Geri Dön

Kış kapıya dayandı!

Kanada’nın Vancouver kentinde düzenlenen 21. Kış Olimpiyatları, bu gece yarısı TSİ 04.00’de gerçekleştirilecek açılış töreniyle başlıyor. Türkiye, oyunlarda 5 sporcu ile temsil edilecek

Kış kapıya dayandı!

2010 Kış Olimpiyatları, Kanada’nın Vancouver kentinde TSİ bu gece yarısı başlıyor. Bu yıl 21.’si düzenlenecek oyunlar, 28 Şubat’ta sona erecek. 93 üllkeden 2638 sporcu katılacağı Vancouver 2010, aralarında artistik buz pateni, kayakla atlama, buz hokeyi, bobsleigh ve biatlonun bulunduğu 15 branştaki mücadelelere sahne olacak.
Vancouver’un yanı sıra Whistler ve Richmond bölgeleri de oyunlara ev sahipliği yapacak. 2010 Vancouver, Kanada’nın bugüne kadar düzenlediği 3. olimpiyat olma özelliğini taşıyor.
Alt yapı iyileştirmeleri için yapılan harcamaların da dahil olduğu oyunların toplam bütçesinin 6 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bunun 600 milyon dolarlık kısmının doğrudan olimpiyatın düzenlenmesiyle ile ilgili kalemlere harcanacağı öngörülürken; Vancouver kenti ve British Columbia eyaletinin oyunlardan yaklaşık 10 milyar dolarlık bir katkı sağlayacağı belirtiliyor.

5 sporcuyla katılıyoruz
Türkiye, “Parlayan Kalplerle” sloganını taşıyan oyunlarda 5 sporcuyla yarışacak. Artistik buz pateninde Tuğba Karademir, bayanlar kayaklı koşuda Kelime Çetinkaya, Alp disiplininde Tuğba Daşdemir ve Erdinç Türksever, erkekler kayaklı koşuda ise Sabahattin Oğlago da, ülkemiz adına mücadele edecek.

Tuğba’nın hedefi ilk 10
Artistik buz patenindeki temsilcimiz Tuğba Karademir, oyunlardaki hedefinin ilk 10 sporcu arasına girmek olduğunu söyledi. Kanada’da yaşayan milli sporcumuz, 2. vatanı olarak kabul ettiği bu ülkede yarışacak olması nedeniyle heyecanının giderek yükseldiğini ifade etti.

Bayrak? Kelime’de
Açılış töreninde Türk bayrağını Kelime Çetinkaya taşıyacak. Türkiye’yi 3. defa olimpiyatlarda temsil eden Kelime, 2002 Salt Lake City ve 2006 Torino’da yarışmıştı. Öte yandan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi Prof. Dr. Uğur Erdener, dün sporcularımızı olimpiyat köyünde ziyaret etti.

En pahalı açılış
Seremoni için ayrılan 40 milyon dolar, açılış töreninin “tarihin en pahalı Kış Olimpiyatları açılış töreni” unvanına sahip olmasını sağladı. Tören, Pekin 2008 Yaz Oyunları’nın ardından, “tüm zamanların en pahalı ikinci Olimpiyat açılış töreni” olma özelliğini de elde edecek. BC Palace Stadyumu’ndaki tören, kapalı mekanda düzenlenecek ilk Olimpiyat açılış seromonisi olacak.

30 sporcuda doping
Oyunlar başlamadan doping vakaları ortaya çıktı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden (IOC) yapılan açıklamada, Dünya Anti-Doping Ajansı’ndan (WADA)?alınan bilgilere göre 30 sporcunun olimpiyatlara gelmeden önce doping yaptığının tespit edildiğini ve bu sporcuların Vancouver’a gelmelerinin engellendiğini bildirdi.

Gençlerbirliği, teknik direktör Metin Diyadin ve sportif direktör Baki Mercimek ile sözleşme imzaladı
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet