Geri Dön

Mourinho, Carlos'a Sivas için ne dedi?

Brezilyalı genç teknik adam Roberto Carlos, Sivasspor'a gelmesinde en büyük etkenin Chelsea Teknik Direktörü Jose Mourinho olduğunu vurguladı.

Mourinho, Carlos'a Sivas için ne dedi?

Futbolun dünyada sayılı yıldızları arasında yer alan, kariyerini noktaladıktan sonra ilk teknik direktörlük deneyimini Sivasspor'da yaşayacak olan Roberto Carlos, kararı hakkında konuştu. Genç teknik adam, futboldan, yaşamına, Türkiye'den Sivas'a kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

ÜÇ TEKLİFİ GERİ ÇEVİRDİM

- Herkesin merak ettiği bir konu Sivasspor'un teklifini kabul etmeniz. Bize bu süreci anlatır mısınız?
Anzhi'de aktif futbol yaşamımı noktaladıktan sonra, teknik direktör Guus Hiddink'in yardımcılığını yapıyordum. Ardından, 'Acaba ben de teknik direktörlük yapmaya başlamalı mıyım?' derken, Sivasspor'un teklifi geldi. Ben de tereddütsüz kabul ettim.

- Teklifi kabul etmenizde Türkiye'nin rolü nedir?
Türkiye çok modern bir kültüre sahip. İnsanlar son derece eğitimli. Fenerbahçe'de oynadığım dönemde bu ülkede çok şey öğrendim. Türkiye, futbol anlamında da hayat anlamında da bana çok şey kattı. Ancak Türkiye'de beni en çok etkileyen nokta insanların futbola olan aşkı. Samimi söylüyorum, ülkenizdeki futbol aşkı benim ülkemdekinden çok çok üstün.

- Sivasspor'da hedefiniz nedir?
Ben oyunculuk anlamında tüm başarıları kazandım. Artık bu başarıları teknik adam olarak da yaşamak istiyorum. Sivas'ta bunu gerçekleştireceğime inanıyorum. Sivas dışında üç tane farklı ülkenin üç önemli takımından teklif geldi. Ama bunları geri çevirdim. Anzhi'de futbolculuk, sportif direktörlük ve yardımcı antrenörlük yaptım. Bana göre başarılı da oldum. Artık futboldaki bilgi birikimimi saha içerisine aktarmak istiyorum.

- Örnek aldığınız teknik adamlar kimler?
Hepsi diyebilirim. Wanderley Luxemburgo, Vicente Del Bosque, Fabio Capello, Hiddink. Ama teknik direktörlüğü tercih etmemde en büyük destekçim Jose Mourinho oldu. Benim kafamda bir süre daha Hiddink'in yardımcı antrenörü olmak vardı. Ama Mourinho beni cesaretlendirdi ve 'Sen artık teknik direktör olmalısın. Sende bunu başaracak kapasite var' dedi.

"MOURINHO, BANA 'GİT' DEDİ"

- Sivas'ın teklifini Mourinho ile de paylaştınız mı?
Elbette. Mourinho, Türkiye'yi çok seviyor. Bana, 'Mutlaka git. Sen zaten o ülkeyi biliyorsun, orada da çok seviliyorsun. Sivasspor teknik adamlığa başlaman için doğru bir tercih olur. Tekliflerini kabul et" diye konuştu.

ARDA TÜRKİYE'NİN 1 NUMARASI

- F.Bahçe, şike yaptığı iddiasıyla UEFA'da Tahkim Kurulu'nda. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?
İnsanlar zor zamanlar geçirirken bir şeyler söylemek son derece zordur. Fenerbahçe'ye adaletsiz davranılmamasını ve haksız bir ceza almamasını diliyorum. Orada başkanından, futbolcusuna kadar hepsi çok sevdiğim yakın dostlarım. Onlarla çok güzel zaman geçirdim. Umarım bunu bir an önce atlatırlar.

- Türkiye'de en iyi futbolcu sizce kim?
Tartışmasız Arda Turan. Atletico Madrid'de performansını çok iyi arttırdı. Bunun yanı sıra Fenerbahçe'den eski takım arkadaşlarım Volkan Demirel ve Gökhan Gönül'ün de Türkiye'nin en iyi futbolcuları arasında olduklarını düşünüyorum. Fenerbahçeli Salih Uçan da gelecek vaat eden, yetenekli bir isim.

- Son günlerde yabancı tartışması Türkiye'de bir numaralı gündem maddesi. Sizin fikriniz nedir?
Ben yabancı sayısının en az 7-8 olması gerektiğini düşünüyorum. Avrupa Kupaları'nda mücadele verirken, rakipleriyle eşit şartlarda yarışabilmeleri için yabancı sayısı düşmemeli. Avrupa Birliği statüsündeki oyuncular Türkiye'de yerli statüsünde oynayabilmeli. Çünkü seyirci stada yıldız futbolcuları izlemek için gider. Yabancı sayısı artsa bile bu durum yerli oyuncuları etkilemez. Mesela şu anda Sivasspor altyapısında A Milli Takımı'nda oynayabilecek dört oyuncum var. Bunlardan ikisi Murat ve İbrahim.

SİVASLISIN, BANA KANGAL BULURSUN

- İstanbul'un renkli yaşamının ardından Sivas zor olmayacak mı?
Sivas-İstanbul sadece bir saat (Gülüyor)

- Sivas'ı nasıl buldunuz?
Ufak, şirin bir şehir. İnsanlar mutlu, cana yakın ve çok yardımsever. Müslümanlığı içten yaşayan bir toplum.

- Peki ya soğuğu?
Sen Rusya'yı görsen. Sivas yanında Brezilya gibi kalır. Aman Tanrım. Böyle bir soğuk olamaz. Sıcaklık eksi 35-40'a düşüyordu. O yüzden Sivas'taki soğuk vız gelir.

- Sivas'ın Kangal köpeği çok meşhur. Alacak mısınız?
Ne kadar akıllı ve sadık olduklarını duydum. Kocaman, heybetliler. Hayvanlar can yoldaşı, onları çok severim. Sen Sivaslısın, bana bir tane bulursan seve seve beslerim (Sözünü verdik).

(Sabah)

TFF Başkanı Nihat Özdemir: "Ligin ikinci yarısında uygulanmak üzere 14 yabancı sayısını 16'ya çıkarma kararı aldık."YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet