Geri Dön

İran’da kadınlara izin çıktı

FIFA’dan yapılan açıklamada İranlı makamların, kadın taraftarların stada girmeleri konusunda garanti verdiği, gelecek ayki maçta uygulamanın gerçekleşeceği duyuruldu.

İran’da kadınlara izin çıktı

İran ve FIFA arasında krize neden olan kadın seyircilerin futbol maçlarını izlemek üzere stadyumlara girmesi konusu sonunda resmen çözüme kavuştu. Ülkede uzun yıllardır konuyla ilgili bir yasaklama bulunurken, son olarak maç izlemek için stadyuma girmeye çalıştığı gerekçesiyle hapse mahkum edilmesine tepki olarak bir kadın taraftar intihar etmişti.

40 yıllık yasak dönemi

Kadın taraftarların stadyumlara alınmaması, FIFA’nın ayrımcılık karşıtı talimatları ile çeliştiği için, dünya futbolunun patronları bir süredir Ortadoğu ülkesine bu yasağı kaldırması konusunda yaptığı baskılardan olumlu sonuç aldı. İran makamlarının, Tahran’da gelecek ay oynanacak Dünya Kupası eleme maçında kadınların stada alınacakları konusunda FIFA’ya güvence verdikleri ortaya çıktı. Ülkede 1980’den sonra kadınların statlara girmelerine yasak getirildiği belirtiliyor.

‘Beklemeye tahammül kalmamıştı’

FIFA Başkanı Gianni Infantino konuyla ilgili yaptığı açıklamada “İran’ın sıradaki maçında kadın taraftarların stada girmelerine izin verileceği bize iletildi. Bu çok önemli bir gelişme çünkü birkaç istisna hariç 40 yıl boyunca olmamış bir şeyden söz ediyoruz. Artık bu çözüme kavuşturulması gereken, daha fazla beklenilmesine tahammül olmayan bir konuydu. Şimdi bundan sonra yapılması gereken bir sonraki aşamaya geçmek olacaktır” şeklinde konuştu.

 

NEYMAR'DAN MÜTHİŞ GOL...

 

Rıza Çalımbay: “Amacımız Villarreal maçından puan ya da puanlar almak”YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber