Geri Dön

"Gözlerinden öpüyorum"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Milli Takımı'nı bırakan Mesut Özil'e sahip çıktı.

"Gözlerinden öpüyorum"

Irkçı saldırılara hedef olan Mesut’la görüştüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mesut’un takındığı tavır millidir ve yerlidir, her türlü takdirin üzerindedir. Ben gözlerinden öpüyorum. Mesut, İlkay ve Cenk’le fotoğraf çektirmeme tahammül edemeyen bu anlayışı, neyle izah edeceksiniz? Bu hazımsızlıktır” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uğradığı ırkçı saldırıların ardından Almanya Milli Takımı’nı bırakma kararı alan Mesut Özil’in arkasında olduklarını açıkladı. AK Parti TBMM Grup Toplantısı’ndan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Londra’da kendisiyle çektirdiği fotoğraf nedeniyle Almanya’da ırkçı söylemlere hedef olan Mesut’a tam destek verdi.

Yıldız futbolcuyla önceki akşam bir telefon görüşmesi yaptığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mesut’un bu açıklaması, takındığı tavır tam millidir ve yerlidir, her türlü takdirin üzerindedir. Ben gözlerinden öpüyorum. Çünkü, Alman Milli Takımı’na bu denli her şeyini veren ve başarılarında onun da katkısı olan bir gence böyle bir ırkçı yaklaşım, dininden dolayı böyle bir yaklaşım; bunlar hakikaten kabul edilebilir bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Mesut Özil, İlkay Gündoğan ve Cenk Tosun’la fotoğraf çektirmesine gösterilen tepkinin, “hazımsızlık” olduğuna vurgu yapan Erdoğan şöyle devam etti: “Kökeni itibarıyla Türk olan Mesut Özil’le, İlkay Gündoğan’la, Cenk Tosun’la Londra’da resim çektirmeme tahammül edemeyen bu anlayışı, neyle izah edeceksiniz? Bu hazımsızlıktır. Bunu da zaten hakikaten, yerli yerine oturmuş olan siyasetçiler takdir ediyorlar. Onlar da Mesut’un yanında yer aldıklarını ifade ediyorlar.”

Alpay Özalan: Ben de maruz kalmıştım

AK Parti İzmir Milletvekili ve eski milli futbolcu Alpay Özalan, Mesut Özil’i tebrik ederek, “Irkçılığa karşı çok önemli bir adım attı” ifadelerini kulllandı.

Mesut Özil’in, “Kazandığımız zaman Alman’dım, kaybettiğimizde göçmen oldum” sözüne atıfta bulunan Özalan, “Eski bir milli futbolcu ve yıllarca yurt dışında top koşturmuş profesyonel bir sporcu olarak bu tür saldırılara ben de çok maruz kaldım. Mesut’un neler hissettiğini çok iyi anlıyorum” dedi. Alpay Özalan, Avrupa’da top koşturan futbolcuların Türk Milli Takımı’nı seçmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Avrupa’ya eleştiri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Mesut Özil’in aldığı karara destek verdiklerini açıkladı. Yılmaz, “Avrupa’da siyasetçiler sorumsuz, Avrupa’da iç kamuoyuna oynuyorlar. Yabancı düşmanlığı bir gelenek haline dönüşmüştür. Dışarıdaki Türkler sahipsiz değildir, hiç kimse sahipsiz değildir. Bu konuda iktidar muhalefet olamaz. Yurt dışında her ne suretle olursa olsun bu ülkeye inanan, bu ülkeyi vatan gören dışarıda olan her kim varsa biz onun sahibiyiz, ona sahip çıkarız. Mesut Özil’e de sahip çıkıyoruz. Umuyoruz ırkçı düşmanlığı son bulur” diye konuştu.

Yunus Akgün'den Fenerbahçe'ye muhteşem gol!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber