Geri Dön

Günde 2 ton buz yetmedi!

Teknik direktör Ersun Yanal ve ekibi, Antalya kampında adeta mini laboratuvar kurarak yoğun bir antrenman programı uyguladı.

Günde 2 ton buz yetmedi!

SENAD OK

Fenerbahçeli futbolcular salon ve sahada olmak üzere her günü çift idmanla geçirdi. Onlarca ölçüm, kan ve idrar testleri yapıldı. Tonlarca ağırlık kaldırıldı. Buna bağlı yorgunluğu almak için günde iki ton buz yeterli olmadı. Ağır tempoya rağmen hiçbir futbolcu sakatlık yaşamadı.

Fenerbahçe’nin dokuz günlük Antalya kampı tamamlandı. Teknik Direktör Ersun Yanal ve ekibi adeta mini bir laboratuvar kurarak, yoğun antrenman programı uyguladı. Futbolcular salon ve sahada olmak üzere her günü çift idmanla geçirdi. Onlarca ölçüm, kan ve idrar testleri yapıldı. Tonlarca ağırlık kaldırıldı. Buna bağlı yorgunluğu almak için günde iki ton buz yeterli olmadı...

İşte 3 - 11 Ocak arası sarı-lacivertli takımın yaptığı kamp çalışmasının detaylı analizi...

Önce tespit

İlk olarak futbolculara Samandıra’da laktat testi yapıldı ve futbolcuların dayanıklılığı belirlendi. Ardından buna göre antrenmanın şiddeti ayarlandı. Antalya kampında bir takım testler devam etti. Sıçrama başta olmak üzere futbolcuların atletik performansları ölçüldü.

Bu çerçevede başlayan çalışmalarda futbolcular sabahları salonda kuvvet çalışmaları yaparken, akşamları da şiddetli saha antrenmanı vardı.

Saha çalışmaları drone ile çekildi ve teknik ekip tarafından sabaha kadar analiz edilerek tek tek hatalar belirlendi. Bu da ilk antrenman öncesi oyunculara aktarıldı.

Her gün test

Her gün idrar testi yapıldı. Burada futbolcuların sıvı kayıpları araştırıldı, buna bağlı sonuçlara ulaşıldı. 3-4 günde bir vücut kitle endeksi ile ilgili ölçümlere gidildi. Kahvaltıdan önce yağ oranları belirlendi. Fazlası olanlara diyet programı uygulandı. En önemli testlerden biri de kan testiydi. Bu testin sonuçları futbolcuların yorgunluk seviyelerini gösteriyordu.

Yorgunluğu alabilmek için en iyi yöntemlerden biri buz oldu. Bu nedenle otelde 5 derece sıcaklığında küçük havuzlar oluşturuldu. Bunların içine atılan onlarca buz ile futbolcular toparlanmaya çalıştı. Hatta günde iki ton buzdan fazlasına bile ihtiyaç duyuldu.

Bu kadar yoğun tempoda Yanal ve ekibi tüm bu çalışmaların ortasındaki günü izin olarak belirledi. Futbolcular bu günün tamamını kendine ayırdı ve dinlendi.

Üç önemli ayak

Antalya’daki çalışmalarda üç önemli ayak vardı. Yüklenme, dinlenme ve beslenme. Bunlar kampın üç ana unsuru oldu. Teknik heyet, bilimin tüm nimetlerinden faydalanarak bu üç unsuru bir araya getirdi.Takımın güçlenmesi için bu üç unsurun birarada kusursuz şekilde uygulanması gerekiyordu. Sadece çalışarak değil, iyi beslenerek ve dinlenerek takım, Yanal’ın istediği güç ve kondisyon seviyesine çıkabilecekti.
Bu üç unsurun da başarılı şekilde uygulanması sayesinde kamp sorunsuz şekilde tamamlandı. Antrenmanlarda hiçbir oyuncu sakatlanmadı. Hatta çalışmayı erken bırakan isim bile olmadı.
Kötü isim yoktu
Kampta vasat olan isim yok gibiydi. Takımın tamamı coşkulu ve hırslı bir şekilde çalıştı. Uzun süre takımdan ayrı olan Jailson, taktik ve fiziksel antrenmanlarda dikkat çeken isim oldu.

Fenerbahçeli taraftarlar derbiyi bekliyor

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber