Geri Dön

Özbek’ten tapu şovu

Türk Telekom’un tapusunu aldıklarını söyleyen Dursun Özbek öz eleştiri yaptı, “Futbolda çok başarılı olduğumuzu söyleyemem. Yanlışlarımız değil ama hatalarımız oldu” dedi, hiçbir zaman pes etmeyeceğini dile getirdi.

Özbek’ten tapu şovu

NEVZAT DİNDAR

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, hiçbir zaman pes etmeyeceğini söylerken, Galatasaray’a kazandırdıkları konusunda şov yaptı. Özbek, stadın intifa hakkını temsil eden tapuyu üyelere gösterirken, Kemerburgaz’da yapılacak tesisler ve Riva’da kurulacak kentin temsili fotoğrafları da üyelere sunuldu.

Özbek’ten tapu şovu

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılan Olağan Mali ve İdari Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan Dursun Özbek’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

-Elbette hizmette yorulanlar olacaktır ama hiçbir zaman pes etmeyeceğim ve Galatasaray’a hizmette hiçbir zaman geri durmayacağım.

-Ekranda gördüğünüz, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’nın tapusudur. Bir gün önce aldık. Bu genel kurula yetişmesi için büyük çaba sarf ettim. Büyük mutluluk yaşıyorum. Bu tapu stadın bize ait olduğunun tescilidir.

-Kulübün geliri 559,8 milyon lira, gideri ise 549,3 milyon lira... O zaman bu kadar zarar nereden geliyor? Bu zararı ortaya çıkaran, 27,4 milyon lira vergi cezası ve 154,2 milyon lira finansal giderler...

- 300 milyon lira seviyesindeki vergi cezasının, uzlaşma yoluna gidilerek, 72 ay vadeyle 27,4 milyon liraya çektik.

-Riva arazisi üzerindeki ipotekin de kaldırılması gerekiyordu. İpoteğin sahibi olan kurumla konuştuk. Bir mutabakat sağlandı. Bunun için de 300-350 milyon lira lazımdı.

- Emlak Konut’tan, ileriye dönük gelirlerimizden ön ödeme istedik ve 342 milyon liralık bir fon oluşturduk. Bu rakamın 330 milyonunu banka borçlarına yatırdık. Bu şekilde ipoteği kaldırdık ve bazı temlikleri de açığa çıkardık.

-Futbolda çok başarılı olduğumuzu söyleyemem. Yanlışlarımız değil ama hatalarımız oldu. Bugün artık ileriye dönük bir futbol sistemi kurmak için hareket edeceğiz. Galatasaray’a yakışır bir yönetim sergileyeceğimizi göreceksiniz.

-Kemerburgaz Metin Oktay Tesisleri, en değer verdiğim projelerimizden biri bu... Türk Telekom Arena’ya 8 dakika mesafede, orman içi muhteşem bir araziyi Milli Emlak’tan alıyoruz.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Maliye Bakanımız ve Spor Bakanımız taleplerimizin hiçbirini geri çevirmediler. Destek için bu araziyi bize veriyorlar. Bu çok önemli…

Yönetim ibra oldu

Galatasaray’ın yıllık olağan genel kurulunda, Dursun Özbek yönetiminin 2016 yılı faaliyetleri, mali ve idari yönden ibra edildi. Bunun sonrasında kürsüye gelen Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Bir yılın ardından hesaplarımızı verdik. Bana gösterdiğiniz teveccühe ve güvene sonsuz teşekkür ediyorum. Çok mutluyum. Yaşasın Galatasaray” ifadelerini kullandı. Yorgunluktan tansiyon sorunu yaşayan Özbek, kongre sonrasında başka konuşma yapmadı.
Bu arada derneğin 2017 yılı bütçesi de, 129 milyon 370 bin 112 lira gelir, 156 milyon 693 bin 558 lira gider olarak oy çokluğuyla onaylandı.

Borç 1.8 milyar TL
Galatasaray Kulübü ve bağlı ortaklıklarının 31 Aralık 2016 itibarıyla net borcunun 1 milyar 830 milyon 597 bin 716 lira olduğu açıklandı.
Sarı-kırmızılıların alacaklarının 641 milyon 386 bin 45 lira olduğu belirtilirken, konsolide borç-alacak farkının ise 1 milyar 189 milyon 211 bin 671 lira olduğu aktarıldı. Galatasaray’ın geçen yılki borç-alacak farkı, 963 milyon 473 bin 160 lira olarak gerçekleşmişti.
Aysal: Yokum
Galatasaray eski Başkanı Ünal Aysal, yeniden başkanlık yapmak gibi bir planlamasının olmadığını söyledi. Mevcut yönetimin bir yıl daha görev süresi bulunduğunu hatırlatan Aysal, “Başkanlık konusundaki sorulara cevap vermek için biraz erken ama samimiyetle söylemeliyim, benim böyle bir planlamam yok. Galatasaray’ın ihtiyacı olduğu vakit biz eski başkanlar olarak her zaman yardıma koşarız. Ancak bugün gündemde olan bir şey değil” dedi.
Aysal, Riva ve Florya ile ilgili projelerin kendi dönemlerinde başladığını dile getirerek, “Riva ve Florya projeleri bizim zamanımızda böyle kurgulanmamıştı” diye konuştu.
Albayrak’tan adaylık sinyali
Cim-Bom’un eski yöneticilerinden Abdurrahim Albayrak, 2018’deki seçimlerde aday olacağını açıkladı.
Albayrak, “Galatasaray’ın mevcut bir başkanı var. Bana konuşmak yakışmaz. Fakat herkes bilsin ki, Galatasaray bir gecede başkan çıkarmıştır; Duygun Yarsuvat... Bana Galatasaray’ın ihtiyacı olduğunu söylediğinde koşa koşa geldim ama sağlık sorunlarım nedeniyle ayrıldım. Erken konuşmak istemiyorum ama 2018 için bayağı iddialıyım” diye konuştu
Beşiktaş ile vurdu
Genel kuruldaki konuşmasıyla en çok alkış alan isim olan İlker Canalp, yönetimi “Beşiktaş” ile vurdu. Galatasaray’ın kadrosunun 31 milyon 525 bin euro, siyah-beyazlıların ise 21 milyon 850 bin euro maliyette olduğunu dile getiren Canalp, “Kadrolar tanıdık geldi mi? Bizim az ilerimizde antrenman yapıyor bu takım. Bizde puslu hava var, Beşiktaş’ta hep güneş” diyerek eleştirdi.
Muslera’ya kongre üyeliği
Üyelerinden Zafer Şener, Fernando Muslera’nın kulüp üyesi yapılmasını teklif etti. Şener, “Muslera gibi adam gibi adam, karakterli futbolcu gelmedi. Gelin bu çocuğu kongre üyesi yapalım arkadaşlar” dedi.
Hep birlikte İzmir Marşı
Galatasaray’ın genel kurulu İstiklal Marşı ile açılırken, bunun hemen sonrasında bir grup sarı-kırmızılı üye “İzmir Marşı” söylemeye başladı. Bunun sonrasında salondakiler hep birlikte marşa eşlik ederken, bazılarının da alkışladığı görüldü.
Çifte kutlama
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, ibra edilmenin mutluluğunu doğum günü kutlamasıyla birleştirdi. Özbek, yaklaşık 11 saat süren kongrenin ardından GSYİAD tarafından kendisi için düzenlenen doğum günü yemeğine katıldı. Başkan Özbek, Borsa Restaurant’ta 68. yaşgününü kutladı.

Real Madrid ilk kez tam kadro antrenman yaptı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber