Geri Dön

Kim bu futbolcu ve menajer?

Galatasaray'ın yıldız futbolcusunun menajeri Fenerbahçe'de oynayan bir başka futbolcu mu?

Milliyet yazarı Mehmet Demirkol´un ortaya attığı, ‘Fenerbahçe´de oynayan bir futbolcu menajerlik yapıyor, Galatasaraylı yıldız da ona bağlı´ sözleri ortalığı karıştıracak türden...

Milliyet Gazetesi spor yazarı Mehmet Demirkol’un ‘Menajerlik nedir’ başlıklı yazısında ortaya attığı bir iddia, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Demirkol, “Oyuncu menacerler var. Misal, Fenerbahçe’de oynuyor, Galatasaray’da futbolcusu var. İkisi de büyük yıldız hem de... Çok büyük hem de... Başa bir adam koyuyorlar, patron gözüküyor. Fenerbahçeli yıldız, Galatasaraylı yıldızın geleceğinde söz sahibi oluyor” sözleriyle büyük bir polemik yarattı.

Fanatik Gazetesi iddianın üzerine gitti ve bir sonuca ulaştı. Demirkol’un sözünü ettiği menacer Emre Belözoğlu, futbolcu ise Arda Turan... Menacerlik şirketinin başında Ahmet Bulut gözüküyor. Perde arkasındaki gerçek sahiplerinin ise Emre Belözoğlu ile Okan Buruk olduğu belirtiliyor. Ahmet Bulut’un adına kayıtlı gözüken menacerlik şirketinin futbolcuları arasında bulunan isimler ise hayli ilginç. Fenerbahçe’ye yeni transfer edilen Bekir İrtegün, Galatasaray’ın talip olduğu ve Fenerbahçe’nin de şimdi devreye girdiği Manisa kalecisi Ufuk Ceylan, Batuhan Karadeniz, İbrahim Toraman, Hakan Balta, Rüştü Reçber vs... Akla şu soru geliyor, o zaman bu ve daha fazlası Emre Belözoğlu ile Okan Buruk’un futbolcuları mı oluyor?

Mehmet Demirkol'un yazısı ise şöyle:

Menajerlik nedir?

1-Topuz, Fenerbahçe’yi arıyor. ‘Gelmek istiyorum, beni istiyor musunuz?’ diye soruyor.  ‘Zaten kulübünle görüşüyoruz’ diyorlar.
2-Sonra Beşiktaş’ı arıyor. Beşiktaş müthiş bir süratle davranıp imzayı attırıyor.
3-Hakan Gündoğar harika bir gazetecilik başarısıyla Topuz’un imza attıktan sonra çekilen Beşiktaş formalı fotoğrafını yayınlıyor.
4-Beşiktaş, sonra Kayseri’ye başvuruyor ve “Biz Fenerbahçe’yle anlaştık” cevabını alıyor.
5-Son olarak da eski bir Galatasaray yöneticisi “Mehmet bana doğuştan Galatasaraylıyım demişti” diyor.
Tüm bunlar 2 gün içinde oluyor. Topuz’un hangi takımı tuttuğunda değilim. O formayı giyip böyle bir açıklama yapıyorsa Beşiktaşlıdır, saygı duyulmalıdır. Ama Çarşı’da Alen’in yardımcısı olsa bile bir menajer bir profesyonelin bunu yapmasına izin verir mi?
Alın bu olay vasıtasıyla tartışılması gereken bir diğer durum. Türkiye’de menajerlik.
Oyuncu menajerler var. Misal Fenerbahçe’de oynuyor, Galatasaray’da futbolcusu var. İkisi de büyük yıldız hem de. Çok büyük hem de. Başa bir adam koyuyorlar patron gözüküyor. Fenerbahçeli yıldız Galatasaraylı yıldızın geleceğinde söz sahibi oluyor.
Menajer var. Oyuncuya daha imza atılmadan forma giydiriyor.
Peki tüm bunların menajerler dahil kime ne faydası oluyor? Menajerin Türkçesi, yürütücü demek. Ama birinci anlamıyla mecazıyla değil. Peki ya Türkiye’de? 
Not: Tabii ki hepsinden bahsetmiyorum. 1 ya da 2 menajer var bu işi doğru yapan. Yoksa onlar da mı bıraktı? Çünkü bu işe girip 3 ay sonra “Allah müstehakınızı versin diye bırakan o kadar çok adam gibi adam var ki. Bkz. Mustafa Doğan...

SKORER DERBİ ÖZEL(Beşiktaş-Galatasaray) | Serdar Sarıdağ & Nevzat Dindar | 'Felaket senaryosu...'
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber