Geri Dön

Potada yeni dönem

TBF CEO’su Ömer Onan’ın kısa süre önce Milliyet’ten duyurduğu ‘Yeni sezondan itibaren mali kriterleri yürürlüğe sokacağız’ açıklaması dün resmiyet kazandı, Lig Kurulu toplantısından çok önemli kararlar çıktı.

Potada yeni dönem

Türkiye Basketbol Federasyonu, dün gerçekleştirilen Lig Kurulu toplantısında önümüzdeki sezondan itibaren Süper Lig ekipleri için getirilecek mali kriterleri kulüplerle paylaştı.

Uzun süredir kulüp temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda kararlaştırılan kriterler için 2019-2020 sezonu kulüplerin adaptasyon dönemi olarak kabul edilecek ve kademeli olarak mali disiplin hayata geçirilecek. Böylelikle ligin marka değerinin korunması ve geliştirilmesi konusunda çok önemli adımlar atılacak.

28 Eylül’de başlayacağı açıklanan Süper Lig için katılım başvuruları dijital ortamdan gerçekleştirilecek ve lige alt liglerden katılma hakkı elde eden ekipler, teminat mektubu sunmak zorunda olacak. 5 yıl sonra ya da ligden düşmeleri durumunda teminatları iade edilecek.

Sezon içinda yapılacak denetimler sonrasında son iki yılın bütçeleri ve bir sonraki sezonun bütçesi paylaşılacak. Temmuz denetimi sonunda kulüpler gelirlerinin yüzde 60’ını garanti edecek. İlk 2 yıl için yüzde 20’ye, üçüncü yıl yüzde 10’a kadar sapmalar için yaptırım uygulanmayacak. Ancak 2. sezon 12, 3. sezon ise 14 milyon TL gelir gösterme zorunluluğu bulunacak. Oyuncu giderleri (menajer ücretleri dahil) toplam giderlerin ilk yıl 75, ikinci yıl yüzde 70, üçüncü yıl 65’inden fazla olamayacak.

Yeni kararlar sonunda çok tartışılan bir konu da karara bağlandı, yabancı oyunculara tanınan transfer hakkı, yerli oyunculara da tanındı. Parasını alamayan Türk oyuncular yabancılar gibi 27. haftaya kadar transfer yapabilecek. Oyuncu menajerleri için TBF tek tip sözleşmesinde imza yeri açılacak.

Hailey Rae Ostrom günlük golf kıyafetlerini tanıttı!YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet