Geri Dön

Şansal Büyüka: Bırakın oynasınlar

Hakemlerde daha az düdük çalma konusunda ciddi bir hamle var. Yeter mi, elbette yetmez ama başlangıç için bu bile iyi... Aman devam... Maksatlı ve planlı baskılara kulaklarınızı tıkayın. Az çalın, çok oynatın

Şansal Büyüka: Bırakın oynasınlar

ŞANSAL BÜYÜKA İLE DOBRA DOBRA

Son haftalarda dikkatimi çekti, yanılıyor muyum diye çevremde küçük bir araştırma da yaptım. Bizim yıllardır, "Oyunu çok kesiyorlar, her şeye faul çalıyorlar" dediğimiz hakemler, sanki son iki-üç haftadır, eskisi kadar düdük çalmıyorlar, eskisi kadar maçları kesmiyorlar, tempoyu, hızı düşürmüyorlar. Mümkün olduğunca oynatmaya çalışıyorlar.
Daha geride kalan hafta takımlarımızın Avrupa kupalarında oynadığı maçları gördük. Bu maçları yöneten Avrupalı hakemler özellikle orta sahada ve ikili mücadelelerde çok bariz olmadıkça faul çalmadılar. İkili temaslarda hep oynattılar.
Bakıyorum aynı görüntü sanki bizim hakemlerde de başladı. Kulüp başkanları, teknik direktörler, medya hakemleri baskı altında tutmasa, belki daha da yürekli maç yönetecekler.
Son hafta Antalya-Trabzon maçında Zorbay Küçük, Beşiktaş-Kayseri maçında, sürekli eleştirdiğimiz ama bu defa hakkını teslim etmek zorunda olduğumuz Ali Şansalan, Malatya-Alanya maçında Yasin Kol, yönettikleri maçları mümkün olduğunca oynatmaya çalıştılar, kolay düdük çalmadılar. Geride bıraktığımız hafta bu anlayışa uymayan tek hakem, Sivas-Galatasaray maçını yöneten Ümit Öztürk oldu. Özellikle ilk yarıda her pozisyonda çaldı.
Oyun sıkça durmazsa, kalite yeterli düzeye gelmese bile, maçın heyecanı, temposu, hızı ve sürekliliği artıyor, ortaya seyir zevki yüksek maçlar çıkıyor, "sahte sakatlar", hakem her pozisyona çalmayınca eskisi kadar yatmıyor.
Süper Lig'in her hafta oynanan 10 maçını da son derece titiz izlemeye çalıştığım için, yanıldığımı düşünmüyorum.
Hakemlerde daha az düdük çalma konusunda ciddi bir hamle var. Yeter mi, elbette yetmez ama başlangıç için bu bile iyi... Aman devam... Maksatlı ve planlı baskılara kulaklarınızı tıkayın. Az çalın, çok oynatın.

Trabzon’un iki tesellisi
- Trabzonspor kaç maçtır sallanıyor ama kalitesi ve oyun gücü ile kazanıyordu. Ancak bu defa karşılarında önce oynatmayan sonra süper oynayan bir Antalyaspor buldular.
- Abdülkadir Ömür’ün yokluğu, Nwakeme’nin hemen sakatlanıp çıkması, hücum gücünü ve gol yaratma becerisini olumsuz etkiledi.
- Trabzonspor orta sahasını ayakta tutan ve sakatlıktan yeni dönen Bakasetas’ın henüz gerçek çizgiyi bulamayışı, oyun kalitesini ciddi anlamda düşürdü.
- Trabzonspor 27 maç sonra yenilmesine rağmen halen iki tesellisi var. Birincisi, yenilgiye rağmen rakiplerinin puan olarak çok çok önündeler. İkincisi, çok iyi oynayan, galibiyeti hak eden, saygı duyulacak bir takıma kaybettiler.

En aklı başında insan bile...
Galatasaray-Fenerbahçe kadın futbol takımlarının, “Kadına şiddet” konusunda farkındalık yaratmak adına oynadıkları maç akşamı değerli dostum Serdar Güzelaydın’ın doğum günü yemeğindeydim. Eski başkan Dursun Özbek’in de oturduğu Galatasaray ağırlıklı bir masadaydık. Galatasaraylı iş insanı Kayhan Çolakel maçtan geldi, “7-0 kaybettik. Kötü oldu. Bizimle dalga geçerler” dedi. Kayhan’a, “Olur mu, bu maçın sonuçtan önce başka mesajları var” dedim.
Ancak masadan kalkmadan, Kayhan haklı çıktı. Fenerbahçe’nin bir dönem TÜSİAD başkanlığı yapan yöneticisi Erol Bilecik‘in “Cincon” ile başlayan ve Galatasaray’la, sonuçla dalga geçen açıklaması geldi.
Bu açıklamaya şaşırdım. Bu yöneticilik nasıl bir iş ki, en aklı başında insanları bile şaşırtıp, yoldan çıkartabiliyor.

Usta ayaklar
- Figuierdo (Gaziantep)
- Zajc (Fenerbahçe)
- Serdar Gürler (Konya)
- Diouf (Hatay)
- Pinares (Altay)
- Guilherme (Konya)
- Batshuayi (Beşiktaş/ 2.golü)
- Mame Thiam (Kayseri/ 2.golü)

En aklı başında insan bile...
Galatasaray-Fenerbahçe kadın futbol takımlarının, “Kadına şiddet” konusunda farkındalık yaratmak adına oynadıkları maç akşamı değerli dostum Serdar Güzelaydın’ın doğum günü yemeğindeydim. Eski başkan Dursun Özbek’in de oturduğu Galatasaray ağırlıklı bir masadaydık. Galatasaraylı iş insanı Kayhan Çolakel maçtan geldi, “7-0 kaybettik. Kötü oldu. Bizimle dalga geçerler” dedi. Kayhan’a, “Olur mu, bu maçın sonuçtan önce başka mesajları var” dedim.
Ancak masadan kalkmadan, Kayhan haklı çıktı. Fenerbahçe’nin bir dönem TÜSİAD başkanlığı yapan yöneticisi Erol Bilecik‘in “Cincon” ile başlayan ve Galatasaray’la, sonuçla dalga geçen açıklaması geldi.
Bu açıklamaya şaşırdım. Bu yöneticilik nasıl bir iş ki, en aklı başında insanları bile şaşırtıp, yoldan çıkartabiliyor.

Eleştiri toplayanlar
- Murat Paluli (Göztepe): Bu kadar kolay penaltı yapılır mı?
- Okan Koçuk (Giresun): O golü nasıl yedin Okan?
- Zeki (Giresun): Taca itirazdan sarı kart, haftaya cezalı... İnanılmaz...
- Malatya stoperleri: Altı gol yerken, çarşıda-pazarda mı dolaşıyordunuz?
- Ramazan (Kayseri): Sakatlanan Onur’un yerine girdi, dublörü bile olamadı.
- Gustavo (Fenerbahçe): Sağa pas-sola pas-geriye pas... Yetti artık...

Alkış alanlar

- Serdar Gürler (Konya): İki gol ve göz kamaştıran futbol...
- Lobjanidze (Hatay): Hızın adı... Maça girdi, oyunu ve sonucu değiştirdi.
- Michalak (Konya): Bir başka uçurtma... Karagümrük savunmasının başı döndü.
- Doğukan (Antalya): Kariyer maçı oynadı.
- Giray Vural (Antalya): Yıllar sonra, gerçek Giray Vural gibi...
- Batshuayi (Beşiktaş): Geç oldu, güç oldu ama sonunda oldu.
- Güven (Beşiktaş): Daha fazlasını hak ediyor.
- Figiueredo (Gaziantep): 45 metreden gol atmak her babayiğidin harcı değil...

Altın kafalar
- Hayrodinoviç (Kasımpaşa)
- Thiam (Kayseri)
- Larin (Beşiktaş)
- Pohjanpalo (Ç.Rize)
- Emre Akbaba (Alanya)
- Babacar (Alanya)

Terim’i de yakarsınız Galatasaray’ı da...
Milliyet’te Nevzat Dindar’ın haberinde okudum. Galatasaray’da bundan sonra TFF ve hakemler ile ilgili Fatih Terim konuşacakmış. Yanlış karar... Fatih Terim’i de yakarsınız, Galatasaray’ı da... Takım, hocasız çıktığı son 3 maçta 2 beraberlik, 1 yenilgi alıp, tam 7 puan kaybetti. Siz halen “Fatih Terim konuşsun” diyorsunuz. Yanlış kere yanlış...

Avrupa ve lig
- Fatih Terim’in Avrupa kupalarındaki karnesi; 10 üstünden 10...
- Fatih Terim’in Süper Lig karnesi; 10 üstünden en fazla 5...
- Niye böyle? Anlayan var mı?

Şansal Büyüka: Bırakın oynasınlar

Dükkânı kapat!
- Trabzonspor’la puan farkını 9’a indireceğin, Galatasaray’la 9’a çıkaracağın maçı kaybediyorsan, dükkânı kapat...
- Fenerbahçe’de yan pas-geri pas-ağır hücum hortladı. Geçmiş olsun...
- Gustavo ile Kim Min Jae kafa kafaya verdiler, Fenerbahçe’yi mağlup ettiler.
- Crespo bizi affetsin. Günahına girdik. Adam Fenerbahçe’nin en iyisi...
-Serdar bir maçta 3 değil, isterse 13 gol atsın, Fenerbahçe’nin santrforu değil...

Sumudica’nın balonu patladı
- Malatyaspor’da Sumudica’nın balonu iki maçta patladı. İlk iki maç çok iyi, gerisi hayal kırıklığı...
- Malatya’nın savunma göbeğinde üç stoper Sadık, Wallace, Semih var. Alanya bu göbekten 6 attı, 6 gol de kaçırdı.
- Galatasaray son Lazio maçında 121 km. koştu. Bir Türk takımının bugüne kadar 121 km. koştuğunu duymadım, görmedim, okumadım.
- Antalya-Trabzon maçının hakemi Zorbay Küçük yorumculara “tartışmalı pozisyon” şansı vermedi.
- Antalya’nın hocası Nuri Şahin, Türk antrenörlüğünün yeni değerlerinden biri olabilir mi?
- Erol Bulut, Fenerbahçe’den gönderilmesinin cevabını Gaziantep hocası olarak sahada verdi.
- Sivas-Galatasaray maçının hakemi Ümit Öztürk her pozisyonda faul çaldı, Guates-Diagne mücadelesinde penaltıyı çalamadı.

Güven bunalımı
Beşiktaş’ta bir Güven bunalımı var. Bu takımla, hocayla falan ilgili değil... Güven Yalçın ile ilgili... Oynadığı her maçta gol ya da goller atıyor, asistler yapıyor, doğal olarak bazen pas geçiyor. Buna rağmen oynamak için yeterli zamanı bulamıyor... Güven Yalçın hem kendi adına, hem takımın yararına çok daha fazla süre almalı...

Kolay değil olay
Antalyaspor’u bu kadar iyi, bu kadar diri, bu kadar istekli ve hızlı hiç görmedim. “Kolay”a teslim olup kaybetmediler, “Olay” yaratıp, 27 maçtır yenilmeyen Trabzonspor’u mağlup etmeyi başardılar. Süper oynadılar. Kolayı bıraktılar, olay yarattılar.

Kim bu Palut?
Konyaspor’un yıldız oyuncusu yok, sıra dışı futbolcusu yok. Hocası İlhan Palut, “güçlü oyun” diye diye böyle bir takımdan, ligin zirvesine yerleşen bir takım yarattı. Hatay’ı lige çıkardı, Göztepe ile Süper Lig’le tanıştı, şimdi Konyaspor ile şov yapıyor. Nereden çıktı, kim bu İlhan Palut?

Biri yalan desin!
Ankaragücü‘nün eski efsane başkanı rahmetli Cemal Aydın, koma halinde kaldırıldığı hastanede sedyeden düşürülmüş. Duyunca inanamadım. Birileri bana, bu haberin yalan olduğunu söylesin.

"Stefan Kuntz Fenerbahçe'yi daha fazla izlemeli" I Eren Elmalı Fenerbahçe'ye...
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber