Geri Dön

KRALİÇE NEVİN

57. yılda Milliyet okurları kürsünün zirvesine Avrupa Atletizm Şampiyonası'nın altın madalyalı rüzgâr kızı Nevin Yanıt'ı çıkardı

KRALİÇE NEVİN

Milliyet'in 57. Geleneksel Yılın Sporcusu Anketi, Türk atletizminin rüzgar kızı, engelleri adeta parçalayarak Avrupa Şampiyonluğuna koşan süper yeteneği Nevin Yanıt'ın zaferiyle noktalandı. Milliyet okurları 2010 yılının en büyük sporcusu olarak İspanya'nın Barcelona şehrinde yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda tarihi bir başarı elde ederek 100 metre engelli yarışında altın madalyayı boynuna takan Yanıt'ı zirveye çıkardı.
Uluslararası birçok organizasyonda ay yıldızlı bayrağı başarıyla temsil edip bir çok kez final koşmasına rağmen büyük başarıların kıyısından dönen milli atlet Nevin Yanıt, Barcelona'da rüya gibi bir finalin ardından elde ettiği muhteşem zaferle bu haklı onurun ve en büyük ödülün sahibi oldu.
Son yılların en çekişmeli zirve yarışının yaşandığı geleneksel ankette sene içindeki muhteşem performansı ile Dünya Süpersport Motosiklet şampiyonluğunu ikinci kez ülkemize getiren Kenan Sofuoğlu ikinci olurken; Dünya Voleybol Şampiyonası'nın "en skorer oyuncu" ünvanlı sultanı Neslihan Darnel üçüncü sırada yer aldı.

Tanjevic fark yaptı
Yılın Antrenörü oylamasında ise Basketbol Milli Takım koçu Bogdan Tanjevic, geleneksel anketin ilk gününde ele geçirdiği liderliği rakiplerine kaptırmadı ve mutlu sona ulaştı. Başkomutan apoletiyle görev yaptığı Dünya Basketbol Şampiyonası'nda Potanın devleriyle birlikte tarih yazan, yakalandığı talihsiz hastalığa rağmen ekibini yalnız bırakmayan Karadağlı hoca onurlu unvanın sahibi oldu.
Şampiyonluk yolunda çok büyük bir avantaj yakalayan Trabzonspor’un başarılı teknik direktürü Şenol Güneş ikinci sırada yer alırken, Bursaspor'a 2009-10 sezonunda şampiyonluk mutluluğu yaşatan Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam ise onur kürsüsünün üçüncülük basamağına çıktı.

Zafer Demirel'in
Geleneksel ankette koltuğa oturacak ismin son saatlerde belli olduğu ve büyük bir çekişme yaşandığı bir diğer kategori de Yılın Spor Adamı oldu. Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ile Trabzonspor Kulüp Başkanı Sadri Şener arasında geçen nefes kesen yarışı çok az bir oy farkıyla Demirel kazandı. Bu kategoride özellikle son haftaya girilirken büyük bir atağa kalkan Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı'nın önünde kürsünün üçüncülük basamağına çıktı.

Alex zorlanmadı
Yılın Sporcusu klasmanında Fenerbahçe'nin başarılı kaptanı Alex de Souza, geleneksel ankette unvana en rahat ulaşan adaylardan biri oldu. Yaklaşık bir ay süren yarışın ilk günlerinden itibaren koltuğu ele geçiren yıldız futbolcu takipçileriyle arayı her geçen gün açarak liderliğini ilan etti. Trabzonspor'un başarılarında önemli rol oynayan milli kalecisi Onur Kıvrak ikinci sırada yer alırken, Beşiktaş'ın tecrübeli oyuncusu Fabian Ernst yarışı üçüncülükle tamamladı.

Devler zirvede
Milliyet'in 57. Geleneksel Yılın Sporcusu Anketi'nde bir kıyasıya yarış da Yılın Takımı klasmanında yaşandı. Dünya Basketbol Şampiyonası'nda her maçını adeta bir final havasında oynayan ve güçlü rakiplerini teker teker devirerek Dünya ikinciliği gibi tarihi bir başarıyla Türkiye'ye büyük bir coşku yaşatan Basketbol Erkek Milli Takımı yarışı ilk sırada tamamladı. Avrupa şampiyonluğunu kılpayı kaçıran ancak Dünya Kulüplerarası Voleybol Şampiyonası'ndan büyük bir zaferle dönen Fenerbahçe Acıbadem Kadın Voleybol Takımı ise çok az bir oy farkı ile ikinci sırada yer aldı. Kürsünün üçüncülük basamağına ise son şampiyon Bursaspor oturdu.

Özil fark attı
Dünyada Yılın Sporcusu kategorisinde ise Real Madrid'in Türk asıllı yıldızı Mesut Özil, rakiplerine ciddi oy farkı yaparak unvanın sahibi oldu. Milliyet okurları, bir dünya devinde bir Türk futbolcu seyrettirmenin gururunu yaşatan yıldız futbolcuya büyük destek verdiler ve oy yağdırdılar. Bu klasmanda İspanya'nın Avrupa şampiyonluğunda başrola soyunan bir başka dünya yıldızı Xavi Hernandez ikinci sırada yer aldı.

KRALİÇE NEVİN

YILIN TAKIMI
A MİLLİ BASKETBOL TAKIMI
Yıllardır beklediğimiz heyecanı yaşama vakti gelmişti. Ülkemizin düzenlediği en büyük organizasyon olacaktı 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası finalleri. İlk turda aralarında Rusya ve Yunanistan gibi iddialı ekiplerin de olduğu grubu hiç yenilmeden lider bitiren 12 Dev Adam, finale kadar gidebileceğini göstermişti. Ardından Slovenya ve Fransa galibiyetleri alındı, son 4 takım arasına kalındı.
Yarı finaldeki rakip Sırbistan'dı. Nefesler tutulmuştu adeta, heyecan doruktaydı. Sırbistan önde gidiyordu ama devler maçı bırakmıyor, final için direniyordu. Tam her şey bitiyordu ki sahneye Kerem Tunçeri çıkıyor, o unutulmaz turnikeyi bırakıyor ve bir anda Türkiye'de hayat duruyordu. Hayal değil, gerçekti. Dünya Şampiyonası'nda hiç yenilmeden finale kadar gelmiştik. Aslında ABD'yi bile yenerdik ama o nefes kesen yarı final sonrasında hiç dinlenmeden yeniden parkedeydik. Kupayı ABD kaldırıyordu ama biz tarihe geçmenin, destan yazmanın, tüm dünyaya 12 Dev Adam'ı tanıtmanın onurunu yaşıyor, Ay-yıldızlı formayı alınlarının akıyla taşıyan oyuncularımızla gurur duyuyorduk.
MİLLİYET okurları da onlarla gurur duyduklarını verdikleri oylarla ispatladı, A Milli Basketbol Takımımız'ı 2010 yılının en başarılı takımı olarak kürsüye çıkarttı.

KRALİÇE NEVİN


NAMIK SEVİK ONUR ÖDÜLÜ
MEHMET ALİ AYDINLAR
(Acıbadem Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı)

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün federasyonları teşvik edip harekete geçirmek için büyük uğraş verdiği sponsorluk atılımında referans olacak, örnek gösterilecek bir birliktelikti Fenerbahçe ve Acıbadem ortaklığı. İki dev marka el ele verdi büyük hedefler belirledi. Bu projenin başındaki en yetkili kişi ise Sarı Lacivertli kulüpte yıllarca yöneticilik yapmış tecrübeli bir isim Mehmet Ali Aydınlar idi.
Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı Acıbadem Şirketler Grubu'nun ekonomik gücünü işbilir yönetici profiliyle harmanlayarak filede şampiyonluklara abone olmuş bir rüya takım yarattı. Başarıya giden bu yolda verdiği büyük emeklerin karşılığında da Namık Sevik Hizmet Ödülünü fazlasıyla hak etmiş oldu.

KRALİÇE NEVİN

YILIN ANTRENÖRÜ
Bogdan Tanjevic
(Basketbol A Milli Takım Antrenörü)

2004 yılında göreve getirildiğinde '2010'un kadrosunu hazırlayacağım' demiş, sürekli Dünya Şampiyonası ile ilgili planlarını söylemişti. Ancak geçtiğimiz sezon hepimizi üzen bir gelişme yaşandı. Karadağlı çalıştırıcı ciddi bir hastalığa yakalanmıştı ve bu şartlar altında en doğru olan şey, görevi bırakıp, sağlığıyla uğraşmasıydı. Yapmadı tecrübeli çalıştırıcı, sağlığını riske ederek sahaya çıktı ve bizlere verdiği sözü tuttu, 12 Dev Adam'a madalya kazandırdı. Artık içimizden birisi o, zaten Türk vatandaşlığı için de geri sayım başladı. Milliyet okurları da bu fedakarlığı görmezden gelmedi, 2010 yılının en iyi antrenörü Bogdan Tanjevic dedi.

KRALİÇE NEVİN

YILIN SPOR ADAMI
TURGAY DEMİREL
(Basketbol Federasyonu Başkanı)

Dile kolay tam 18 yıl oldu, Basketbol Federasyonu başkanlığı koltuğuna oturalı... İdeallerin ve hedeflerin adamıydı Turgay Demirel. Çıtanın hedefini belirlemiş, 2001 Avrupa Şampiyonası'nda final oynayan 12 Dev Adam, kazandığı gümüş madalya ile başkanın bu hayalini yerine getirmişti. Türk Basketbolu tavan yapmış, 12 Dev Adam şarkısı herkesin diline dolanmıştı. İşte o sırada Demirel yeni hedefi açıkladı, 2010 Dünya Şampiyonası'nda ev sahipliği yapacağız, madalya alacağız dedi. Çok büyük bir hedefti, ulaşılması zordu ama her şey planlanmıştı, hedefe adım adım varıldı.
Sonunda o gün geldi çattı, Türk Basketbolu, tarihinin en büyük başarısını elde ederek dünya şampiyonasında ABD ile final oynadı, bir kez daha gümüş madalya kazandı. Yani yıllar önce konan hedeflere bir bir ulaşıldı. İşte bu hedefleri koyan, herkesi inandıran ve Türkiye'ye yaşatan isim Turgay Demirel, MİLLİYET okurlarının oylarıyla kürsüye çıktı.

KRALİÇE NEVİN


YILIN FUTBOLCUSU
ALEX de SOUZA
(Fenerbahçe)

Profesyonellik konusunda her futbolcuya örnek olabilecek bir yaşam tarzıyla Süper Lig'in sayılı yıldızlarından biri Fenerbahçe kaptanı Alex de Souza. 7 sezondur formasını giydiği Sarı lacivertli ekipte tam bir istikrar abidesi oldu. Sakin ve seviyeliği kişiliğiyle Türkiye'de forma giymiş en başarılı yabancı futbolculardan biri olarak sadece kendi taraftarlarından değil, rakip taraftarlardan da sevgi ve saygı gördü. Sezon başında hocası Aykut Kocaman'la yaşadığı kriz günlerinde bile görevini aksatmayıp sakinliği seçti, 100 gol barajını devirip, 3 bininci golle tarihe geçti. Milliyet okurları büyük oy farkıyla Brezilyalı yıldız futbolcuyu kürsünün zirvesine çıkardı.

Fuat Çapa: "Bizi kötü etkiledi"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet