Geri Dön

Musa Aydın'dan Taha Akgül'e destek!

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Dünya Güreş Şampiyonası'nda madalya elde edemeyen milli sporcu Taha Akgül'ün elenmesini "yol kazası" olarak değerlendirdi.

Musa Aydın'dan Taha Akgül'e destek!

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Dünya Güreş Şampiyonası'nda madalya elde edemeyen milli sporcu Taha Akgül'ün elenmesini "yol kazası" olarak değerlendirdi.

Musa Aydın, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen şampiyonayla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Serbestte dört sıklette en az üç final beklediklerini ancak bunun gerçekleşmediğini kaydeden Aydın, "Biz göreve geldiğimiz günden bu yana Avrupa, dünya şampiyonalarında ve hatta olimpiyatlarda büyük başarılar aldık. Buradaki duruma baktığımızda büyük başarıların bazen rehavet getirdiğini gördük." diye konuştu.

Turnuvada alınan sonuçlara "yol kazası" olarak baktıklarını ve bunlardan ders çıkaracaklarını kaydeden Aydın, "Aslında biz bu sonuçlara yol kazası olarak bakıyoruz, bazen yol kazalarının, yenilgilerin olması bizim buradan ders çıkarmamız, geleceğe daha emin adımlarla hazırlanmamız gerektiğini ortaya koyar. Hem sporcularımız hem teknik ekibimiz hem de bizler çok büyük dersler çıkarttık. Eksiklerimizi gördük, inşallah dönüşte bu eksiklikleri gidererek olimpiyatlar için bir yol haritası çizeceğiz. Amacımız 2020 Tokyo'da ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek.'' şeklinde görüş belirtti.

Şampiyonada erkekler serbest stil 125 kiloda Türkiye'yi temsil eden son olimpiyat şampiyonu Taha Akgül'ün çeyrek finalde elenmesini de değerlendiren Aydın, "Taha Akgül'ün olimpiyatlara en iyi şekilde hazırlanıp yine şampiyon olacağına inanıyorum. Taha serbestte Türk güreşinin lokomotifi." ifadelerini kullandı.

Aydın, bugünden itibaren mindere çıkacak kadın güreşçilerden de beklentilerinin büyük olduğuna, milli takımda Evin Demirhan, Elif Jale Yeşilırmak, Buse Tosun ve Yasemin Adar gibi Avrupa'da, dünyada derece almış sporcuların bulunduğuna dikkati çekti.

Başkan Aydın, "Kadın milli takımımızdan da madalyalar, şampiyonluklar bekliyoruz. Bu arada Evin Demirhan'ın menisküs sakatlığı var. Buraya gelmeden bir tedavi gördü, burada görüşecek ama dönüşte ameliyat olacak. Her şeye rağmen kadınlarda da şampiyonluklar bekliyoruz." diye konuştu.

Mindere en son grekoromen milli takımımızın çıkacağını hatırlatan başkan Aydın "Grekoromen takımımızdan da şampiyonluklar bekliyoruz. Rıza Kayaalp, Metehan Başar, Ekrem Öztürk gibi isimler dünya şampiyonluğuna yakın isimler. Hepsine başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Son yıllarda Rus güreşçilerin dünyanın dört bir yanına dağıldığına ve serbest stilde rekabetin arttığına değinen Aydın, "Serbest stil artık eskisi gibi değil. Çok etkili olan Rus güreşçiler Avrupa'da birçok ülke takımında karşımıza çıkıyor. Bu da serbest stilde rekabeti artırdı. Bizler de çalışmalarımızı buna göre yapacağız. İnşallah başarılı olacağız." şeklinde görüş belirtti.

Hamza Yerlikaya'nın Taha Akgül'e güveni tam

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, olimpiyat şampiyonu Taha Akgül'ün Dünya Güreş Şampiyonası'nda talihsizlik yaşadığını belirtip, "Aslan yattığı yerden hızlı bir şekilde kalkacaktır." dedi.

Yerlikaya, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Milli takımın şampiyonada birçok madalya kazanacağını umduğunu kaydeden Yerlikaya, "Bir önceki Dünya Şampiyonası'ndan daha bol madalyalı bir şampiyona geçiririz diye temenni ediyoruz. Son zamanlarda amatör sporlarda, branşlarda iyi bir ivme yakaladık. Bunu biraz daha yukarılara taşımak için elimizden geleni yapıyoruz. Biz organizasyonları yerinde takip ederek sporcularımızın ihtiyaçlarını, dertlerini görüp ona göre de tedbirlerimizi alacağız." diye konuştu.

Dünya Güreş Şampiyonası'nda serbest stil 125 kiloda Türkiye'yi temsil eden son olimpiyat şampiyonu Taha Akgül'ün çeyrek finalde elenmesini değerlendiren Yerlikaya, milli sporcunun müsabakaya çıktığı minderde teknik arıza yaşandığını hatırlattı.

Yerlikaya, "Skorbordlarda çıkan arıza dolayısıyla 15-20 dakika bekletilmiş. Sporcumuz o sırada beklemiş ve teri geri çekiyor, yapışıyor. Bu tür olaylar yaşanabilir. Bu sonuç Taha'nın bundan sonra başarısız olacağı anlamına gelmez. Profesyonelce davranılması ve hazırlık yapılması gerekiyor. Bu şampiyona bitti ama bugünden sonra sanki bugüne kadar hiç başarılı ya da başarısız olunmamış gibi hazırlanıp yola devam edilmesi gerekiyor. Aslan yattığı yerden hızlı bir şekilde kalkacaktır." yorumunu yaptı.

Marius Sumudica: Buraya küme düşme mücadelesi vermeye gelmedim
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber