Geri Dön

İşte A'dan Z'ye Alex!

Spartak Moskova maçı sonrasında Twitter hesabına yazdıkları nedeniyle gündemin ilk sırasına oturan Fenerbahçe Kaptanı Alex de Souza, Lig TV’de yayınlanan Quiz programında kendisine sorulan sorulara çarpıcı yanıtlar verdi.

İşte A'dan Z'ye Alex!

Brezilyalı yıldızın, eski takım arkadaşı Lugano için, “en yeteneksiz, en çalışkan, en cimri” gibi tanımlamalar yapması, Gökhan Gönül’den “en tembel” diye bahsetmesi dikkat çekti.

İşte sorular ve Alex’in yanıtları:

UNUTAMADIĞIN GOL

Galatasaray’a attığım kafa golü. Arena’daki ilk derbiydi. Ligde de derbiler arasında en unutamadığım gol.

Avrupa: Kadıköy’de CSKA‘ya attığım gol. Gruptan çıkmak için bu maçı almaya ihtiyacımız vardı ve bu bize kazanma gücü verdi.

Frikik: Galatasaray’a karşı oynadığımız kupa maçında son dakikalarda güzel ve önemli bir frikik golü atmıştım.

EN GÜZEL ASiST

Aynı CSKA maçında, Uğur Boral’ın attığı golde bana göre en unutulmaz asistimi yapmıştım.

UNUTAMADIĞIN MAÇ

Sanırım yine CSKA maçını seçerim. Fenerbahçe için de çok önemli ve çok büyük bir maçtı.

EN SEViNDiĞiN MAÇ

Galatasaray ile Arena’da oynadığımız ilk maç. Bu maç benim için çok şey ifade ediyor. Oradaki ilk derbiydi. Önce yenik duruma düştük ama sonra kazanmayı başardık.

EN KÖTÜ OYNADIĞIN MAÇ

Bir sürü var. Ama benim için en zoru, Kadıköy’deki Beşiktaş derbisiydi. Eşim hastahanedeydi, ameliyat oluyordu. Bu yüzden oyuna konsantre olmakta zorluk çekiyordum.

EN iYi OYNADIĞIN MAÇ

İnönü’de oynadığımız, 3 gole imza attığım Beşiktaş derbisi.

EN ANLAMLI MAÇ

Yine CSKA maçıydı. O maç çok şey ifade ediyordu. Geriye düştük, sonra maçı döndürdük ve kazanmayı başardık. Ben güzel bir gol attım.

EN ÜZÜLDÜĞÜN MAÇ

Trabzon maçı. 10-15 gol pozisyonu yakaladık ama hiçbirini gole çeviremedik. Şampiyonluğu Kadıköy’de kaçırdık.

EN ÇOK ETKiLENDiĞiN STAT

Kadıköy. Taraftar mükemmel. Kendi sahamız dışındaysa en çok etkilendiğim stat İnönü. Orada atmosfer, her zaman çok güzel.

iDOLÜN

Zico. Ben 35 yaşındayım. Benim yaşımdaki 10 oyuncudan 1’i mutlaka Zico’yu idolü olarak görüyordur. Saha dışında, insan olarak, aile babası olarak her zaman kusursuz bir insan oldu. Burada 2 yıl Zico ile birlikte çalışma şansım oldu. Ona çok saygı duyuyorum. Her zaman bir idol olarak kalacak.

Pierre benim için hep başka oldu. Saha içinde ve dışında çok iyi anlaşıyorduk. Beni tamamlayan bir oyuncuydu, bana çok yardımcı oldu. Ne yazık ki birlikte çok az bir zaman geçirebildik.

TANIDIĞIN EN iYi TEKNiK ADAM

Luxemburgo. Büyük teknik adamlarla çalıştım ama onun gibisini bir daha bulabileceğimi sanmıyorum.

TANIDIĞIN EN KÖTÜ TEKNiK ADAM

Birkaç tane var. Sahaya gelip 1-2 saat antrenman yaptırıp gidiyorlar. Vakit geçirmek için sahada bulunuyor, hiçbir şey hakkında endişelenmiyorlar. Birkaç tane tanıyorum ancak isim veremeyeceğim çünkü ne yazık ki hâlâ çalışıyorlar.

EN BEĞENDiĞiN FUTBOLCU

Şu anda İniesta. Aslında Messi’yi de söyleyebilirim ama o zaten bir başka dünyada. Bizim gezegenimizde olan normal futbolcular arasından birisini söylemek gerekirse, Iniesta..

EN iYi KALECi

Gördüğüm en iyi kaleci Taffarel’di. Birlikte oynadıklarım arasından Volkan’ı söyleyebilirim. Volkan da çok kaliteli bir kaleci ama Taffarel gerçekten kusursuz, mükemmel diyebilirim.

EN SEVDiĞiN HAKEM

Maç esnasında kendini olabildiğince az ortaya koyan hakemleri seviyorum. Hakem, maçın en önemli parçası olmamalı hiçbir zaman. Özel bir isim, belirli bir isim verebileceğimi sanmıyorum.

EN SEVMEDiĞiN HAKEM

Bir çok sevmediğim hakem var. Maçta kendini öne çıkarmaya çalışan hakemleri sevmiyorum. Sanırım Türkiye’de en sevmediğim şeylerden biri de bu. Hakemler maç esnasında kendilerini çok fazla ortaya koyuyorlar. Ama şunu anlamaları gerekiyor ki, o maçı oynayan, o maçı muhteşem kılan futbolculardır, hakemler değil.

EN YETENEKSiZ FUTBOLCU

Bugüne kadar gördüğüm en yeteneksiz futbolcu, Lugano. O da bunu biliyor ve söylüyor zaten. Top ayağına geldiğinde yeteneğinin yetersiz kalmasından dolayı en çok zorluk yaşadığına yakından tanık olduğum futbolcu o.

EN ÇALIŞKAN FUTBOLCU

Yine Lugano. Yeteneksiz olmasına rağmen 18 yıllık futbol kariyerimde gördüğüm en çok çalışan futbolcu o. Teknik olarak yetersiz olduğunu bildiği için, fizik olarak güçlü olmak adına herkesten daha çok antrenman yapıyor.

EN TEMBEL FUTBOLCU

Gökhan Gönül. Fizik olarak çok güçlü, çok kaliteli bir futbolcu. 6 yıldır aynı takımda birlikte çalışıyoruz ama ben daha bir kez onun takımla birlikte yaptığımız antrenmanlar sonrası sahada kalıp da tek başına çalıştığını, ekstra bir çaba sarfettiğini görmedim. Kapasitesi oldukça fazla, biraz çalışsa bugün çok daha iyi bir oyuncu olabilirdi.

EN FAZLA YEMEK YiYEN

Lugano. Hatta bir deftere sevdiği yemekleri, en iyi yemek yapan yerleri not ediyor. Gittiği her ülkede yemek yediği en iyi yerler listesinde var.

EN BONKÖR

Tanıdığım futbolcular her zaman paralarını daha iyi bir yaşam sürmek için harcıyorlar. Ben hiç dışarı çıkıp, paralarını savuran, başkaları için harcayan bir futbolcu arkadaşımı görmedim.

EN CiMRi

Kesinlikle Lugano! Kazandığı paranın abartısız yüzde 98’ini eminim ki saklayıp biriktirebiliyordur, çünkü neredeyse hiç para harcamıyor.

EN ÇOK KONUŞAN

Özer, neredeyse uyurken bile konuşuyor.

EN AZ KONUŞAN

Zafer Biryol. 2 yıl boyunca Fenerbahçe’de oynadı ancak bizimle konuştuğu 2 gününü dahi hatırlamıyorum.

EN ABARTAN

Serhat Akın. O her zaman bir şey anlatırken ben çok abarttığını düşünürüm. Mesela 100 liraya aldığı bir şeyi 150-200 liraya aldım diye anlatır.

EN ŞIK GiYiNEN

Appiah ve Emre Belözoğlu

EN KÖTÜ GiYiNEN

Lugano. Bir marka ona sponsor olduysa ya da kıyafetler verirse, sene boyunca yalnızca onları giyer. Eğer böyle bir durum olmazsa da rahatça 2-3 sene önceki kıyafetlerini tekrar tekrar giyebilir.

EN GADDAR FUTBOLCU

Hürriyet. Türkiye’de onun olduğu takıma karşı oynadığım her maçta vücudumda mutlaka en az 1-2 tane iz bırakır. Onunla girdiğimiz her mücadelenin izleri vücudumda bulunur. Toplamda yalnızca bu adamın vücudumda bıraktığı en az 7-8 kalıcı iz bulunuyor.

EN YUMUŞAK FUTBOLCU

En sakin futbolcu Selçuk İnan. Çok iyi, kaliteli bir insan ve kaliteli bir oyuncu. Saha içerisinde hiçbir ters müdahalesi yok. Hiç kavga ettiğini görmedim. Faul yapsa bile mutlaka özür diliyor. Her şeyi kavgaya döken, hep kavga eden futbolcuların tam tersi.

LAKABIN

Bir sürü lakabım var. Koca kafa, koca ağız, koca dudak.. Kimin söylediğine göre değişiyor.

SEVDiĞiN TÜRK YEMEĞi

Çok az Türk yemeği yiyorum. Yediğim zaman, pide, lahmacun gibi şeyler yiyorum, onları seviyorum.

FUTBOLDAN iLK KAZANDIĞIN PARA iLE NE ALDIN

Hayatta en kötü şeylerden biri, bütün bir ay, parayı bir başkasına vermek için çalışmak. Kalacağınız ev için bir başkasına para ödüyorsunuz ve bunu yapabilmek için çalışıyorsunuz. Ailemin daha fazla böyle bir durumda kalmaması için ilk kazandığım parayla onlara bir ev aldım.

Özkan Sümer Futbol Akademisi'nin açılışı yapıldıYAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet