Geri Dön

Kosova UEFA tarafından üyeliğe kabul edildi!

Kosova bir günde iki iyi haber aldı. UEFA Balkan ülkesini resmen tanıdı, FIFA'nın da kabul etmesinin önü açıldı.

Kosova UEFA tarafından üyeliğe kabul edildi!

Onur Dinçer / Skorer Dış Haberler

UEFA üyesi ülkeler arasına yeni bir ülke daha girdi. Yugoslavya'nın dağılmasının ardından doğan ülkelerden olan ve 2008'de Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kosova, Avrupa Futbol Federasyonları arasına resmen dahil oldu.

UEFA'ya üye federasyonlar arasında gerçekleştirilen oylamada 28'e 24 oy çokluğuyla, Kosova'nın birliğe üye yapılmasına karar verildi. İki oy da geçersiz sayıldı.

Böylece Balkan ülkesinin 2018 Dünya Kupası elemelerine katılmasının önü açıldı. Ancak bunun için öncelikle FIFA'nın da ülkeyi tanıması gerekiyor. CAS mahkemesinden bugün çıkan bir karar ise UEFA'nın tanıdığı bir ülkeyi FIFA'nın tanımaması durumunda neler olabileceği konusunda ipucu verdi.

Yıldızlar karması olacak
Alınan karar Avrupa'da bir çok ülke takımını etkileyecek. Çünkü ülkelerinin bağımsızlığı bulunmadığı için başka ülkelerin formasını giyen oyuncular, Kosova'nın tanınmasının ardından bu ülkenin formasını giyebilmek için başvuruda bulunacak.
FIFA kuralları gereği daha önceden başka milli takımların formasını giyen oyuncular değişiklik yapamıyor. Ancak Kosova'nın yeni statü kazanması nedeniyle bir çok oyuncuya geçiş hakkı tanınacak. Daha önce konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ve ülkelerinin tanınması durumunda Kosova forması giyeceklerini açıklayan bir çok futbolcunun adresi değişecek ve yıldızlar mevcut takımlarını bırakarak Kosova'ya geçecek.
Kosova UEFA tarafından üyeliğe kabul edildi

Cumhurbaşkanı Haşim Taçi "UEFA üyeliği gelebilecek en güzel haber"
Kosova Futbol Federasyonu'nun UEFA üyeliği ardından üst düzey yetkililerden birbiri ardında kutlama mesajları geldi.
Kosova Futbol Federasyonu'nun UEFA üyeliğini ilk kutlayan Cumhurbaşkanı Haşim Taçi oldu. Cumhurbaşkanı Taçi , yayınladığı kutlama mesajında, Kosova Futbol Federasyonu yöneticilerini tebrik ederek, "Kosova, UEFA üyesi. Futbol severler için olabilecek en güzel haber. Bundan sonra uluslararası şampiyonalarda mücadele edebileceğiz. Belki çoğunu kazanacağız, belki de kaybedeceğiz ama yeşil sahalardan uzak kalmayacağız. Tebrikler Fadıl Vokri, tebrikler milli takım oyuncuları, tebrikler Kosova halkı" ifadelerine yer verdi
BAŞBAKAN İSA MUSTAFA: BİR BAŞARIYA DAHA İMZA ATMAMIZDAN DOLAYI GURURLUYUM
Başbakan İsa Mustafa, UEFA üyeliğini Kosova için tarihi bir gün olara niteledi.
Budapeşte'de bulunan Başbakan İsa Mustafa, kısa bir süre içerisinde FIFA üyeliğinin de geleceğini söyledi. Başbakan Mustafa, ülkenin bir başarıya daha imza atmasından dolayı oldukça gururlu olduğunu dile getirdi. Kosova'nın bir başarı serisine imza attığını dile getiren Başbakan Mustafa, bu başarıda çok çalışmanın ve dost ülkelerin büyük payı olduğunu kaydetti.

Mustafa Dalcı: "İyi bir oyunla kazandığımız için çok mutluyum"YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet