Geri Dön

MHK Başkanı Namoğlu: 'VAR arızası durumunda maçın tekrarı gerekmiyor'

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Komitesi Başkanı Yusuf Namoğlu NTV'de katıldığı programda açıklamalarda bulundu.

MHK Başkanı Namoğlu: 'VAR arızası durumunda maçın tekrarı gerekmiyor'

Yusuf Namoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Fenerbahçe - Başakşehir maçında VAR'da yaşanan 5 dakika 40 saniyelik kesintiyle ilgili olarak, 'Teknik bir arıza. Güç isteyen bir sistem. VAR odasına sesle birlikte görüntülerde gelmedi. Sahayla bütün irtibatları koptu. Şansızlık o sürede VAR'a müracaat edilmesi gereken bir pozisyon meydana geldi. Geçen hafta server'dan kaynaklanan bir sorun olmuştu ancak o maçta arıza süresinde VAR ihtiyaç olmamıştı. VAR odasına normal maç yayını da gelmedi. Tamamen kararmış durumda. Bu sadece biz de yaşanan bir durum değil. Biz de olduğu gibi Almanya'da geçen sezon 4 kez olmuş, İtalya'da bu sezon 3 kez meydana gelmiş. Almanya'da merkezden bizim gibi yapılıyor. İspanya'da 1 kez, Fransa'da 2 kez olmuş. Bu teknik aksamalar her yerde olabiliyor. VAR; İtalya'da stadın içindeki odalardan yapılıyor. Orada hakemlerle birlikte stada VAR izleme ekipleri gidiyor" şeklinde konuştu.

Maçın tekrarı gerekmiyor

'IFAB'ın protokolü dışında davranma hiçbir yerde yok. Bunu değiştirme imkanı yok. Oyun kuralları kitabında da böyle bir şey yok. Devre dışı kaldığında hakem maçı yönetir. IFAB bu tip olayların olabileceğini öngörüyor. Burada IFAB protokolü dışına çıkılmıyor. VAR'daki teknik arızalar maçın tekrar edilmesini gerektirmez diye ifade ediliyor IFAB'da. VAR'ın karşılaşma sırasında devre dışı kaldığı durumda maçın tekrar edilmesi gerekmez şeklinde oyun kuralları kitabına girmiş durumda. Maçın içerisinde VAR devre dışı kalırsa maçın hakeminin kararı söz konusudur.!

"Hakemlerin VAR uyarısına direndiği şeklinde yorumlar gerçek değil. Arkadaşların hiçbir zaman VAR'ı izlemeye gitmem gibi bir durumu olmadı. İzlediğinde karar değiştirmeme gibi durumu olmadı. Bu şekilde eleştirilen arkadaşlar bu hafta hem VAR'dan izlediler hem de karar değiştirdiler. Hakemlerin böyle bir düşüncesi yok"

"VAR sistemi henüz anlaşılamadı"

"VAR odasındaki hakem maç yönetmiyor. Adı gibi yardımcı hakem. Nasıl yardım ediyor? Sahadaki pozisyonu hakeme izleme imkanı sunuyor. VAR'da hakeme kesin yargı sunmuyor. VAR sistemini henüz kimse algılayamadı. Protokolü iyi bilmek gerekir. Her türlü kararı hakem verir. VAR hakemi kıdemi küçük olsa da önemli olan burada doğru refleksi sunabilecek arkadaşlarımızın olması."

Trabzonsporlu Djaniny: Gelecek teklifler değerlendirilebilir
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber