Geri Dön

Osman Zeki Korkmaz, Süper Lig'de şampiyonluk favorisini açıkladı

TFF 1. Lig ekiplerinden İstanbulspor’un Teknik Direktörü Osman Zeki Korkmaz, Skorer’den Nergis Aşkın’a özel açıklamalarda bulundu. Hedefinin Avrupa'da bir takım çalıştırmak olduğunu vurgulayan 39 yaşındaki teknik adam, "Trabzonspor eleştiriliyor iyi futbol oynamadı diye bazı maçlarda. Aslında çok baskın bir futbol oynamadan da kazanabilirler. Ki bu aslında bir şampiyonluk göstergesidir" dedi.

NERGİS AŞKIN/SKORER ÖZEL

Geçen yıl Süper Lig'e çıkmanın eşiğinden dönen bu sezon ise TFF 1. Lig'de 13 hafta sonunda 20 puanla 6. sırada yer alan İstanbulspor'da teknik direktör Osman Zeki Korkmaz gündemle ilgili birçok konuda Skorer'e açıklama yaptı.   

İstanbul ekibinde 3. hafta göreve başlayan 39 yaşındaki teknik adam, "Geldiğimizde 3. maç haftası öncesiydi. Takım bizden önce 2 maç yapmıştı, transfer sezonu devam ediyordu aslında. Bir takımı dışarıdan izlemek ayrı, içeride futbolcuların asıl limitlerini görmek ayrı bir hikaye çıkarıyor karşınıza. Biz bu takımın potansiyelini gördükten sonra aslında uzun zamandır kafamızda şekillendirdiğimiz oyun formasyonunu burada gerçekleştirebileceğimizi gördük. Radikal değişikliklere ihtiyaç olmadığını yönetime bildirdik. Teknik adamlar sürekli bir takım oluşturmaktan, transfer yapmaktan şikayet ederler ama özellikle ligimizde oyuncuların birbirinden çok dramatik şekilde bir farklılıkları yok. Eğer düzgün bir oyun formasyonu, oyuncu profiline uygun bir strateji belirlerseniz, bence teknik adam farkını ortaya koymanız gerekiyor, özellikle bizim gibi genç teknik adamlar için. Biz de bunu ortaya koyabileceğimiz için İstanbulspor’u tercih ettik. Kadro ile çok fazla oynamadan istediğimiz oyunu oynamaya başladık. Biz şu an içinde bulunduğumuz süreçten mutluyuz. Devam eden bir süreç var. Şu ana kadar gelişim seviyesinden çok memnunuz. Daha da geliştirebileceğimizi görüyoruz" dedi.

'İstanbulspor Türk futbolunda pek çok şeyin öncüsü olacak'

Genç oyunculara verdiği şanslarla öne çıkan Korkmaz, bu oyuncuların önemine dikkat çekerek şöyle devam etti: "Yeni nesil İstanbulspor biraz da oyun formasyonu ile alakalı. Çünkü TFF 1. Lig’de alışılagelmiş bir oyun formatı vardır. 2.bölgede ya da kendi yarı sahasında bekleyerek, önce gol yememeyi daha sonra sahip olunan atletik oyuncularla hızlı hücumlar geliştirmeyi düşünürler. Biz de aslında bu zamana kadar teknik heyetteki arkadaşlarımla beraber üzerinde düşündüğümüz bir oyun formatı tercih ettik. Daha çok önde baskı yapıyoruz. 3. bölgede baskı yaparak kazandığımız topu çok hızlı bir şekilde hücumu sonlandırarak oynamaya çalışıyoruz. Yeni nesil İstanbulspor sadece oyuncu değişimi ile alakalı bir şey değil. Aslında oyun mantalitesinin köklüce değişmesini anlatan bir slogan. Yeni nesil İstanbulspor uzun vadede Türk futbolunda da pek çok şeyin öncüsü olacak."

"Talihsiz bir andı"

Menemenspor ile oynadıkları mücadelenin ardından "Maçı talihsiz bir kararla kazandık" şeklinde açıklama yapan Osman Zeki Korkmaz konuyla ilgili olarak "‘O olay maçında 90 artı 2.dakikasında oldu, sonra maç bitti. Maç bitmesine yakın İbrahim Yılmaz kenardan geldi, hocam galiba ofsayt dedi. Ben hemen içeri girdim, kontrol ettiğim zaman bariz ofsayttı. Talihsiz karar dememin sebebi şu, bu kadar büyük bir hatayı hakem arkadaş yapmak istemezdi. Onun adına da bir talihsizlik oldu açıkçası. Buna hata diyemiyorum, talihsiz bir andı. Bundan önceki maçlarda yine talihsiz kararlarla canımızın çok yandığı oldu ama bunları dile getirmek istemedik. Bizim odak noktamızda kendi oyunumuzu geliştirmek vardı. Bu kadar talihsiz bir şeyi görüp dillendirmesek içimize sinmeyecekti. Bunun futbolumuzda bir milat olması için gereken bir şeydi. Yeni nesil antrenörler olarak buna öncülük etmek istedik" ifadelerini kullandı.

"TFF 1. Lig'e yüzde yüz VAR sistemi gerekiyor"

TFF 1.Lig’de VAR sisteminin olmaması hakkında ise genç teknik adam şunları söyledi: "Bizim ligimiz en üst iki ligden bir tanesi profesyonel anlamda ve Süper Lig’e göre daha çok yerli oyuncu var. Aslında şöyle düşünmemiz lazım bir üst ligi besleyen havuz bu ligdeyse eğer buradaki hakem ve Var seçeneğinin de aynı seviyede olması lazım. Yüzde yüz VAR sistemi gerekiyor. Çünkü bir çok maçta olumlu olumsuz şeyler yaşıyoruz. Sonuca yansıyan şeyler yaşıyoruz."

"Akdeniz milletiyiz, sabırsızlık var"

Osman Zeki Korkmaz, Türkiye’de teknik direktör olmak ile ilgili "Biraz sabırsızız. Akdeniz milletiyiz, sabırsızlık var. Hemen sonuç istiyoruz. Sonuç odaklı yaşıyoruz. Bir teknik adam da süreç tarif etmeli. Nereden başlayıp küçük molalarla nereye gidebileceğini iyi anlatmalı aslında. Bu anlamda teknik heyetler yönetimleri ikna etmeli. Sadece teknik adamlar değil zaman zaman yönetimler de çok sık değişiyor. Süreç tarif etmeyi geliştirmemiz gerekiyor. Yeni nesil teknik adamlardan pek çoğu ile birlikte çalışmadığım için teknik anlamda değerlendirmem doğru olmaz ama benim hissettiğim zaman değişiyor, toplumlar değişiyor, nesil değişiyor bu kaçınılmaz bir şey. Buna ayak uydurmak ve bununla anlaşmak zorundayız. Nesiller değişiyorsa kendimizi anlatmaktan ziyade biz onları anlamalıyız. Yeni nesil teknik adamların yaptığı en doğru şey doğru iletişim kurmak. Yeni nesil futbolcuların aradığı iletişimi kuruyor teknik adamlar" şeklinde konuştu.

Trabzonspor yorumu

Süper Lig'de açık ara liderlik koltuğunda oturan Trabzonspor'la ilgili görüş belirten sarı-siyahlı takımın teknik patronu, "Ortalamaya doğru regresyon diye bir tabir vardır. Trabzonspor şu an çok iyi gidiyor, ortalara doğru bir çekilme yaşayacaktır. Trabzonspor’un en büyük avantajı sahip olduğu farklı oyuncu profilleri, kendi profillerinin en iyileri. Bakasetas var, rakip çok iyi savunma yapıyor diye düşünürken uzaktan bir gol atabilir. N’Wakaeme var, bir anda birkaç kişiyi çalımlayarak sorunu çözebilir. Hamsik bir anda bitirici bir pas atarak oyunu çözebilir. Cornelius çok kuvvetli bir forvet oyuncusu. Bir çok enstrüman var. Trabzonspor eleştiriliyor iyi futbol oynamadı diye bazı maçlarda. Aslında çok baskın bir futbol oynamadan da kazanabilirler. Ki bu aslında bir şampiyonluk göstergesidir" dedi.

'Avrupa'ya gitmek istiyorum'

Osman Zeki Korkmaz gelecekteki hedefinin Avrupa’da bir takım çalıştırmak olduğu vurgulayıp sözlerini şöyle tamamladı: ‘Finaldeki hedefim Avrupa’da bir takım çalıştırmak bir Türk teknik adam olarak. Bunun öncesinde İstanbulspor ile başlattığımız süreçte, İstanbulspor’u en iyi noktaya getirmek. Sonrasında ligimizde üst düzey bir takım çalıştırmak, milli takım olabilir hatta özellikle A Milli Takım. Çünkü bir oyun kurgusu, kültürü oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum. bu şekilde hazırlık yapıyoruz. Sonrasında Avrupa’ya gitmek istiyorum."

 

Osman Zeki Korkmaz, Süper Ligde şampiyonluk favorisini açıkladı

 

Ali Tandoğan Skorer'e konuştu! "Futbolcular Sergen Yalçın'a karşı tavır aldılar"
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber