Geri Dön

FIFA'dan Malatyaspor'a ceza

Bir dönem Süper Lig’in güçlü ekiplerinden olan ve şu an amatör ligde mücadele eden Malatyaspor’a, FIFA Disiplin Komitesi tarafından 4 dönem transfer yasağı getirildi.

FIFA'dan Malatyaspor'a ceza

Spor Toto Süper Lig’in bir dönem güçlü ekiplerinden olan ve şu an amatör ligde mücadele eden Malatyaspor’a, Çek futbolcu Jiri Masek’e olan borçları nedeniyle Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Disiplin Komitesi tarafından 4 dönem transfer yasağı getirildiği bildirildi.

Malatyaspor Kulübü Başkanı Bülent Kapkıner, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir dönem takımlarında forma giyen Çek futbolcu Jiri Masek’e olan borçları nedeniyle futbolcunun FIFA nezdinde başlattığı takip nedeniyle kulüplerine ceza gelmeye devam ettiğini anlatarak, sadece filiz lisans çıkarma yetkileri bulunduğunu söyledi.

FIFA’dan kulüplerine bu kadar çok ceza gelmesini tuhaf bulduklarını ifade eden Kapkıner, ”Bu transfer yasağı bizi fazla etkilemez. Hazırda oyuncularımız var ama bu ne zamana kadar sürecek? Bundan kim nemalanıyor? Kim Malatyaspor’un bu kadar kötü duruma düşmesi için uğraşıyor, bunu da çözebilmiş değiliz” diye konuştu.

Malatyaspor’un Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) olan 11 milyon liralık borcu nedeniyle lisan engeli bulunduğunu vurgulayan Kapkıner, Jiri Masek’e de 59 bin avro borçları olduğunu belirterek, ”Borcumuz var ama bu borç ödense de bitmeyecek. Zaten Malatyaspor’un profesyonel ligde transfer yasağı var” dedi.

FIFA’nın amatör bir kulübe ceza verdiğini daha önce hiç duymadıklarını dile getiren Kapkıner, şunları kaydetti: ”Geçen sezon Bölgesel Amatör Futbol Ligi’ndeyken 6 puanımız silindi ve küme düşürüldük. Şimdi de bu ceza geldi. Bunun arkası gelecek mi, gelmeyecek mi bilemiyoruz ama Malatyaspor aynı şekilde ismiyle tesisiyle devam edecek. 23 Kasım’da Malatyaspor’un davaları var. Bu davalar takımımızın nefis meselesi haline geldi. ’Malatyaspor kapanır ve bu davalar düşer’ diye bir şey asla olamaz. Bunlar kamu davasıdır ve Malatyaspor da bu davalara müdahildir. Malatyaspor’un haklarını savunacağız. Malatyaspor’u bugünkü duruma getiren insanların mahkemede hesap vermesi için elimizden geleni yapacağız. Zaten adalet de bunun peşinde. Bu anlamda 23 Kasım’da ilk duruşma yapılacak. Orada çoğu şey ortaya çıkacaktır.” Bu arada, TFF Malatya Bölge Müdürlüğü’nden Malatyaspor’a gönderilen yazıda da ”FIFA Disiplin Komitesi’nin 29 Mayıs 2012 tarihli ve taraflara 26 Eylül 2012 tarihinde iletilen karar uyarınca, kulübünüze birbirini takip eden 4 transfer ve tescil döneminde transfer yasağı konulmuştur” ifadeleri yer aldı.

Süper Lig’e 2005-2006 sezonunda veda eden Malatyaspor, geçen sezon Bölgesel Amatör Lig’de mücadele etmişti. 2005-2006 sezonunda sözleşmesi feshedilen ve alacakları ödenmeyen Çek oyuncu Jiri Masek’in UEFA nezdinde açtığı dava sonucunda Malatyaspor’un geçen sezon 6 puanı silinmişti, ardından da küme düşürülmüştü.

Malatya ekibi, bu sezon Malatya 1. Amatör Küme’de mücadele ediyor.

Rıdvan Yılmaz'dan transfer açıklaması
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber