Geri Dön

Laia Sanz: Gençlere ilham olmam önemli

Dakar Rallisi’nde daha önce motosiklet ile yarışan, bu sene ise dört tekere geçen Red Bull sporcusu Laia Sanz, “Birçok genç kadına da ilham olduğumu biliyorum. Elimden geldiğince onlara iyi bir örnek olabilmeye çalışıyorum” dedi.

Laia Sanz: Gençlere ilham olmam önemli

ERKAN AYRAÇ

Dünyanın en zor yarışlarından biri olarak kabul edilen Dakar Rallisi’nde daha önce motosiklet ile yarışan, bu sene ise dört tekere geçiş yapan Red Bull sporcusu Laia Sanz, genç kızların motor sporlarına girmesi için ilham olmaya çalıştığını söyledi.

- Hem yarışmak hem insanlara ilham olan bir sporcu profili çizmek. Dengeyi nasıl sağlıyorsun?

Ben sevdiğim işi yapmaya çalışıyorum. Herkesin böyle bir şansı olmuyor, bu sebeple kendimi şanslı görüyorum. Genç yaşımdan beri sevdiğim işi yapabiliyorum. Elde ettiğim sonuçlarla hep gurur duydum. Birçok genç kadına da ilham olduğumu biliyorum. Elimden geldiğince onlara iyi bir örnek olabilmeye çalışıyorum. Tabii bu da sadece mücadeleci olarak yapabileceğim bir şey değil. Hem mücadeleci hem de örnek biri olmaya gayret ediyorum.

- Dakar Rallisi zorlu bir organizasyon. Bu yarış sırasında pilotların insan halini görmek nasıl bir duygu?

Bu ralli sırasında insanların hem iyi hem de kötü yanlarını görebilmek mümkün oluyor. Bu da açıkçası benim için keyifli. Buradan iyi arkadaşlarım var. Ayrıca insanların gerçekten zor şartlarda nasıl reaksiyon verdiğini net olarak görebiliyorsunuz. Bir sorun olduğunda duruyorsunuz, diğer pilotlar yanınızdan geçip gidiyor. Ama bazen de asla durmayacağını düşündüğün kişi sana yardım etmek için uğraşıyor. Bence insanların bu anlamda tüm yönlerini görmek de Dakar Rallisi’ni özel kılan sebeplerden biri.

- Ralli pilotu olmak isteyen gençlere tavsiyelerin neler olur?

Bence gençlerin Dakar Rallisi’nde yer alması çok iyi. Kuşkusuz ki otomobil kategorisi biraz daha pahalı. Örneğin otomobilde araçlar arasında büyük farklar var. Ama gençler kategorisi işleri kolaylaştırıyor. Tüm araçlar aynı. Dolayısıyla araçlar aynı olunca ne kadar iyi olduğunuzu ispatlamak için şansınız oluyor. Tabii ki bu kategorideki araçla, otomobil arasında fark var. Gençler kategorisinde hızlı olmanız otomobilde de hızlı olacağınız anlamına gelmiyor. Ama şurası bir gerçek ki Dakar Rallisi’ne giriş yapmak, bu yolda ilerlemek ve işlerin nasıl gittiğini öğrenmek için doğru bir yol.

Bir ilki başardı!

Dünyanın en zorlu rallilerinden biri olarak kabul edilen Dakar Rallisi’ni ilk 10’da bitiren tek kadın unvanının sahibi İspanyol ralli yıldızı Laia Sanz, ilk kez iki yaşında motosikletle tanıştı. Dört yaşında abisinin 25cc’sini süren Sanz’da yedi yaşında ilk yarışına katıldı. Dakar Rallisi heyecanına 2011’de tanık olan Red Bull sporcusu, en iyi derecesine 2015 yılında 9.’lukla ulaştı. Laia Sanz uzun yıllar elde ettiği motosiklet deneyiminden sonra bu sene Dakar Rallisi’nde ilk kez MINI’nin direksiyonunda dört tekerlek heyecanını yaşadı.

'Navigasyonda iyiyiz’

-Co pilotunla araç içindeki paylaşımınız nasıl?

“Ben otomobil kullanmaya ve aracı kontrol etmeye odaklanıyorum, co-pilotum navigasyona. İkimiz de motosikletten geldiğimiz için navigasyon konusunda iyiyiz. Bazen ben de ona yardım ediyorum.”

‘4 tekere geçtiğim için çok mutluyum’

-  Bu sene Dakar Rallisi’nde senin için yeni bir dünya var. Yeni bir araç yeni bir perspektif...

“Benim için yeni bir dünya kuruldu. Dört tekerdeyim. Keyif aldığımı söylemeliyim. Ama başlangıç listeleriyle ilgili biraz şaşkınlık yaşadım. Bu kategoride başlangıç listelerinde daha iyi ayarlama yapılmadığını düşünüyorum. Bazen bir önceki etabı tamamlayamamış kişilerin arkasından bile çıkmak durumunda kaldık. Motosikletle yarışırken önden başlamayı etap derecelerinle hak etmen gerekiyordu ama dört tekerde işler daha farklı yürüyor.Bu durumu es geçersem gerçekten de dört tekerde olduğum için mutluyum. Benim için inanılmaz bir tecrübe. Çok şey öğrendim. Örneğin heyecanı paylaşmayı öğrendim. Bu benim için yeni bir durum. Motosiklette tek başınasınız. Ama dört tekerde her şeyi co-pilotunuzla paylaşıyorsunuz. En başta biraz ilginçti ama günler geçtikçe birlikte öğrenerek çok daha iyi hale geldik. Zaten bu yıl buraya bunun için geldik. Öğrenmeye...”

MASKOT: Bing Dwen Dwen

Bing Dwen Dwen, Mandarin Çince bir isim. Mandarin dilinde “Bing” buz, saflık ve güç gibi anlamlara geliyor. “Dwen Dwen” ise sağlam, canlı gibi anlamları ve çocukları ifade ediyor. Bir pandayı andıran Bing Dwen Dwen, buzdan yapılmış astronot giysisi giyiyor. Bu oyunların geleceğe ve teknolojiye verdiği önemi gösteriyor. Sol avucundaki kalp ise Çin’in Kış Olimpiyatları için misafirperverliğini simgeliyor.

Hollanda’da ‘ajan’ korkusu!

Oyunlar öncesinde ilginç gelişmeler de yaşanıyor, söz gelimi Hollanda Olimpiyat Komitesi (NSF), Çin’e gidecek kafilede yer alacak sporculardan şahsi elektronik eşyalarını yanlarında götürmemelerini talep etti. Hollanda medyasına yansıyan haberlere göre komite, Çin’deki muhtemel ‘ajanlık’ faaliyetlerinden korunmak amacıyla böyle bir yol izleyecek.Sporcular ve diğer kafile yetkilileri, cep telefonları dahil dizüstü bilgisayar ve tablet benzeri siber saldırılara açık elektronik eşyalarını Pekin’e götürmeyecek. Kafile üyeleri bunun yerine, Hollanda Olimpiyat Komitesi tarafından geçici olarak sağlanacak telefon ve diğer elektronik cihazları kullanacak. Bu cihazlar, oyunlardan sonra imha edilecek.Britanya da sporcularına benzeri bir uyarıda bulunurken, şahsi cihazlarını kullanıp kullanmama kararını kendilerine bıraktı. Sınır Tanımayan Gazeteciler Birliği (RSF), geçen ay bir bildiri yayınlayarak, olimpiyat sırasında Çin’i ziyaret edecek basın mensuplarına güvenlik gerekçesiyle bu ülkedeki aplikasyonları indirmemeleri çağrısında bulunmuştu.

Pekin 2022 meşalesi

Meşalenin tasarımında kullanılan öğeler; Yaz ve Kış Oyunları’nın düzenleneceği ilk şehir olmaya, Çin Seddi’ne, kayakçıların karda bıraktığı izlere, kar tanelerine, büyümeye ve dostluğu simgeleyen el sıkışmaya atıflarda bulunuyor. Çin Uzay Bilimi ve Teknolojileri Kurumu tarafından geliştirilen bir yanma sistemi kullanılarak, hidrojenle beslenen meşale, çoğu hava koşulunda güvenilir bir şekilde yanmak ve kuvvetli rüzgarlara, çok düşük sıcaklıklara dayanmak üzere tasarlanmış.

Laia Sanz: Gençlere ilham olmam önemli

Taraftara çağrı: Köprüden önce son çıkış! | Boşta hocalar lobisi...
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber