Geri Dön

Red Bull Half Court'ta ilk durak Mersin

Sokak kültürü ile basketbolu buluşturan Red Bull Half Court 3x3 basketbol turnuvası amatör basketbolcuların hünerlerini özgürce sergilemesi için geri döndü. Dünyanın en iyi amatör sokak basketbolcularının mücadele edeceği dev turnuvanın Türkiye ayağında ilk eleme heyecanı 21 Mayıs Cumartesi günü Mersin’de yaşanacak.

Red Bull Half Court'ta ilk durak Mersin

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük sokak basketbol turnuvalarından biri olan Red Bull Half Court 3x3 basketbol turnuvası heyecanı tüm ülkeyi saracak. ABD’de doğan ve tüm dünyaya yayılan yarı sahada 3’er kişilik iki takımın oynadığı Half Court basketbol turnuvasına katılacak sporcular rakiplerini eleyerek, zirveye çıkmaya çalışacak. Senelerdir Türkiye’de sokak basketbolu heyecanını doruğa çıkaran Half Court’ta finale uzanmak isteyen takımlar 21 Mayıs Cumartesi günü Mersin’deki ilk elemeyi geçmeye çalışacak.

Şampiyonlar İstanbul’da kupalarına uzanacak
2021 yılında düzenlenen Türkiye finaliyle İzmir’i etkisi altına alan Red Bull Half Court’ta erkek takımları Mersin elemesinin ardından 28 Mayıs’ta İzmir’de ve 4 Haziran’da İstanbul’da yapılacak elemelerde yeteneklerini sergileyecek. Elemeleri başarılı şekilde geçen takımlar, 5 Haziran Pazar günü Türkiye Şampiyonu olmak için sahaya çıkacak.

Kadınlar kategorisinde eleme İstanbul’da
Half Court’ta kadın sokak basketbolcuları ise 5 Haziran Pazar günü İstanbul’da yapılacak elemede hünerlerini sergileyecek. Bu elemede rakiplerini geçen kadın basketbolcular 2022 Red Bull Half Court kupasına uzanmak için finale çıkacak. Half Court basketbol turnuvasında Türkiye şampiyonunun belli olacağı final sahası Cins ve Mert Türgen tarafından tasarlanacak. Ünlü tasarımcıların ilham verdiği çizim, final öncesinde kupanın kaldırılacağı sahaya uygulanacak.

Kazanmak için 21 sayıya ulaşan ilk takım olmak gerekiyor
Half Court 3x3 basketbol turnuvasında takımlar, 3 ana ve 1 yedek oyuncudan oluşuyor. Maçlar, 10 dakika ya da 21 sayı üzerinden oynanıyor. 21 sayıya ilk ulaşan ya da 10 dakika sonunda skor avantajına sahip olan takım, maçı kazanıyor. Maç bitiminde iki takımın skorları eşitse, mücadele uzatmaya gidiyor. Uzatmada 2 sayı bulan takım, aynı zamanda maçı da kazanıyor. Dünyanın en iyi amatör sokak basketbolcularının mücadele edeceği Half Court’un diğer 3x3 turnuvalarından büyük bir farkı var. O da turnuvaya katılan takımların sadece maçı kazanmaları değil, aynı zamanda turnuva sonunda toplamda en fazla sayıyı atan takım olmaya çalışması. Böylece bir takım en fazla sayıda maçı kazanmadan da üst tura çıkabiliyor.

Red Bull Half Courtta ilk durak Mersin

Ozan Tufan resmen Hull City'de
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber