Geri Dön

İda Ultra Maratonu heyecanı başladı

Yunan mitolojisine göre Tanrıların Tanrısı Zeus’un doğduğu yer olarak bilinen Kazdağları’nda bu yıl 5.’si düzenlenecek İda Ultra sponsored by Karspor’ için tanıtım toplantısı Edremit’te gerçekleştirildi. Katılımcıların 114 kilometrelik İda Ultra, 66 kilometrelik İda Half Ultra, 36 kilometrelik Run Zeus ve 15 kilometrelik Köy Koşusu’nda yarışabilecekleri organizasyonda 25 ülkeden 1700 sporcu mücadele edecek.

İda Ultra Maratonu heyecanı başladı

Dünyanın oksijen oranının en fazla olduğu bölgelerinden biri olan Kaz Dağları, bir kez daha Türkiye’nin en önemli ultra maratonlarından biri olan İda Ultra sponsored by Karspor’a ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 25 ülkeden 1700 sporcunun yer alacağı organizasyonun tanıtım toplantısı Edremit’te gerçekleştirildi.

Edremit Körfezi’nin büyüleyici manzarası eşliğinde, zeytin bahçeleri arasında, tarihle bugünü birleştiren parkuruyla ilk kez 2016’da yapılan Türkiye’nin ilk kış ultra maratonu İda Ultra’ya bir kez daha ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Burada 3 gün boyunca sadece sporcuları değil, ulusları da buluşturuyoruz. Dünle bugünü, yeşille maviyi, sporla doğayı bir araya getiriyoruz. Edremit’e gelen dünyanın her yerinden sporcularımız, dünyanın oksijen oranı en fazla bölgelerinden İda Dağı’nda, nefesi alabildiğine ciğerlerine çekerek koşacaklar 18 köyden geçerken, muhteşem bir manzara eşliğinde yol alacaklar” ifadelerini kullandı. Arslan, ayrıca organizasyonun turizme yaklaşık 3500 kişilik bir konaklama ve yan girdi sağlayacağının da altını çizdi.

Katılımcıların 114 kilometrelik İda Ultra, 66 kilometrelik İda Half Ultra, 36 kilometrelik Run Zeus ve 15 kilometrelik Köy Koşusu’nda yarışabilecekleri İda Ultra’nın sponsorlarından Hattuşa Vacation Thermal Club Kazdağları Otel’in Genel Müdürü Hilmi Önal, organizasyonun bir parçası olmaktan mutlu olduklarını belirterek, “Termal havuzlarımız, doğa, denizle iç içe, aynı zamanda ülkemizin en yüksek oksijen kaynağı olan Kazdağları eteklerinde bulunan işletmemizle sağlıklı yaşam, alternatif spor ve Kazdağları dağ maratonuna destek olmaktan son derece keyif alıyoruz” dedi.

İda Ultra’nın isim sponsoru Kar Spor Yönetim Kurulu Başkanı Selami Alaftargil de, 38 yıldır sektörde olduklarını, sporcu bir ailede geldiklerine, iki kardeşinin olimpik sporcu olduğunu belirterek, “13-14 yıl önce outdoor sporlarına ilgimiz arttı. Birçok sporcuya, kulübe desteklerimiz oldu. Sektörün büyümesi için şimdi buradayız. Uzun süre de olmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

İda Ultra Maratonu heyecanı başladı

1700 sporcuyu bu eşsiz parkurda ağırlamanın inanılmaz bir deneyim olduğunu vurgulayan İda Ultra Organizasyon Komitesi Başkanı Polat Dede “Sporcularımızı, Türkiye’nin en güzel parkurlarından birinde ağırlayacağız. İda Ultra’yı ileriki yıllarda çok daha büyük bir organizasyon haline getireceğiz” dedi.

Şampiyonlar 5 Aralık’ta belli olacak
Edremit Belediyesi’nin resmi sponsorluğunda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Valiliği, Edremit Kaymakamlığı ve Türkiye Atletizm Federasyonu destekleriyle düzenlenecek İda Ultra sponsored by Karspor’da Köy Köşusu dışında tüm kategorilerin startı 4 Aralık’ta Küçükkuyu’daki Yeşilyurt köyünden verilecek. Pandemi kurallarının uygulanacağı maratonda İda Ultra kategorisinde yarışacak katılımcılar, Yeşilyurt, Adatepe, Narlı, Doyran, Altınoluk, Avcılar, Kızılçukur, Kavlaklar, Tahtakuşlar, Çamlıbel, Güre, Kavurmacılar, Beyoba, Pınarbaşı, Mehmetalan, Ortaoba, Zeytinli ve Kızılkeçili olmak üzere toplam 18 köyden geçerek 5 Aralık’ta termalleriyle ünlü Güre Kasabası’ndaki bitiş noktasına varmaya çalışacak.

Beşiktaş'ın Antalya kampı devam ediyor
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber