Geri Dön

Kültür devrimi

İtalya’da Totti, Pjanic, Nainggolan, De Rossi, Keita gibi yıldızlarla aynı havayı soluyan F.Bahçe’nin genç oyuncusu, yaptığı çalışmaların büyük faydasını gördü. Yeteğinin üzerine bu yıldızlardan edindiği tecrübeyi ekledi. Roma’da ülkenin futbol sistemini, kültürünü benimsedi, futbolun eğitimini aldı

Kültür devrimi

Salih Uçan’ın Monaco maçındaki performansı genç futbolcunun Roma’da geçen iki sezonda ne kadar geliştiğini ortaya koydu.

İtalya macerasında sadece 10 maça çıksa da Totti, Pjanic, Nainggolan, De Rossi, Keita gibi yıldızlarla aynı havayı soluyan Salih, bu isimlerle yaptığı çalışmaların büyük faydasını gördü. Üst düzey kramponlardan her gün yeni şeyler öğrendi. Kendi yeteğinin üzerine de bu yıldızlardan edindiği tecrübeyi ekledi. İtalyanca öğrendi. En önemlisi 20 yaşında gittiği İtalya’da ülkenin futbol sistemini, kültürünü benimsedi. Burada adeta futbolun temel eğitimini aldı.

Gelişim sağladı

Salih, sadece iki sezondaki çalışmalarla bu gelişmeyi sağladı. Maç temposunda geçen antrenmanlar sayesinde sertliğe alıştı, olgunlaştı. Roma’nın geride kalan iki sezonda şampiyonluğa oynaması takım içindeki rekabeti de fazlasıyla arttırmıştı. Kıran kırana geçen idmanlar sayesinde önemli kazanımlar elde etti. Genç futbolcu daha önce yaptığı açıklamada da bu konuya vurgu yapmış ve Türkiye’den farklı olarak İtalya’da çalışmaların daha tempolu ve sert geçtiğini belirtmişti.

Aslında Roma’nın planı Salih’i şimdilerde takımda oynatabilmekti. Eğer bonservisini alabilse iki sene kiralık verip gelişimini tam anlamıyla sağlayacak ve ardından da takıma monte edecekti. Kiralık verilemediği için Salih planı tam anlamıyla uygulanamadı. Roma kulübünün transfer politikası potansiyeli olan ve gelecekte yıldız olabilecek isimler üzerineydi. Bunun en somut örneği Pjanic ve Nainggolan’dı. Bu sezon Pjanic’i 32 milyon euroya Juventus’a sattı. 11 milyon euroya aldığı futbolcudan 21 milyon euro kar eden İtalyan kulübü, Belçikalı Nainggolan için de benzer bir yol izledi. Futbolcunun, piyasa değeri 30 milyon euroya kadar ulaştı.

Fenerbahçe yönetimi ve teknik heyeti de Salih’in performansından oldukça memnun. Şu an için 55 - 60 dakika performans veren genç yıldızın maç eksiğini kapamasının ardından daha da iyi olacağı ifade edildi.

Kocaman ısrar etmişti

Salih’e en çok süre veren isim Aykut Kocaman olmuştu. Ersun Yanal’ın gelişi ile birlikte genç futbolcu şans bulamadı. Hatta o dönem başkan ve yönetim Yanal’a, Salih’in Fenerbahçe’nin geleceği olduğunu ifade etmiş ve daha fazla oynaması gerektiğini belirtmişti. Ancak Yanal futbolcuyu yeterli görmemişti. Bu gelişme üzerine Salih, Roma’nın yolunu tuttu.

Floriana Messina, yayın öncesi son halini paylaştı...YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber