Geri Dön

Krallar gibi

İspanya Milli Takımı, ülkeye dönüşünde muhteşem törenlerle karşılandı. Şampiyonu kabul eden Kral Juan Carlos, “En büyük düşlerimizi gerçekleştirdiniz, tüm kalbimizi titrettiniz” derken Başbakan Zapatero elinde kupayla futbolcularla birlikte zıplayarak kutlamaya katıldı

Krallar gibi

İspanya Milli Takımı kafilesi dün ülkesine dönerken, kutlama törenleri adeta göz kamaştırdı. Johannesburg’daki kutlamaların uzun sürmesinden dolayı yaklaşık 3 saatlik rötar ile hareket eden İspanya Milli Takımı’nı taşıyan uçak, yerel saat ile 14.50’de Madrid’deki Barajas havaalanına indi. Çok sayıda medya mensubu havaalanında Dünya Kupası’nı kazanan İspanyol futbolcuları karşılarken, limanda çalışan personelin de futbolculara yönelik sevgi gösterilerinde bulundukları görüldü.
Uçak indikten sonra havaalanı çalışanları, üzerinde “Dünyanın en mutlu ülkesine hoş geldiniz. Teşekkürler” yazılı bir pankart açarak futbolcuları kutladı.
Tarihinde ilk defa Dünya Kupası’nı kazanan İspanya Milli Takımı, program gereği ilk Kral Juan Carlos daha sonra da Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero tarafından kabul edildi.
İspanya Milli Takımı’nı kabul eden Juan Carlos, futbolculara hitaben yaptığı konuşmasında, “En büyük düşlerimizi gerçekleştirdiğiniz için teşekkürler” dedi.
Futbolcuları, “Sportiflik, asalet, iyi futbol ve takım çalışmasından” dolayı kutlayan Carlos, Dünya Kupası’nın kazanılmasıyla İspanya’nın adının uluslararası alanda çok daha fazla ön plana çıktığını kaydetti. İspanya Kralı, “Gün, konuşma değil, gurur duyma günü. Tüm İspanyolların kalbini titrettiniz. Kral olarak hepinizi kucaklıyorum. Yaşasın İspanyol futbolu yaşasın İspanya” diye konuştu.
Milli Takım kafilesi, daha sonra Başbakanlık Konutu’nda, Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero tarafından kabul edildi. Futbolcuları otobüsün önünde karşılayarak teker teker tebrik eden Zapatero, şunları söyledi: “Bu tarihi başarıdan dolayı tebrikler. 23 futbolcuyu ve teknik heyeti İspanyollar adına yürekten tebrik ediyorum. Bu kupayı onlar kazandı, ama bu tüm İspanyolların kupası. Şimdi herkes bu kupayı korumak için çalışmalı.”

200 bin kişilik şov!
Başbakanlık konutuna, alışılmışın dışında sade İspanyol vatandaşlarının da alınması ve Zapatero’nun elinde kupayla futbolcularla birlikte zıplayarak kutlama yapması dikkati çekti.
Başbakanlıktan üstü açık otobüsle çıkan İspanya Milli Takımı, Madrid’de uzun bir tur yaptı. Şehir merkezi trafiği kapatılırken, yol kenarında bekleyen İspanyollar, futbolculara sevgi gösterisinde bulundu. İspanyol futbolcular, yaklaşık 2,5 saat süren şehir turundan sonra yaklaşık 200 bin kişinin beklediği nehir kıyısında kurulan özel alana giderek kutlamaları sürdürdü. Kutlamalara gösteri uçakları da eşlik etti.

İspanya Kralı Juan Carlos, Teknik Direktör Vicente Del Bosque’yi kazanılan başarıdan dolayı tebrik etti. Tecrübeli çalıştırıcı ise “Bize destek veren tüm İspanyollara ve küçüğünden büyüğüne tüm İspanyol futbol kulüplerine teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

‘Kupaya layıktık’
Kaptan Casillas, Dünya Kupası’nın kazanılmasından dolayı hak edilen yıldızlı yeni formayı Kral Juan Carlos’a ve Başbakan Zapatero’ya hediye etti. Kral Carlos’un torunlarına da kupayı veren Casillas, “Bu kupaya layıktık. Herkes bunu bekliyordu. İspanya’yı dünyanın en yüksek yerine taşıdık” dedi.

‘Ne goldü ama’
Casillas için “Robben’in şutunu nasıl kurtardı ” diyen Başbakan Zapatero, kupayı kazandıran golü atan İniesta’ya ise, “ Ne goldü ama “ diye takıldı. İniesta da “Golü atmış olup olmam önemli değil. Bu grubun parçası olmaktan çok gurur duyuyorum” diye konuştu.

Ödül 23.7 milyon
FIFA, Hollanda’yı yenerek şampiyon olan İspanya’ya 23,7 milyon euro ödül verecek. Kupada 2. olan Hollanda ise 19 milyon euro alacak. FIFA, yarı final oynayan Almanya ve Uruguay’a 15,8’er milyon euro dağıtacak.


Kutlamalarda 2 kişi öldü

Krallar gibi


İspanya’nın ilk defa Dünya Kupası’nı kazanmasıyla sabaha kadar ülke genelinde yapılan kutlamalarda 2 kişinin öldüğü, 400’den fazla kişinin de ilk yardım aldığı açıklandı.
Verilen bilgilerde, Merida kentinde bir kişinin kutlama yapmak için arkadaş grubuyla birlikte atladığı havuzda boğulduğu, Algeciras kentinde de balkondan düşen 33 yaşındaki bir erkeğin hayatını kaybettiği bildirildi.
Öte yandan 260’ı Madrid, 74’ü Barcelona’da olmak üzere ülke genelinde 400’den fazla kişinin aşırı alkol, sıcak veya kesikten dolayı ilk yardım aldığı belirtildi. 100 kadar kişi hastaneye kaldırılırken, durumu ciddi olan birkaç yaralının da bulunduğu belirtildi.
Bu arada 21’i Barcelona’da olmak üzere ülke genelinde 40’a yakın kişinin şiddet olaylarına karıştığı gerekçesiyle gözaltına alındığı kaydedildi. Kutlamalar sırasında en büyük olaylar Barcelona kentinde çıkarken, itfaiyenin 86 yerde çıkan yangına müdahale ettiği, 16 araç dışında kent merkezindeki çöp bidonlarının ve ağaçların ateşe verildiği, bazı mağazalara zarar verildiği duyuruldu.

Hollanda’ya büyük öfke
Dünyanın birçok ülkesinde gazeteler dünkü sayılarında İspanya'nın sergilediği güzel futbolla şampiyonluğa ulaşmasını övücü haberlere yer verirken, Hollanda'nın sertliğe dayalı bir oyun anlayışına sahip olmasını eleştirdi. İngiliz The Guardian gazetesi, "2010 Dünya Kupası'nı bu alandaki en yakın rakibinin 9 kart önünde, 22 sarı kartla tamamlayan Hollanda'yla ilgili olarak FIFA birşeyler yapmalı" yorumunu yaptı.
Alman Bild gazetesi, "Sanki bir tekme maçıydı. Çirkin bir final oldu. İspanya, zaferi nedeniyle kutlanmalı" diye yazarken, Hollanda basını takımlarını savundu. De Telegraaf, "Hollanda, aslanlar gibi döğüştü" diye yazarken, Trouw gazetesi "Her iki takım da futbolun reklamına yardım edemeyecek kadar sinirliydi" ifadelerini kullandı.


Tüm Dünya boyun eğdi
İspanyol basını, tarihi başarıyı manşetlerine taşıyarak, Milli Takım futbolcularına övgüler yağdırdı.
Marca gazetesi, "Evet, Dünya Şampiyonuz" ifadesini manşette kullanarak, iç sayfasında "Dünyanın kralları! Kupa, olağanüstü bir takımı ve futbolun ustalarını taçlandırıyor" diye yazdı. Marca, "Teşekkürler" başlıklı bir ek yayınlayarak, "Bu taraftar, İspanya’nın Dünya Kupası’nı asla unutmayacak. Tüm İspanya, milli takımın yanındaydı" diye yazdı.
AS gazetesi de "İspanya’dan göğe, Dünya Şampiyonuyuz" başlığı altında, İspanya’nın layık olduğu bir başarı elde ettiğini ve kutlamalar için herkesi sokağa döktüğünü kaydetti.
"Buradan sonsuzluğa" başlığını atan El Mundo da "Bu Dünya Kupası bir şeyi gösterdi ki, biz İspanyollar birlikte ortak duyguları hissetmek istiyoruz. Futbolun gücü, iyisiyle kötüsüyle arzularımızı ortaya koyarak, gerçekte nasıl olduğumuzu tüm çıplaklığıyla gösterdi" görüşünü savundu.
ABC gazetesi de "Şampiyonlar. Dünya, İspanya’ya boyun eğiyor. İspanya’nın en güzel tarihi" diyerek, "Dünya Şampiyonluğu’nun İspanya’nın ne kadar birlik olduğunu gösterdiğini" vurguladı.


Torres’den Liverpool vefası
Krallar gibi

Sakatlığı nedeniyle 2010 Dünya Kupası'nda bekleneni veremeyen Fernando Torres, İspanya'nın şampiyonluğuyla büyük mutluluk yaşarken, 100 milyon sterlin karşılığında Chelsea'ye transfer olacağına dair çıkan haberlere en güzel yanıtı fotoğraf yoluyla verdi.
Takımın soyunma odasında Dünya Kupası'yla objektiflere poz veren 26 yaşındaki yıldız futbolcu, kulübü Liverpool'un atkısını takmayı da ihmal etmedi. Liverpool'un resmi internet sitesinde Torres'in pozları "Bütün yıl boyunca göreceğiniz en iyi fotoğraf" başlığıyla birlikte yayınlandı.İspanya’da Paul sevgisi
Final maçını İspanya’nın kazanacağını bilen, Almanya’nın turnuvada oynadığı 7 maçın hepsinin sonucunu doğru tahmin eden “kahin ahtapot” Paul’e, İspanyolların ilgisi bitmek bilmiyor. Şampiyonluk kutlamalarına hız kesmeden devam eden İspanyollar, Paul’ün oyuncaklarını da yanlarından ayırmıyor. Maçın tek golünü kaydederek İspanya’ya tarihinde ilk kez Dünya Kupası’nı kazandıran Andres Iniesta, Paul ile ilgili sorulan soruya “Ahtapot, İspanya’da çok popüler olacaktır” ifadelerini kullanarak yanıt verdi.


Müller krallığı havada öğrendi
Dünya Kupası'nda kaydettiği 5 gol ve 3 asistle turnuvanın gol kralı olan, ayrıca FIFA tarafından "En İyi Genç Oyuncu" seçilen Almanya Milli Takımı'nın genç yıldızı Thomas Müller'in, haberi 10 saat süren dönüş uçuşunda aldığı belirtildi. Uruguay'ı 3-2 mağlup ettikten sonra Almanya'ya geri dönen milli takım kafilesinin, Hollanda-İspanya final maçı sırasında havada olduğu kaydedildi.

Kanal gezintisi
1974 Almanya ve 1978 Arjantin'in finallerinde yaşadığı hüsrandan sonra 3. kez finalde kaybeden Hollanda'da Dünya Kupası'nı kaybetmenin üzüntüsü yaşanırken, ülke halkı takımlarına duydukları şükranı en iyi şekilde göstermeyi planlıyor.
Hollanda'ya dün dönen Portakallar, bugün halkın karşısına çıkacak. Önce Kraliçe Beatrix ve Başbakan Jan Peter Balkenende tarafından kabul edilecek olan milli takım kafilesi, Amsterdam'da yapılacak kutlamalara katılacak. Kanallarda botla gezinti yapacak kafile, daha sonra ünlü Müze Meydanı'nda on binlerce Hollandalı'nın katılacakları etkinlikte hazır bulunacak.

'Pereira'nın yerine Süper Lig'den teknik adam! Trabzonspor rekor kırabilir' | BİR DE BÖYLE DÜŞÜN - 6
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber