Geri Dön

"İbra çok zora girer"

Galatasaray'da Metin Aslan'ın disipline verilmesini Duygun Yarsuvat, Milliyet için yorumladı.

"İbra çok zora girer"

NEVZAT DİNDAR

Galatasaray eski başkanı, son kongreyi yöneten Aslan’a yapılanları eleştirdi. Yarsuvat, “Metin son yönettiği kongrede yöneticilerin istediklerine hukuken karşı çıktı. Onlar marttaki kongreyi yönetmesin istiyorlar. Bu olursa ibra kolay olmaz” dedi.

Galatasaray’da son dönemde kritik kongreleri yöneten Metin Aslan’ın disiplin kuruluna sevk edilmesi camia içinde büyük tartışmalara neden oldu. Konuyla ilgili en sert tepkiyi gösteren isimlerin başında eski başkan Duygun Yarsuvat geldi. Yarsuvat, Milliyet’e yaptığı açıklamada, Metin Aslan’ın önümüzdeki günlerde (16-23 Mart) yapılacak Mali Kongre’yi yönetmemesi için disipline verdiğinin altını çizdi. Bu durumda yönetimin ibrasının zora gireceğini dile getiren Galatasaray’ın eski başkanı, “Metin son yönettiği kongrede yöneticilerin istediklerine hukuken karşı çıktı. ‘Tüzüğe aykırı. Bunu koyamazsınız’ dedi bazı maddeler için. Maalesef konuşmalar ve oylamalar sırasında kürsüye hücum edenler oldu. Konuşanlara mani olmak istediler. Metin Aslan da bir hukukçu olarak bu kişilerin disipline verilmesi için yönetime başvurdu. Oturumu yöneten bir divan başkanının yapması gereken şeyi yaptı. Kongrenin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen bir şey yapmadılar” dedi.

Duygun Yarsuvat konuşmasını şöyle noktaladı: “Metin Aslan işin üzerine gitti. ‘Niye yollamıyorsunuz? Niye sevk etmiyorsunuz?’ diye sordu. Şikayet edilenler bu kez yönetime şikayette bulundular. Aslan’ın toplantıyı doğru idare etmediğini savundular. Esas amaç Mart’ta yapılacak Mali Kongre’yi onun idare etmemesi. Disipline verildi ve ne ilginçtir kongreden 1 gün önce savunma yapacak. Genel kuruldan önce kararı çıkarmak istiyorlar. Eğer böyle bir şey olursa yönetimin ibrası zora girer. Bu kulüpte ibra edilmeme diye bir şey olmaz, ama bunun olmaması için ellerinden geleni yapıyorlar.”

‘Bu benim meselem değil’
Disipline verilen Metin Aslan da konuyu değerlendirdi. Aslan, “Bir hafta içinde yazılı, 15 gün içinde sözlü savunma yapacağım. Cezayı önemsemiyorum. Bundan sonra genel kurulların özgür şekilde çalışması için divan heyetleri nasıl hareket edecekler? ‘Acaba hata yapar mıyım’ diye yönetimlere bakacaklar. Ceza verilip verilmemesini önemsemiyorum. Galatasaray’da sıkıntılı bir sürecin başlamasına neden olacak. 5-6 aydır tutanakların gereği yapılmazken Ayhan Yeğinsu’nun afaki dilekçesi ile 1 gün içinde disipline sevk ettiler. Yönetim sevk etmek zorunda değildi. Ancak hızlandırdılar. Bunun da mali kongre öncesi ne anlama geldiğini herkes iyi bilir” diye konuştu.

Hüseyin Eroğlu'ndan yaşanan süreçle ilgili değerlendirme...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber