Geri Dön

Rio'da yeni heyecan

2016 Rio Paralimpik Oyunları, bu gece Maracana Stadı’nda gerçekleştirilecek açılışla başlıyor. Türkiye de dev organizasyonda madalya arıyor.

Rio'da yeni heyecan

Rio’nun ev sahipliğindeki Yaz Olimpiyatları’nın ardından, bu kez aynı kentte yeni bir heyecan start alıyor. 2016 Rio Paralimpik Oyunları, bu gece Maracana Stadı’nda gerçekleştirilecek açılış seremonisiyle başlayacak. 160 ülkeden 4 bin 148 sporcunun, 23 branşta madalya mücadelesi vereceği dev organizasyon 18 Eylül’de gerçekleştirilecek kapanış töreniyle sona erecek.

Sporcular, okçuluk, atletizm, bocce, durgunsu kano, yol bisikleti, pist bisikleti, binicilik, 5’li futbol, 7’li futbol, golbol, görme engelliler judo, halter, kürek, yelken, atıcılık, oturarak voleybol, yüzme, masa tenisi, triatlon, tekerlekli sandalye basketbol, tekerlekli sandalye eskrim, tekerlekli sandalye tenis ve tekerlekli sandalye ragbi branşlarında yarışacak. Milli takımlarda bedensel engellilerde 49, görme engellilerde 29 ve özel sporcularda da bir kişi ay-yıldızlı bayrak için sahneye çıkacak. Görme engelliler Erkekler Judo Milli Takımı’nda yer alan İbrahim Bölükbaşı mindere çıktığı gün tarihe geçecek, hem olimpiyat hem Paralimpik’te mücadele etmiş olacak. Sporcu, Rio Olimpiyatları’nda da serbest güreşte, 96 kiloda mindere çıkmıştı.

Türkiye’den 79 sporcu

Türkiye’nin 79 sporcusu içerisinde, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu kapsamında masa tenisinde 9, atıcılıkta 8, okçulukta 8, atletizmde 4, halterde 4, yüzmede 3 ve tekerlekli sandalye teniste 1 sporcu Türkiye’yi temsil ederken, 12 kişilik tekerlekli sandalye basketbol takımı da bu kapsamda bulunacak. Görme Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde ise B1 Futbol’dan 8, kadınlar ve erkekler golbol’dan 6’şar, judodan 4 ve atletizmden 5 sporcu mücadele edecek. Özel Sporcular Federsayonu’ndan ise gülle atmada 1 isim sahne alacak.

Dünya Ralli Şampiyonası 18-20 Eylül’de Marmaris’te...YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber