Geri Dön

Hidayet Türkoğlu: 'Projelerimizin üzerine yenilerini eklemek için bir dönem daha adayım!'

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanlığı’na yeni dönemde de aday olan Hidayet Türkoğlu, 5 yıllık görev sürelerinde attıkları adımları bu sözlerle özetledi, “Ortaya çıkardığımız projelerin üzerine yeni katkılar eklemek için bir dönem daha göreve adayım” dedi.

Hidayet Türkoğlu: 'Projelerimizin üzerine yenilerini eklemek için bir dönem daha adayım!'
ÜMİT AVCI - ÖZEL RÖPORTAJ

Ankara’da yarın gerçekleştirilecek Genel Kurul’da 5 yıldır sürdürdüğü Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanlığı’na yeniden aday olan Hidayet Türkoğlu, yaptıklarını ve yeni planlarını MİLLİYET’e anlattı.

5 yıllık süreç geride kaldı. Arkanıza baktığınızda en çok içinize sinen ve sizi en çok üzen konular neler oldu?

“Pandemi nedeniyle uzayan görev süremizde geçtiğimiz beş yılda Türk basketboluna hizmet ettik. Göreve geldiğimizde karşılaştığımız tablo bizi gerçekten çok şaşırttı ve üzdü. O dönemde Türk basketboluna zarar veren tamamen kötü niyetle yapılmış anlaşmalarla karşılaştık ve hepsini bir bir düzelttik. Yapılan anlaşmalarda haksız yere verilen komisyonlar, çok yüksek oranlar ve primler vardı. Hem federasyonumuz dışa bağımlı bırakılmış hem de kötü yapılmış ticari anlaşmalara bağlı kılınmıştı. Hukuk birimini kurarak yapılan sözleşmeleri düzeltmemiz bir yılımızı aldı ve sonunda milyonlarca lira zarardan kurtulduk. Geçtiğimiz döneme baktığımda son iki yıldır tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 pandemisine rağmen, ilk dönemimizde Türk basketbolunu idari ve profesyonel anlamda örnek bir seviyeye taşıdık. Ortaya çıkardığımız projelerin üzerine yeni katkılar eklemek ve devam eden projelerimizi de neticelendirmek istiyoruz.”

Abdi ipekçi yerine yapılacak Basketbol Gelişim Merkezi’ne çok önem verdiğinizi biliyoruz. Bu süreç neden bu kadar uzadı, sizin ilk yapmayı istediklerinizdendi çünkü...

“Abdi İpekçi Spor Salonu yerine yapılacak Basketbol Gelişim Merkezi ve yeni salonumuz tamamen bir gereklilikti. Oldukça eskiyen Abdi İpekçi Spor Salonu’nun çatısı bir scoreboard’u bile taşıyamayacak haldeyken, kar yağmasında bile risk içerirken hala kullanımda olması ve geçmiş yönetimlerin basketbola bir tesis kazandırmak için hiçbir adım atmamış olması bizi çok özen bir konu oldu. Abdi İpekçi’de herkesin unutulmaz anıları var, bu nedenle parkelerini bile atmadık, herkesin masasını, duvarını süsleyecek bir eser haline getirdik ve orada anısı olanlara gönderdik.
Basketbol Gelişim Merkezi’ni, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İBB ve Hazine olmak üzere toplam 7 parselden oluşan bir arazi üzerinde, yine bakanlığımızın izni ile projelendirdik. Teğet Mimarlık ile mimari tasarım projesi hazırlandı ve önce Zeytinburnu Belediyesi’ne daha sonra da Anıtlar Kurulu’na sunuldu. Proje Anıtlar Kurulu’ndan da onay alınınca bu parseller birleştirildi ve proje Gençlik ve Spor Bakanlığı’mız tarafından tam bir yıl önce imzalanan sözleşme ile TOKİ’ye devredildi. TOKİ’de projeyi inşaat aşamasına hazırlayarak uygulama projesini ve ihale aşamasını hazırladı. Biz basketbola hizmet ederken, projeyi yapamadılar, başkaları el koydu gibi saldırı amaçlı söylemlere kulağımız tıkalı. İşimizi düzenli ve disiplinli yapıyoruz, bütün dünyanın hayran olacağı, herkesin gurur duyacağı bir tesis kazandıracağız.”

Hidayet Türkoğlu: Projelerimizin üzerine yenilerini eklemek için bir dönem daha adayım

Gençler Ligi herkesten kabul gören bir proje oldu ama yaş esnetmesi ya da Ümitler Ligi talepleri var. Planlarınız nelerdir?

“Basketbol Gençler Ligi projesi bugün milli takımlara, üst liglere hatta NBA’e oyuncu gönderen, dünyanın her yerinden takip edilen gurur duyduğumuz bir proje oldu. Bütün operasyonel maliyetleri federasyonumuzca karşılanan BGL’de genç basketbolcularımızın deplasmanlı bir ligde oynayarak maç tecrübesi ediniyor ve gelişimleri en üst düzeyde destekleniyor. 4 sezonda geldiğimiz noktayı elde ettiğimiz sayısal veriler de ortaya koyuyor zaten. ING Basketbol Süper Ligi’nde oynayan 21 yaş altı basketbolcu sayısı yüzde 39 artarken genç oyuncuların oynama süreleri de yüzde 60’ın üzerinde artış gösterdi. Geçen sezon itibarıyla BGL’de kızlar kategorisini devreye sokmuştuk, bu sezon kızlar kategorisindeki takım sayısını da artırmayı planlıyoruz.”

Yabancı sınırı konusunda cesur bir adım attınız ama bunun karşılığını ne kadar alabildik. Milli Takım performansları konusundaki eleştirilere katılıyor musunuz?

“Bizim yönetim tarzımızın en büyük farkı vizyonumuzun yanı sıra; cesur, adil ve kararlı adımlar atmamız. Geçmiş dönemlerde “aman seçim dönemi kulüplerin tepkisini çekmeyelim” düşüncesiyle korkulmuş, basketbolumuzun yararına adımları atmaktan asla taviz vermedik. Yabancı kuralı konusunda da en başta eleştiriler vardı ancak günün sonunda görüyoruz ki bu durum kulüplerimizin Avrupa başarısını etkilemediği gibi getirdiğimiz yabancı kuralının ardından takımlarımız Avrupa kupalarında daha başarılı sonuçlar elde ettiler. Kural değişikliğinin ardından liglerimizdeki Türk oyuncuların oynama süreleri ING BSL’de yüzde 42, Herbalife Nutrition KBSL’de yüzde 25 arttı.

Bildiğiniz gibi milli takımlarda bizim dönemimizde bir jenerasyon değişikliği yaşandı. Bu süreçte bizler gençlerimize güvendik, onlara destek olup daha fazla süreler almasını sağladık. Hepimizin en büyük beklentisi ve isteği milli takımlarımızın başarılarıyla bizleri gururlandırması, henüz arzu ettiğimiz noktada olmadığımızı biliyoruz ama deneyimlerimizi gelecek döneme yansıtarak genç jenerasyonumuzla nice zaferler kazanacağımıza inancımız tam.”

Yeni isim sponsorlarımız var

“Dönemimizde Misli.com TBL ve Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi isim sponsorluklarına sahip oldu. Hem liglerimizin marka değeri arttı hem de kulüplerimize yeni geri alanları yaratıldı. Sponsorluk gelirlerimizi yüzde 30, yayın gelirlerimizi yüzde 219 artırdık. Etkili mali stratejilerimizle federasyonumuzun gelir artışına paralel olarak kulüplerimize yapılan ödemelerde de artış yaşandı. Herbalife Nutrition KBSL kulüplerimize yaptığımız ödemeler yüzde 236 artarken ING BSL kulüplerimize yaptığımız ödemeleri yüzde 55 artırdık. Yeni dönemde daha yapılacak çok işimiz var, geçtiğimiz 5 yılda zemini sağlam hale getirdik, bunun üzerine koyarak ilerleyeceğiz. Gelecek dönem her lig için ayrı planlamalarımız var.”

Hidayet Türkoğlu: Projelerimizin üzerine yenilerini eklemek için bir dönem daha adayım

‘Maç yayınlarında ilkleri başardık’

“Basketbolun her eve girmesi için televizyondan maç yayınları her zaman öncelikli konularımız arasında oldu. Basketbol yayınlarını hem seyirciler hem de kulüplerimiz için en etkin şekilde organize etmeyi hedefledik. Yaptığımız anlaşmalarla kulüplerimizin gelir beklentilerini karşılarken, açık kanallardan da yayın katkısı alarak geniş kitlelere ulaşmayı başardık. Önceki dönemlerde her hafta sadece 5 maç televizyonlardan yayınlanıyordu. Bu sayıyı hem taraftarlar hem de kulüplerimiz için geliştirerek her hafta toplam 12 maçın ekranlarda, bunlardan 6 tanesinin de açık kanallarda olmasını sağladık. Misli.com TBL tarihinde ilk kez ulusal televizyondan yayınlanmaya başladı. Yeni dönemde yapacağımız anlaşmayla bütün maçlarımızın açık kanallarda yayınlanmasını sağlayacağız. Bunu projesini bakanımıza sunduk. İmzaladığımız yayın anlaşmalarıyla TV yayın gelirlerimizi yüzde 219 oranında artırdık. Hedefimiz yeni dönemde tüm maçları ulusal yayından şifresiz olarak yayınlatmak.”

Bölgesel Lig oynanıyor!

“Bölgesel lig konusunda da açıklık getirmek gerekli çünkü bu konuda da büyük bir bilgi kirliliği var. EBBL devam ediyor Şubat ayında başlayarak deplasmanlı yapılıyor. EBBL’de büyükler kategorisinde mücadele eden takımların sadece Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi’n de (EBBL) yer alma eğilimleri vardı. Bu durum da illerdeki İl birincilikleri faaliyetlerinin azalmasına neden oluyordu. Bu statüde değişiklik yaparak ligde yer alacak takımlara öncelikle yerel liglerde Büyük Erkekler kategorisinde oynama zorunluluğu getirdik. Bu değişikliğin ardından daha önce sadece 7 ilde 130 takımla oynanan Büyük Erkekler Yerel Ligi, 39 ilde 368 takımla oynanmaya başladı. Yaptığımız düzenlemeler, Anadolu’da daha fazla kulübün liglerde mücadele etmesine ve daha fazla sporcunun basketbol oynamasına imkânı sağladı.”

 

Hidayet Türkoğlu: Projelerimizin üzerine yenilerini eklemek için bir dönem daha adayım

‘Camia yanlış yönlendiriliyor’

Savurganlık konusu çok konuşuluyor. Hidayet Türkoğlu Federasyonu çok mu savurgan davrandı?

“Bu konuda camiamız yanlış yönlendiriyorlar. Biz bırakın savurganlık yapmayı kurumsal yapımızda yaptığımız yeni düzenlemelerle harcamalarımızı daha şeffaf ve denetlenebilir hale getirdik. Daha önce federasyonumuzda Pazarlama, Satın alma, hukuk ve iç denetim departmanları yoktu. Dışarıdan yönetilmeye çalışılan bu hizmetlerle harcamalarda ya da gelirlerin kontrolünde çok büyük belirsizlikler ortaya çıkıyordu. Yaptığımız değişikliklerle kurumsal yapımızda bu departmanları oluşturduk. Denetim konusunu da büyük önem verdik. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Denetleme Kurulu denetimlerine ek olarak kendi iç denetim birimimizi kurarak; mali ve operasyonel denetimleri daha düzenli hale getirdik. 2018 ve 2021 yıllarında iki kere uluslararası bağımsız denetleme kuruluşu Ernst&Young’ın denetiminden geçtik. Bütün raporlarımızda olumlu sonuçlar elde ettik. Açık ve net söylüyorum ki, Federasyon bütçesine zarar veren bir önceki yönetim olmuştur. Bu yapılan tüm denetimlerle tespit edilmiştir.”

Hidayet Türkoğlu: Projelerimizin üzerine yenilerini eklemek için bir dönem daha adayım

Ogün Temizkanoğlu gelen 2 teklifi açıkladı! Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe itirafı...
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber