarının odağındaki FIFA, kendi durumunu düzeltmenin hesaplarını yapıyor. Başkan Sepp Blatter’in aldığı hak mahrumiyetinin ardından FIFA yetkililerinin, gerekli reform sürecinin işletilmesi için süreci başlattıkları belirtildi.

FIFA’ya yüzlerce milyon dolarlık destek sağlayan dev sponsorların bağımsız liderlik ve saydamlık gibi taleplerinin bulunduğu, gerçekleştirilen toplantıda bunların ele alındığı kaydedildi.

Fatih Terim: "Bu saha başımızı çok ağrıtacak"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet