Geri Dön

Paralimpik Oyunlar Nelerdir? Paralimpik Yaz Ve Kış Sporlarının İsimleri

Sporcuların olimpiyatlarda hünerlerini sergilemiş olduğu paralimpik oyunlar büyük ilgi görmektedirler. Paralimpik oyunları izlemesi son derecede keyifli ve sporcuların yoğun efor sarfettiği olimpiyat oyunlarından oluşmaktadır. Olimpiyatlarda paralimpik oyunlarını izlemek isteyenler merakla paralimpik oyunlarının başlamasını beklemektedirler. Peki paralimpik oyunları nelerdir? Paralimpik yaz ve kış sporlarının isimleri nelerdir? İşte paralimpik oyunlar ile ilgili tüm detaylar.

Paralimpik Oyunlar Nelerdir? Paralimpik Yaz Ve Kış Sporlarının İsimleri


Paralimpik oyunları hem yaz hem de kış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Paralimpik oyunları olimpiyatlarda en çok rağbet gören oyunlar arasındadır.

Paralimpik Oyunlar Nelerdir?

1) Bisiklet: İlk olarak 1868 yılında yapılmış bir spordur. En ünlü paralimpik oyunlarının başında bisiklet gelmektedir. Bisiklet yoğun efor sarfettiren bir paralimpik oyundur. Aynı zamanda bu spor için uluslararası bisiklet birliği de bulunmaktadır.

2) Buz Hokeyi: Takım eşliğinde yapılan paralimpik oyunlardan bir tanesidir. Buz hokeyinde iki tane takım bulunmaktadır. Bu spor dalında Kanada ve Rusya önde gelen ülkelerdendir. Buz hokeyi en heyecanlı paralimpik oyunları arasındadır.

3) Tekerlekli Sandalye Basketbolu: Tekerlekli sandalye basketbolu engelli paralimpik oyunlardan bir tanesidir. Basketbolun temel kuralları bu sporda da uygulanmaktadır. Engelliler için uyarlanmış olan kuralları yer almaktadır. Dünya genelinde tekerlekli sandalye basketbolu büyük ilgi görmektedir.

4) Biatlon: Kayaklı koşu olarak bilinen biatlon en heyecan verici paralimpik oyunları listesindedir. Bireysel sprint ya da takım eşliğinde yapılmaktadır. Biatlon İskandinavya ülkelerinde oldukça fazla yaygındır.

Paralimpik Yaz ve Kış Sporlarının İsimleri

Paralimpik oyunlarının kış isimleri şu şekildedir;
- Buz Hokeyi
- Tekerlekli Sandalye Körling
- Biatlon

Paralimpik oyunlarının yaz isimleri ise şu şekildedir,
- Judo
- Bisiklet
- Futbol
- Okçuluk
- Atletizm
- Atıcılık
- Ağırlık kaldırma
- Yüzme
- Yelken
- Goalball
- Futbol
- Voleybol
- Binicilik

 

Fatih Terim ve Feghouli'nin çocukları maç sabahı bir arada

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet